Προς το περιεχόμενο

H tele μπορεί να ακουστεί σαν Gretsch;


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ευχαριστώ πολύ Αργύρη για τα clips!

Ήταν όντως διαφωτιστικά!

 

Οι διαφορές υπήρχαν αλλά έχω την εξής απορία: πόσοι από εμάς θα αναγνώριζαν με τι κιθάρα παίζει ο κιθαρίστας στην μπάντα αν δε τον βλέπανε;

 

Εννοώ ότι οι διαφορές δεν ήταν και ΤΟΣΟ μεγάλες ώστε να είναι απολύτως ευδιάκριτα τα ηχοχρώματα της κάθε κιθάρας, με αποτέλεσμα στη μίξη να χάνονται...

 

Είναι η ιδέα μου; Μήπως κουφάθηκα;

 

Eδώ διακαιώνεται ο Superfunk που λέει ότι το μεγαλύτερο ποσοστό του ήχου επηρεάζεται από τον ενισχυτή ο  οποίος δεν άλλαζε (πλην του τελευταίου συγκριτικού στον Marshall)

 

Eγω πώς τα άκουσα : Μπορούσες να ξεχωρίζεις τι είναι τι από την απώλεια πρίμων στις μπάσες και είναι κάπως λογικό. αλλά νομίζω ότι πρώτον η Gretsch δε χάνει το twang της ειδικά στις συγχορδίες μου φάνηκε ο ήχος σχεδόν vocal ,σα να μασάει chewey με την καλή όμως έννοια. Επειτα η cabro είναι σαν κάτι μεταξύ των δύο με το πόδι πιο γερά στην τέλε μεριά. Αν θες να πάει πιο πολύ στη Gretch (που η γρετς ειναι παντρεμα fender gibson ούτως η άλλως σε ενα βαθμο) τότε φτιαχνεις μια cabronita thinline με bigbsy και T-Armonds του TV Jones ή Magnatrons βεβαιως βεβαιως. Ως λάτρης του Setzer εγώ στο πρότζεκτ που ετοιμάζω (Cabronita thinline με bigsby) θα βάλω TV Jones Classics....

Εννοείται όταν θα είναι έτοιμο θα το παρουσιάσω στο forum.

 

Δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου αλλά μόνο η Gretsch μαλκόμιασε πειστικά όταν άνοιξα τον Marshall 2061x στο 8....

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αλλά η ποιότητα κατασκευής με είχε απογοητεύσει (φινίρισμα, bibding και κυρίως τα τάστα)

 

που να επαιζες και με original vintage Gretsch δηλ. (οι περισσοτερες ηταν για τα πανηγυρια κατασκευαστικα,ειδικα αυτες των τελων του 60...) ;D

 

οι γιαπωνεζικες φυσικα,αυτες που φτιαχνονται τωρα δηλ..ειναι οι καλυτερες ever,φτανει να φορανε TV Jones.

 

Αργυρη εμενα στα κλιπ που εβαλες οι 2 κιθαρες με τους FILTERTONE μου ακουστηκαν σχεδον το ιδιο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αργυρη εμενα στα κλιπ που εβαλες οι 2 κιθαρες με τους FILTERTONE μου ακουστηκαν σχεδον το ιδιο.

 

+2112

 

Ηλια θα προτεινα να μπεις στην διαδικασια να "πειραξεις" την κιθαρα σου

καλυτερα πουλα την μια τελε σου και παρε μια Gretsch η κανε απο την αρχη μια Thinline tele οπως την θελεις

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που να επαιζες και με original vintage Gretsch δηλ. (οι περισσοτερες ηταν για τα πανηγυρια κατασκευαστικα,ειδικα αυτες των τελων του 60...) ;D

 

οι γιαπωνεζικες φυσικα,αυτες που φτιαχνονται τωρα δηλ..ειναι οι καλυτερες ever,φτανει να φορανε TV Jones.

 

Αργυρη εμενα στα κλιπ που εβαλες οι 2 κιθαρες με τους FILTERTONE μου ακουστηκαν σχεδον το ιδιο.

 

Δε χρησιμοποίσησα το Bigsby γι ' αυτό!  ;D ;D

 

μαγνητάρες οι TV Jones τώρα τι να λέμε.

 

Πάντως για να δικαιολογήσω τη δική μου Gretsch επειδή το έψαξα ,κατασκευάστηκε πριν αναλάβει τη Gretsch η Baldwin (όχι ο Jack Donaghy) , οπότε και έμαθα ότι από κει και πέρα πήρε η Gretsch  την κάτω βόλτα κατασκευαστικά. Είναι pre Baldwin δηλ η δικιά μου! Και κατασκευαστικά μια χαρά κούκλα είναι ακόμα κρατάει και ο ήχος με αρέζει και μαμάτο υπερχαμηλό action έχει και το bigsby...πιο βούτυρο δεν έχω ξαναματαϊδεί!    ;D ;D ;D (άμα δεν παινέψεις τη gretsch σου...)

 

Άρα ερχόμαστε πάλι στο ρεζουμέ από εκείνο το αρθράκι ότι τέλε + διαφ. μαγνήτες = all tones (σχεδον)

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Άρα ερχόμαστε πάλι στο ρεζουμέ από εκείνο το αρθράκι ότι τέλε + διαφ. μαγνήτες = all tones (σχεδον)

Αυτο δεν ειναι προνομιο της tele, ισχυει για ολες τις κιθαρες, τουλαχιστον αυτες με μασιφ σωμα και pickguard που μπορεις να κανεις ευκολα αλλαγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως...αρχίζω να καταλήγω στην ιδέα να μαζέψω χρήματα για μια Gretsch παρά να προσπαθώ με ημίμετρα....

Σκέφτομαι εξάλλου ότι ακόμη και ένα φθηνό μοντέλο Gretsch θα ακούγεται πιο...Gretsch από μια μονταρισμένη Tele.

Δε συμφωνείτε;

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Σκέφτομαι εξάλλου ότι ακόμη και ένα φθηνό μοντέλο Gretsch θα ακούγεται πιο...Gretsch από μια μονταρισμένη Tele.

Δε συμφωνείτε;

 

Φυσικά. :D

 

Επίσης (δεν θα ακούγεται μόνο), θα είναι και πιο...Gretsch από μια μονταρισμένη Tele.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πχ...η Gretsch G5420T Electromatic:

http://www.thomann.de/gr/gretsch_g5420t_electromatic_or.htm

 

1341575347_16.jpg

 

1341575435_08.jpg

 

πόσο κακή* μπορεί να είναι λέτε;

 

*Λαμβάνοντας υπόψιν ότι πιθανότατα να αναβαθμιστούν οι μαγνήτες και τα ηλεκτρικά της καθώς και ότι θα σεταριστεί σωστά...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γιατί ρε συ να είναι "κακή";

Μια χαρά κιθάρα θα είναι. Και είναι και "μουράτη" και έχει και φανταστικό χρώμα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου