Προς το περιεχόμενο

Αξιολόγηση πεταλιών


Thanocaster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

ξέρω και αρκετές μπουτίκ λύσεις αλλά ειλικρινά δεν πιστεύω ότι αξίζουν τον κόπο, όχι τουλάχιστον όσο τα μπουτίκ dirtboxes.

 

Eγώ παλι πιστεύω ειδικά για τα modulation effects ότι καλό είναι να ξοδεύεις όσα περισσότερα αντέχεις. Κι αυτό γιατί ένα λάθος πετάλι στην συγκεκριμένη κατηγορία κι έχεις instant Greek/80s kitsch  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι απαραίτητα... modulation και time based εφφέ υπάρχουν πραγματικά θαυμάσια και σε τιμές - ξεφτίλα, όπως πχ. τα διαχρονικά Electroharmonix Small Stone - Small Clone (ΟΧΙ τα Nano), αλλά και σε πετάλια νέας εσοδείας, όπως τα Hardwire Reverb και Delay. Και βεβαίως, ας μην ξεχνάμε τα Boss που αν παραβλέψουμε την γενική σνομπαρία, είναι σταθερή αξία - οκ, πάσχουν από mojo αλλά αυτό μερικούς δεν τους ενδιαφέρει καν...  ;)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@kpeyos: Για delay έχω καταλήξει στο digidelay, που όμως είναι ψηφιακίλα (δικαιολογεί το όνομά του  ;)).

 

Eγώ παίζω με ένα 70s tape delay και το χρησιμοποιώ μόνο για slapback. Kαλό ψηφιακό delay είναι το Echotap της DLS και το Deep Blue Delay του Mad Professor.

To μόνο αναλογικό delay που θα πρότεινα είναι το AD999 της Maxon. To Ibanez AD9 έχει επίσης καλό slapback ήχο αλλά ρουφάει σήμα όταν είναι off.

 

Tώρα αφού σου αρέσει εσένα το Digidelay (δεν το έχω ακούσει), τότε δεν νομίζω ότι χρειάζεται να το ψάξεις άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για delay εγω θα προτιμουσα το echo park απο το digitech..και εχει και 70 ευρω αμα το παραγγειλεις απο το e-store  του νακα!

 

 

 

:)

 

γενικα θα προτιμουσα κατι σε  analog..πχ ibanez maxon mxr(carbon delay)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι όμως ανοιχτός σε προτάσεις!

 

το καλυτερο τρεμολο που παιζει αυτη τη στιγμη στην αγορα σε λογικη τιμη (αλλα και καλυτερο απο πολλα boutique) ειναι αυτο

 

 

για delay τοσο το BOSS DD20 & RE20 αλλα και το Digitech HARDWIRE αποκλειεται να μη σε καλυψουν.

 

noise suppressor σταθερα το BOSS

 

για univibe προσωπικα κανενα απο τα τωρινα αναλογικα δεν μου λεει κατι μπροστα στις συγχρονες ψηφιακες υλοποιησεις (ειδικα τωρα που εχω κακομαθει με το απιστευτο univibe της Τοnelab) οποτε αν παρεις το BOSS RT20 θα εισαι οκ & θα εχεις και φοβερο leslie (αν εχεις πολλα φραγκα τσεκαρε και το Option 5 που ειναι καλο αλλα πανακριβο)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν παρεις το BOSS RT20 θα εισαι οκ & θα εχεις και φοβερο leslie

 

το RT20 είναι must για τον δικό μου ήχο......! δεν κάνω χωρίς αυτό  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όχι απαραίτητα... modulation και time based εφφέ υπάρχουν πραγματικά θαυμάσια και σε τιμές - ξεφτίλα, όπως πχ. τα διαχρονικά Electroharmonix Small Stone - Small Clone (ΟΧΙ τα Nano), αλλά και σε πετάλια νέας εσοδείας, όπως τα Hardwire Reverb και Delay. Και βεβαίως, ας μην ξεχνάμε τα Boss που αν παραβλέψουμε την γενική σνομπαρία, είναι σταθερή αξία - οκ, πάσχουν από mojo αλλά αυτό μερικούς δεν τους ενδιαφέρει καν...  ;)

 

Για το small clone μπορώ κι εγώ να προσθέσω ότι είναι αρκετά καλό, αλλά μου θυμίζω τόσο πολύ Nirvana που δεν μπορώ με τίποτα  ;D (όχι ότι έχουν κάτι κακό οι Nirvava=

 

Το small stone δεν το έχω ακούσει αλλά για να μπώ στον κόπο να χρησιμοποιήσω phaser πρέπει να είναι τουλάχιστον θεαματικό (μαζεύω λεφτα για το effectrode).

 

Tα hardwire δεν τα έχω ακούσει καθόλου, αλλά πουλώντας το DLS δεν νομίζω ότι θα ξανασχοληθώ με digital delay (δεν μου ακούγονται καλά στα low gain, αν έπαιζα πιο high gain και σε effects loop ίσως και να τα σκεφτόμουνα).

 

Το ψηφιακό chorus της Boss είναι αυτό που εννοούσα όταν μιλούσα για kitsch, τα Delay της επίσης δεν μου αρέσουν, μόνο σαν budget λύση ανάγκης αν βρείς κανένα μεταχερισμένο σε ξεφτίλα τιμή.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lol! Το digidelay ήδη το έχω και μου αρέσει αρκετά! Τα μόνα πετάλια που έχω στα υπ' όψιν να πάρω ακόμα είναι αυτά που αναφέρω στο πρώτο ποστ μου. Ήδη έχω 7 πετάλια και τα 4 επιπλέον είναι far too much.  :)

 

Πιο άμεσο απ' όλα είναι το noise suppressor γιατί η κιθάρα σφυρίζει πιο δυνατά απ' όσο παίζει όταν δεν παίζω κάτι (οκ, υπερβάλλω :)). Από εκεί και πέρα το chorus και το τρέμολο είναι τα επόμενα, και τέλος θα τσιμπίσω και ένα univibe, εκτός αν το chorus καλύψει τις modulational ανησυχίες μου! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι απαραίτητα... modulation και time based εφφέ υπάρχουν πραγματικά θαυμάσια και σε τιμές - ξεφτίλα, όπως πχ. τα διαχρονικά Electroharmonix Small Stone - Small Clone (ΟΧΙ τα Nano),

 

Το Nano Small Clone ειναι οντως για τα πανηγυρια, αλλα καλυτερο phaser απο το Nano Small Stone δεν εχει τυχει να ακουσω (και εχω ακουσει αρκετα). Αποψεις ενος μπασιστα ειναι βεβαια αυτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου