Προς το περιεχόμενο

Αξιολόγηση πεταλιών


Thanocaster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν είναι εύκολο θα ήθελα τη γνώμη σας για κάποια πετάλια. Καλό θα είναι όσοι δεν έχουν παίξει με αυτά τα πετάλια να το αναφέρουν. Ευχαριστώ!

 

1) UniVibe Stereo Chorus

2) Dunlop MXR CHORUS

3) Carl Martin Tremolo

4) Boss Noise Suppressor NS-2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνω ένα bump γιατί δεν έχω δει ανταπόκριση μέχρι στιγμής στο ερώτημα του συνφορουμίτη... προσωπικά δεν έχω παίξει κανένα από αυτά τα πετάλια γιατί οι προτιμήσεις μου για τέτοια εφφέ προέρχονταν πάντα από άλλες εταιρίες.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) UniVibe Stereo Chorus

 

ετσι κι ετσι

 

2) Dunlop MXR CHORUS

 

καλο

 

3) Carl Martin Tremolo

 

ψιλομαπα

 

4) Boss Noise Suppressor NS-2

 

all time classic

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνω ένα bump γιατί δεν έχω δει ανταπόκριση μέχρι στιγμής στο ερώτημα του συνφορουμίτη... προσωπικά δεν έχω παίξει κανένα από αυτά τα πετάλια γιατί οι προτιμήσεις μου για τέτοια εφφέ προέρχονταν πάντα από άλλες εταιρίες.

Αν δεν βαριέσαι γράψε τις αντιπροτάσεις σου. Απλά ρώτησα συγκεκριμένα για αυτά γιατί μου τα πρότειναν για πολύ καλά. Είμαι όμως ανοιχτός σε προτάσεις!  ;D

ετσι κι ετσι

 

καλο

 

ψιλομαπα

 

all time classic

 

Ευχαριστώ φίλε sf. Ήδη άκουσα το MXR και όντως γαμάει. Είναι και πανάκριβο ρε γαμώτο...  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μπορώ να εκφέρω μόνο για το NS-2 το οποίο πραγματικά είναι υπέροχο.Στο λέω σαν χρήστης με πολλά gain και εφέ στον ήχο του.Και δε βγάζει κιχ  ;D

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το τρέμολο της Carl Martin παρουσίαζε πρόβλημα στις στάθμες μεταξύ On-Off, πράγμα που το καθιστούσε ουσιαστικά άχρηστο. Κατά τ' άλλα ένας αρκετά παραδοσιακός Surf ήχος. Το καλύτερο που έχω παίξει ήταν το tremolo της Empress. (ακριβό όμως)

 

Το Univibe της Dunlop που είχα είχε καλό παραδοσιακό ήχο όταν ήταν on δεν ήταν όμως true bypass και ρούφαγε τα σήμα σαν καταβόθρα όταν δεν έπαιζε. Δεν τον άλλαζε όπως το original univibe, απλά τον ρούφαγε. Έκτοτε δεν έχω ασχοληθει με το είδος.

 

Στα chorus και τα delay είμαι πραγματικά δύσκολος. Κατ' αρχας δεν μου αρέσει κανένα ψηφιακό, αλλά αν έπρεπε οπωσδήποτε να διαλέξω θα πήγαινα στο DLS Ultra Chorus. Στα αναλογικά το JAM Waterfall Chorus του οποίου είμαι κάτοχος είναι το καλύτερο που έχω ακούσει.

 

Πρέπει να σημειώσω ότι στις συγκεκριμένες κατηγορίες εφέ κορυφαία θεωρώ όλα τα εφέ της Effectrode, τα οποία μπορείς να ακούσεις στον Koυρμπή. Οι τιμές τους όμως είναι σχεδόν απαγορευτικές.

 

Με Noise Suppresors δεν έχω ασχοληθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μπάτζετ ποιο είναι για κόρους και τρέμολο; Για noise supressor χρησιμοποιώ το Electroharmonix Hum Debugger που μου κάνει πολύ καλή δουλειά, αλλά αρκετός κόσμος έχει παραπονεθεί για περίεργα artifacts στον ήχο, και διάφορα προβληματικά τεμάχια (το δικό μου τα πάει μια χαρά).

 

Από τρέμολο υπάρχουν πολλές προτάσεις. Το θες απλό και βασικό ή παραμετροποιήσιμο και με tap tempo; Προσωπικά τους τελευταίους μήνες χρησιμοποιώ κατά κόρον το Seymour Duncan Shape Shifter, εξαιρετικό από κάθε άποψη και πανεύκολο στη χρήση σε λάιβ.

 

Το κόρους είναι δύσκολο εφφέ γιατί μπορεί να γίνει αρκετά cheesy (ας πούμε κιτς). Το κλασσικό Visual Sound Η2Ο είναι μια καλή λύση (και χωρίς echo στην έκδοση Liquid Chorus), το Electroharmonix Deluxe Memory Man διαχρονικό και άριστο ηχητικά αλλά περίεργο σαν πετάλι, το DLS Ultra Chorus πολύ καλό... ξέρω και αρκετές μπουτίκ λύσεις αλλά ειλικρινά δεν πιστεύω ότι αξίζουν τον κόπο, όχι τουλάχιστον όσο τα μπουτίκ dirtboxes.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μπάτζετ μου γενικά είναι αρκετά ευέλικτο. Ας πούμε μέχρι 200€ ανά πετάλι, αλλά σίγουρα χωρίς να είναι απαραίτητο να φτάσω μέχρι εκεί. Για κάτι εξαιρετικό (όπως είναι κατά τη γνώμη μου το MXR Chorus) τα δίνω. Αλλά θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα μια πρόταση πολύ αξιόλογη στα 75€ ας πούμε (όπως ήταν το Rat). Ούτως ή άλλως τα πετάλια αυτά δεν θα αγοραστούν αύριο (εκτός ίσως από το noise suppressor), απλά είναι πετάλια που θέλω να μπούνε στην πεταλιέρα μου για να έχω τον ήχο που θέλω να έχω. Το tap tempo στο τρέμολο δεν είναι 1000% απαραίτητο, αλλά αν έχει καλό θα είναι.

 

Και σίγουρα ότι μου προτείνετε θα προσπαθήσω να το ακούσω. Πάντως σας ευχαριστώ για τις προτάσεις σας ως τώρα :)

 

@kpeyos: Για delay έχω καταλήξει στο digidelay, που όμως είναι ψηφιακίλα (δικαιολογεί το όνομά του  ;)).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια δική μου συμβουλή για το τρέμολο:

σε πολλές περιπτώσεις (ιδιαίτερα σε extreme settings) το εφέ του τρέμολο ίσως ακουστεί σε χαμηλότερο level απο των υπολοίπων εφέ σου. Γιαυτό, όποιο τρέμολο κι αν επιλέξεις δώσε βάση στο να έχει ξεχωριστό volume knob.

Εγώ χρησιμοποιώ το τρέμολο του jam, το οποίο έχει volume και το οποίο volume ΑΝ κλείσεις τα knobs depth και speed έχει μια ιδιαίτερη vintage αίσθηση σαν clean booster  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kpeyos: Για delay έχω καταλήξει στο digidelay, που όμως είναι ψηφιακίλα (δικαιολογεί το όνομά του  ;)).

 

Δεν είδα ότι αναζητούσες και delay μιας και δεν αναφέρεται πουθενά στα ποστ σου... η συζήτηση πάει πάρα πολύ μακριά σε αυτόν τον τομέα κι έχει γίνει πολλές φορές στο παρελθόν - ένα ψαξιματάκι θα σε πείσει. Τώρα για το αν είναι "ψηφιακίλα" ή όχι, κι αυτό έχει σχολιαστεί στο παρελθόν και ελπίζω να αναφέρεσαι μονάχα μεταφορικά στις καθαρές "επαναλήψεις" έναντι των τυπικών θολών επαναλήψεων των echos - ας αποφευχθούν τα φαιδρά "μου βρωμάει ψηφιακίλα από χιλιόμετρα" κι άλλα τέτοια γραφικά.  :)  Άσε που έχει και ωραία προσομοίωση tape delay...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου