Προς το περιεχόμενο

last.fm noiz group


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια εισαγωγή για όσους δεν έχουν δει ποτέ τι παίζει με το last.fm, οι υπόλοιποι κατευθείαν στις 2 τελευταίες παραγράφους. Κατεβάζεις ένα πλαγκιν για το γουιναμπ ή το μηντια πλευερ ή το αμαροκ ή το μπηπ ή το .... το πιάσατε το νόημα(νομίζω τώρα πια κάναν ένα εξωτερικό τελείως ξεχωριστό προγραμματάκι αλλά υπάρχουν και τα παλια πλαγκινς κάπου), και αυτό κάθε φορά που παίζεις ένα κομμάτι, στέλνει το id3 tag του σε ενα προφαιλ που έχεις στο λαστ.φμ, και μαζεύονται έτσι στατιστικά, τσαρτς, σου δείχνει "γείτονες" που έχουν το ίδιο γουστο με σένα, σου κάνει προτάσεις για καινούρια μουσική κοιτώντας τι δεν έχεις ακούσει που ακουν άλλοι με το ίδιο γουστο με σένα, μπορείς να παιξεις ραδιόφωνο το οποίο θα παίζει μόνο μουσική που θεωρητικά θα σου αρέσει αλλά δεν έχεις ξανακούσει κτλ κτλ.

 

Φυσικά λειτουργεί πραγματικά καλά μόνο μετά απο κανα χρόνο χρήσης του.... αφου παιχτούν δηλαδή 5-6 χιλιάδες κομμάτια... Μέχρι μάλιστα τα πρώτα περίπου 800κάτι κομμάτια δεν κάνει τίποτα, ούτε γείτονες δεν σου δείχνει....

 

Τώρα, όταν φτιάχνεις ένα γκρουπ στο λαστ.φμ, αποκτάει κι αυτό το δικο του ραδιόφωνο ανάλογα με τα συλλογικά γούστα του γκρουπ. Ένα νοιζ.γρ ραδιόφωνο μου φαίνεται πολύ ελκυστική ιδέα...

 

Το θέμα είναι λοιπόν:

μάγκες, υπάρχουν εδώ άλλα 9 άτομα που να έχουν προφιλ στο λαστ.φμ?? Γιατι με κάτω απο 10 χρήστες δεν φτιάχνει ραδιόφωνο γκρουπ...

 

--

είμαι ψαγμένος

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με αγχώνει κι ένα άλλο γεγονός βέβαια:

Μπορεί το λαστ.φμ άμα ακούμε πολύ περίεργα πράγματα να μην έχει τα κομμάτια να τα παίξει... (συνήθως τα έχει βέβαια, τουλάχιστον σε αυτά που ακούω εγώ) οπότε δεν θα λέει ο σταθμός τότε...

 

--

είμαι ψαγμένος

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μάγκες κάνενας δεν υπάρχει ή δεν το είδατε?Για πείτε τώρα που είσαστε πολλοί logged in, αν και μάλλον απο ότι βλέπω η ιδέα ναυάγησε....

 

 

 

 

--

είμαι ψαγμένος

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

δεν βρήκα παρόμοιο θέμα οπότε είπα να ποστάρω την ερώτησή μου σε αυτό το thread....

 

βρήκα ενα plugin για το winamp (το audioscrobbler) το οποιο εγκατέστησα, αλλα δεν δουλεύει..

μέσα στο media player του winamp αναγράφεται ποια κομμάτια έχεις παίξει στον υπολογιστή σου, μέχρι και play count έχει, δηλαδη πόσες φορές έχεις ακούσει το καθένα.

μπορει κανείς να μου πει λίγο αναλυτικά πώς θα κάνω το last fm να "καταλάβει" τι έχω ακούσει μέσα από το winamp τόσο καιρό??

 

εκτός και αν δεν γίνεται.. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το plugin του last.fm (audioscrobber) το οποίο κατεβάζεις από <a href="http://www.last.fm/download">εδώ</a> "τραβάει" δεδομένα απο όλους τους γνωστούς media players (winamp, foobar, windows media player κτλ) ενώ ακούς μουσική. Η καταγραφή του τι ακούς λοιπόν ξεκινάει από τη στιγμή που θα το εγκαταστήσεις, δε νομίζω πως υπάρχει τρόπος να "καταλάβει το τι έχεις ακούσει ως τώρα.

Peace, Love, death metal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το plugin του last.fm (audioscrobber) το οποίο κατεβάζεις από <a href="http://www.last.fm/download">εδώ</a> "τραβάει" δεδομένα απο όλους τους γνωστούς media players (winamp, foobar, windows media player κτλ) ενώ ακούς μουσική. Η καταγραφή του τι ακούς λοιπόν ξεκινάει από τη στιγμή που θα το εγκαταστήσεις, δε νομίζω πως υπάρχει τρόπος να "καταλάβει το τι έχεις ακούσει ως τώρα.

 

το plugin που λες έχει επιλογή να φορτώσει τα κομμάτια που έχεις ακούσει στο pc σου στο παρελθόν, το ρωτάει αυτό κατα την  εγκατάσταση.

...μόνο που δεν το κάνει!!

 

αν έχεις να προτείνεις κάτι.. ή οποιοσδήποτε άλλος

ευχαριστώ για το plugin πάντως.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου