Προς το περιεχόμενο

H tele μπορεί να ακουστεί σαν Gretsch;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρρω ότι ''δε δικαιούμαι δια να ομιλώ'' μιας και έχω γιαγιάκα Gretsch αλλά έφτιαξα μια cabronita project και με άρεσε πολύ , αν σε βοηθάει το παρακάτω βιντεάκι... (βέβαια εδώ μιλάει ο powertron μέσα σε έναν Marshall ...still... νομίζω ότι δείχνει πώς ένας TV Jones συνδυάζει εκπληκτικά καθαρά με ωραίο παχύ drive....

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

@KostasP: Μπορούμε κάπου να ακούσουμε clips από το κιθαρόνι σου;

 

Τωρα απο οσο σε ξερω, τολμω να πω οτι αν βαλεις σε μια απο τις tele σου τους αναλογους μαγνητες και το bigsby και πλησιασεις αυτο τον ηχο το μονο που θα καταφερεις in the long run ειναι να ψηθεις περισσοτερο για αγορα Gretsch.

 

Αυτό φοβάμαι κι εγώ σε μένα Οδυσσέα μου...

 

Αλήθεια οι φθηνές Gretsch λένε τίποτα ή όχι;  :-\

 

βαλε μεσα σε μετρητα το κοστος του bigsby και των μαγνητων και γραψε απ'εξω με μαρκαδορο GRETSCH. Βαλε το φακελο μεσα σε ενα συρταρι (κατα προτιμηση καπου που να μη το παρει χαμπαρι η γυναικα σου) και καθε φορα που θυμασαι την υπαρξη του βαζε και κανα χαρτονομισμα ακομαμεσα.

 

Χαχαχαχαχα! Καλή ιδέα!  ;D

 

@Argytar: Καταρχάς, γιατί "δεν δικαιούσαι να μιλάς"; Ίσα-ίσα που έχεις την εμπειρία της Carbonita οπότε η άποψή σου είναι παραπάνω από χρήσιμη.

Στο video σου βέβαια, η κιθάρα μου ακούστηκε λίγο "ένρινη" (honky λέγεται στα...ελληνικά;  ;D). Είναι ιδέα μου;

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια οι φθηνές Gretsch λένε τίποτα ή όχι;  :-\

 

Δυο-τρεις Electromatic που είχα δοκιμάσει πριν δυο χρόνια ήταν από τις πιο "ψόφιες" και uninspiring κιθάρες που έχω παίξει ποτέ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@KostasP: Μπορούμε κάπου να ακούσουμε clips από το κιθαρόνι σου;

 

Αυτό φοβάμαι κι εγώ σε μένα Οδυσσέα μου...

 

Αλήθεια οι φθηνές Gretsch λένε τίποτα ή όχι;  :-\

 

Χαχαχαχαχα! Καλή ιδέα!  ;D

 

@Argytar: Καταρχάς, γιατί "δεν δικαιούσαι να μιλάς"; Ίσα-ίσα που έχεις την εμπειρία της Carbonita οπότε η άποψή σου είναι παραπάνω από χρήσιμη.

Στο video σου βέβαια, η κιθάρα μου ακούστηκε λίγο "ένρινη" (honky λέγεται στα...ελληνικά;  ;D). Είναι ιδέα μου;

 

Τώρα είναι αλήθεια ότι με το μικροφωνάκι της φωτογραφικής .....

 

Λέω να κάνω ένα συγκριτικό αύριο. Ίδιο σεταπ και ήχος Gretsch Vs Cabronita

 

Οπότε φαντάζομαι θα φανεί πόσο Γρετσιάζει ή όχι. Και βέβαια  θα βάλουμε μάρτυρα για τη διπλή τυφλή μελέτη και μια κανονική τέλε. Θα έχει ροκαμπίλυ λιξ από το 20 flight rock. Με λίγο slapback και ίσως και καμιά surfιά... stay tuned

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλεια!!!!

 

Αν θέλεις παίξε και μερικά ακόρντα (πχ σαν να παίζεις ακουστική) για να δούμε πώς ακούγονται οι 2 κιθάρες ;)

 

Αναμένουμε!!! ;D

 

ΥΓ: Ποια Gretsch έχεις;

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλεια!!!!

 

Αν θέλεις παίξε και μερικά ακόρντα (πχ σαν να παίζεις ακουστική) για να δούμε πώς ακούγονται οι 2 κιθάρες ;)

 

Αναμένουμε!!! ;D

 

ΥΓ: Ποια Gretsch έχεις;

 

1966  6120 Chet Atkins Nashville

 

Ένα βιντεάκι πριν 2+ χρόνια...

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια οι φθηνές Gretsch λένε τίποτα ή όχι;

 

αν βρεις καμμια μεταχειρισμενη τετοια

 

Gretsch G5129 all original - Lions, Dire Straits - Improvisation

 

χτυπα την ,δεν εχει να ζηλεψει  ΤΙΠΟΤΑ απο τις ακριβες GRETSCH ,και για αυτο φυσικα η Fender την καταργησε.... ::), ενα παλικαρι σκοτωνε μια για 400 ευρω πριν ενα μηνα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω να κάνω ένα συγκριτικό αύριο. Ίδιο σεταπ και ήχος Gretsch Vs Cabronita

 

Οπότε φαντάζομαι θα φανεί πόσο Γρετσιάζει ή όχι. Και βέβαια  θα βάλουμε μάρτυρα για τη διπλή τυφλή μελέτη και μια κανονική τέλε.

 

...απλή τυφλή μιας κι εσύ προφανώς θα ξέρεις ποια κιθάρα παίζεις.  ;) Το ενδιαφέρον θα είναι το Cabronita (τι έξυπνη και ωραία ιδέα για κιθάρα...) vs. Tele, μιας και η Gretsch θα "κουφιάζει"® από μακριά.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο-τρεις Electromatic που είχα δοκιμάσει πριν δυο χρόνια ήταν από τις πιο "ψόφιες" και uninspiring κιθάρες που έχω παίξει ποτέ.

 

Συμφωνω αλλα με την εξης παρατηρηση - μεχρι και το 2010 (περιπου) ακουγοντουσαν αρκετα κακα για αυτες τις κιθαρες. Πολυ μετριοι μαγνητες και ηλεκτρικα, συχνα κακη ταστοδουλεια και παει λεγοντας. Οσες ειχα παιξει επιβεβαιωναν το σχολιο αυτο.

 

Επαιξα πριν απο μερικους μηνες με μια Pro Jet καινουριας παραγωγης παντως και ειδα διαφορα. Δεν υπηρχαν προβληματα με την κιθαρα ουτε στα ταστα ουτε στο φινιρισμα, πολυ καλυτερο overall επιπεδο απο οσες ειχα δοκιμασει παλαιοτερα. Δεν ηταν the bees knees αλλα υπηρχε μια εμφανης διαφορα, προς το καλυτερο.

 

Επειδη βεβαια απο μια κιθαρα δε μπορεις να κρινεις σιγουρα - ισως ηταν one-off - κρατω τις επιφυλαξεις μου αλλα παραμενω με την εντυπωση οτι τον τελευταιο χρονο εσφιξε λιγο το QC στις Electromatic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Το ενδιαφέρον θα είναι το Cabronita (τι έξυπνη και ωραία ιδέα για κιθάρα...) vs. Tele, μιας και η Gretsch θα "κουφιάζει"® από μακριά.

H μεση λυση αναμεσα σε Gretsch και Tele ειναι η Thinline μιας και την εχουν σκαψει οσο δεν παει αλλο...

 

thinline.jpg

 

Σε unplugged παιξιμο ακουγεται το κουφιο σωμα, οταν παιζω χωρις ενισχυτη την προτιμω.

 

@KostasP: Μπορούμε κάπου να ακούσουμε clips από το κιθαρόνι σου;

Δεν εχω recording εξοπλισμο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου