Προς το περιεχόμενο

NEW Gibson Les Paul Studio Nitrous


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Gibson...τα τελευταία χρονια μαλλον τρώει ληγμένα..με τις ανουσιοτητες τυπου "Dusk Tiger" "Firebird X" "Robot Guitar" "Studio Nitrous"...

 

Αυτα δεν ειναι ονοματα για κιθαρες.. ειναι τιτλοι ταινιών δεκαετιας του 70..

 

αλλα περα απο αυτο...πραγματικα απορω..τι σκατα σκέφτονται αυτοι οι ανθρωποι?? παιζουν κιθαρα?  ;D

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Η Gibson...τα τελευταία χρονια μαλλον τρώει ληγμένα..με τις ανουσιοτητες τυπου "Dusk Tiger" "Firebird X" "Robot Guitar" "Studio Nitrous"...

 

Αυτα δεν ειναι ονοματα για κιθαρες.. ειναι τιτλοι ταινιών δεκαετιας του 70..

 

αλλα περα απο αυτο...πραγματικα απορω..τι σκατα σκέφτονται αυτοι οι ανθρωποι?? παιζουν κιθαρα?  ;D

 

Απλά έχουν κερδίσει με τις παλαιές τους κυκλοφορίες το μεγαλύτερο ποσοστό των κιθαριστων και προσπαθεί να κερδίσει και άλλους οπαδούς . Τώρα θα μου πείτε θα χάσει κάποιους απο τους παλιούς ; Δηλαδή τι θα μου πείτε ότι κάποιος που έχει μια black beauty θα την πουλήσει και θα πάρει φεντερ επειδή τα σημερινά μοντέλα δεν του αρέσουν ;  Εφόσον υπάρχουν γκιμπι που σας αρέσουν τότε αφήστε τους νεωτερισμους για τους υπόλοιπους . Για να κάνει αυτές τις κινήσεις προφανώς υπάρχει κοινό που εκτιμά τις κινήσεις αυτές . Οταν είχε πρώτο βγει το champered όλοι λέγατε λέγατε , βριζατε κτλ . Τώρα το αποδεκτηκατε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως ξεχνάτε πως παίζουν και αρκετά κορίτσια πλέον κιθάρα ? να το αγοραστικό κοινό των nitrous. χωρίς αυτό να σημαίνει πως τα αγόρια δεν κάνει να παίζουν με αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξάλλου δεν βλέπω με τόσες κινήσεις που έχει κάνει να βλάπτει το πρεστιζ της .

 

Η Gibson έχει κάνει εγκληματικά λάθη στο παρελθόν που ακόμη και οι πιο φανατικοί της οπαδοί έχουν αποδοκιμάσει.

 

Προκειμένου να ανταποκριθεί στη ζήτηση είχε κάνει εκπτώσεις στην ποιότητα και στην επιλογή των υλικών.

Δεν μπορεί να ξύνουμε σώμα και να βλέπουμε να πηγαίνει,ότι να 'ναι,όπου να'ναι..

Δεν γίνεται επειδή έχεις καταλάβει ότι τα ξύλα που χρησιμοποιείς δεν...να κουμπώνεις

burstbucker γιατί αν βάλεις τους 57 θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι..

Δεν γίνεται να πληρώνω 4ψήφιο αριθμό ευρώ και από τον αντιπρόσωπό σου να μου έρχεται κιθάρα με σκευρωμένο μανίκι..

 

Αλλά για πολλούς το λογότυπο καλύπτει τα παραπάνω,άλλους δεν τους νοιάζει γιατί μπορεί να παίζουν τσίτα γκάζια και να μην τα ακούν..

 

Δεν απαξιώνω την εταιρεία,προς θεού..

Απλά όταν έπεσε στη λογική super market το μόνο που την έσωσε ήταν το ψώνιο του headstock και η ασχετοσύνη..

 

Δηλαδή τι θα μου πείτε ότι κάποιος που έχει μια black beauty θα την πουλήσει και θα πάρει φεντερ επειδή τα σημερινά μοντέλα δεν του αρέσουν ;  

 

Όχι, αλλά κάποιος που μάζεψε 1000 ευρώ θα χτυπήσει μια Edwards ή μια Tokai και θα βρει την υγειά του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα που το σκέφτομαι...

 

αφου η custom εχει πλέων "τοστ mdf" αντι για εβενο...η studio εχει γινει οτι να ναι..(εκτος απο κατι gold top με p90 που εβγαλαν το καλοκαιρι..) μονο η standard έμεινε (που σε λιγο θα εχει και αυτη "τοστ μελαμίνη" αντι για rosewood)...

 

σορρυ...αλλα η επομενη μου gibby μαλλον ebay...και ας ειναι και απο "κακη" περιοδο..γιατι καθε περσυ και καλύτερα. και οχι μονο στην Ελλαδα μας..αλλα και στην Gibson..

 

PRS single cut...αφτο ινε τελικα?

 

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Gibson έχει κάνει εγκληματικά λάθη στο παρελθόν που ακόμη και οι πιο φανατικοί της οπαδοί έχουν αποδοκιμάσει.

 

Προκειμένου να ανταποκριθεί στη ζήτηση είχε κάνει εκπτώσεις στην ποιότητα και στην επιλογή των υλικών.

Δεν μπορεί να ξύνουμε σώμα και να βλέπουμε να πηγαίνει,ότι να 'ναι,όπου να'ναι..

Δεν γίνεται επειδή έχεις καταλάβει ότι τα ξύλα που χρησιμοποιείς δεν...να κουμπώνεις

burstbucker γιατί αν βάλεις τους 57 θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι..

Δεν γίνεται να πληρώνω 4ψήφιο αριθμό ευρώ και από τον αντιπρόσωπό σου να μου έρχεται κιθάρα με σκευρωμένο μανίκι..

 

Αλλά για πολλούς το λογότυπο καλύπτει τα παραπάνω,άλλους δεν τους νοιάζει γιατί μπορεί να παίζουν τσίτα γκάζια και να μην τα ακούν..

 

Δεν απαξιώνω την εταιρεία,προς θεού..

Απλά όταν έπεσε στη λογική super market το μόνο που την έσωσε ήταν το ψώνιο του headstock και η ασχετοσύνη..

 

Όχι, αλλά κάποιος που μάζεψε 1000 ευρώ θα χτυπήσει μια Edwards ή μια Tokai και θα βρει την υγειά του.

 

 

Το ότι οι φανατικοί αποδοκιμασαν ορισμένες κινήσεις της εταιρίας δεν σημαίνει ντε και καλά ότι ήταν λάθος κινήσεις . Διότι υπήρχαν άλλοι άνθρωποι όπου ευχαριστηθηκαν αυτές τις αλλαγές . Εγω δεν είμαι υπέρ όλων αυτων των κινήσεων αλλα δεν μπορώ να αποδεχτω το όρο εγκληματικές κινήσεις διότι αυτό το θεωρείς εσύ (χωρίς να υποτιμω την γνώμη σου ) και ορισμένοι φανατικοί η και όλοι οι φανατικοί . Οι άλλοι όμως που δεν ειναι φανατικοι μπορεί να άρχισαν να γουσταρουν . Που ειναι το πρόβλημα ; Εσύ ασ πούμε επιλέγεις τις παλιές εκδόσεις .

 

ΑΣΕ τους υπόλοιπους να αρέσκονται στις καινούριες ρομποτικες και φωσφοριζουσες εκδόσεις . Αυτό που θέλω να πω ειναι ότι δεν σημαίνει ότι κάτι που δεν αρέσει σε εμάς ειναι έγκλημα επειδή δεν μας αρέσει . Ενώ ότι μας αρέσει είναι και γάμω τις κινήσεις . Ούτε θεωρώ ότι έχουν δικαίωμα οι φανατικοι να κρίνουν ως σωστή η λάθος κίνηση αυτά που κάνει μια εγνωσμενης αξίας εταιρία . Και προσωπικά πολυ ανεβαίνει στην εκτίμηση μου η συγκεκριμένη εταιρία όπου αψηφα τα σχόλια του κόσμου και τραβάει τον δρόμο της όπως αυτή θεωρεί ότι πρέπει . Ούτως η άλλως ότι και αν κάνει πρώτη ειναι εδώ και τόσα χρόνια .

 

Το ίδιο συμβαίνει σε όλα . Εχετε ακούσει το εγω είμαι πιο Ολυμπιακός απο εσένα . Πάντα κάποιος που θεωρείται φανατικός νομίζει ότι ειναι κάτοχος της εταιρίας και κρίνει ως σωστές η λάθος κάποιες κινήσεις . Ενώ η σωστή προσέγγιση κατα την γνώμη μου θα έπρεπε να ειναι : αυτή η κίνηση καλύπτει τις ανάγκες μου ενώ αυτή όχι . Αν δεν καλύπτει τις ανάγκες σου δεν σημαίνει ότι ειναι άχρηστη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@aris 17561

Aν γυρίσεις 2 σελίδες πίσω θα δείς ότι έγραψα ότι αυτό που θεωρούμε κιτς, για άλλους ανθρωπους ή σε άλλα μέρη του κόσμου ή κουλτούρες να αρέσει.

 

Όπως ο Γιώργος Μάγκας με το κλαρίνο, που τα κοστούμια του μπορεί να τα τα θεωρεί πανέμορφα και όχι και τόσο φανταχτερά.

 

Όσο για τα "εγκληματικά λάθη" που έγραψα ξαναδιάβασε και θα δεις ότι δεν έχουν να κάνουν με το ποσοστό πέρλας στο φούξ χρώμα.

Αλλά στις επιλογές μιας εταιρείας προκειμένου να παραμένει μαζικά παραγωγική και ποιοτική ταυτόχρονα.

Αν δε θεωρείς έγκλημα να δωσεις 4ψηφιο ποσό ευρώ και κάτω από το βερνίκι να ανακαλύψεις τέρατα τότε τι είναι;

 

Ξέρεις τι είναι να αγοράζεις αυτό

http://www2.gibson.com/Products/Electric-Guitars/Les-Paul/Gibson-USA/Billie-Joe-Armstrong-Les-Paul-Jr.aspx

 

και ενώ γράφει στα specs

•One-piece solid Mahogany body

•Rosewood fingerboard (Ebony on Classic White) with acrylic dot inlays

•Powerful single coil P-90H pickup

•Nickel plated wraparound Tailpiece/Bridge

•Leopard Spot Print Gibson Hardshell case

 

να είναι τελικά 3 κομμάτια το σώμα;

 

Και αντί η Gibson να θορυβηθεί από τα παράπονα των πελατών,απλά να αλλάζει στα specs

από "One-piece solid Mahogany body" σε "Mahogany body" και δεν τρέχει τίποτα..

 

Αν ψάξεις στο internet θα βρεις δεκάδες threads με φωτογραφίες όπου κιθάρες Gibson(και όχι μόνο) που υπόσχονταν οne piece,αποδείχθηκαν multi piece..

 

Μην ανοίξουμε κουβέντα τώρα και για τίποτα veneers ή για το πόσα είδη ξύλου αναλογούν στην έννοια "μαονοειδές"..

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όκ αυτό ειναι άλλο . Αν εννοείς έγκλημα να σε κοροϊδεύει προφανώς και ειμαι μαζί σου . Αν όμως θεωρείς έγκλημα μια εταιρία να κάνει μια νέα της ιδέα πραγματικότητα τότε κατα την γνώμη μου δεν ειναι . Αλλο το ένα άλλο το άλλο . Παραπάνω αναφέρθηκε οχι απο εσένα ότι ε εχει κάνει τραγικά λάθη επειδή έφτιαξε ρομπότ , φουξια χρώματα κτλ . Σε αυτο διαφωνώ . Γιατι το ρομπότ δεν μπορεί να ειναι έγκλημα εφόσον σε κάποιους αρέσει . Το να κοροϊδεύει τους πελάτες τησ με τον τροπο που περιγράψεις προφανώς και ειναι αλήτεια , κοροϊδία και πρέπει να ζητώνται τα χρήματα πίσω . Γι αυτο κι εγω έχω την faded Flying V που νομίζω ότι λογικά αφού φαίνονται όλα ειναι 1piece . Η μήπως όχι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Υπάρχει καινοτομία και "καινοτομία".

 

Προσωπικά δεν έχω αντίρρηση ούτε για τα ρομποτικά κουρδίσματα, ούτε για τα περίεργα υλικά.

 

Έχω όμως "ένσταση" όμως, όταν μια εταιρεία με τέτοιο μέγεθος και παράδοση, προσπαθεί να πλασάρει ένα ιδιαίτερο χρώμα ως "νέο" και πάνω σ'αυτό να "τσιμπάει" την τιμή μέχρι τα 1300 (όταν η ίδια βγάζει εξαιρετικές κιθάρες με τα μισά).

 

Δεν είναι συντηρητισμός. Είναι απλά σκεπτικισμός απέναντι σε ένα (απ' ότι φαίνεται) κακό deal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου