Προς το περιεχόμενο

Ακυκλοφόρητο κομμάτι Rory Gallagher


antonisg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Where Was I Going To?

Ένας από τους καλύτερους imho blues rock δίσκους ever, Calling Card επανεκδίδεται με bonus το κομμάτι αυτό:

 

 

 

ΥΓ. Πότε θα κυκλοφορήσουν άραγε τα 700 (!!!) ακυκλοφόρητα που ανακαλύφθηκαν των Thin Lizzy

threadender

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ωραιο κομματι φιλτατε antonisg!Και μια και ειχε γινει θεμα παλαιοτερα,τι ωραια που τραγουδαει ο Gallagher.

 

Των Lizzy υπαρχουν παρα πολλα-νομιζω καποια απ αυτα εννοουν ως ακυκλοφορητα,οτι δηλ δεν κυκλοφορησαν ποτε επισημα-ακομα και στο tube αν ψαξεις.

Μερικα ειναι προσωπικα του Lynott,αλλα με τους Grand Slam και διαφορα συνεργασιες-πολλα ειναι demos-καποια εκ των οποιων ειναι πραγματικα εξαιρετικα.

Eπιτρεψε μου να σου αλλαξω λιγο το θεμα και να βαλω ενα απ τα ακυκλοφορητα του Lynott

με τους Slam(Ιρλανδια μενουμε αρα ειμαστε ΟΚ ;D).

 

Phil Lynott's Grand Slam - Harlem (Demo)

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά μιλώντας για ακυκλοφόρητα τραγούδια, ναι μεν υπάρχουν στο youtube αλλά η ποιότητά τους δεν είναι και η καλύτερη. Αλλιώς ακούγεται ένα κομμάτι που έχει περάσει από όλα τα στάδια της μουσικής παραγωγής και αλλιώς ακούγεται ένα demo που απλώς βρέθηκε στην κυκλοφορία...

 

Τώρα για το Harlem φίλε gvour, τί να πώ, φανταστικό!!! Ο Phil πολύ μπροστά ο άνθρωπος!!! Άψογη η επιλογή σου!

Κάνοντας την ψακτική στο google βλέπω ότι έχει κυκλοφορήσει το Harlem στο δίσκο Live at the Marquee 1984 (Marquee London, Yesmir records, Released 1998). Strictly speaking δεν είναι ακυκλοφόρητο... Τώρα που είμαι εμπύρετος-κρεβατωμένος με βλέπω να κάνω τα φροντιστήριά μου στον Phil  ;D

 

Πάντως πιστεύω ότι το "Where Was I Going To" απλά δεν χώρεσε (με την πραγματική, φυσική έννοια) μέσα στον δίσκο, δεν μπορώ να εξηγήσω αλλιώς πώς δεν συμπεριλήφθηκε...

Και επίσης δεν το έχω ακούσει σε κανένα live του Rory, σε bootleg εννοείτε!

 

 

threadender

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περαστικα!

Σωστο κατα μια εννοια οτι οντως πολλα απ αυτα εχουν κυκλοφορησει,αλλα γι αυτο εγραψα επισημα διοτι το 90% και πλεον ισως,εχουν βγει χωρις τη συγκαταθεση

του-πως θα μπορουσε αλλωστε αφου τα περισσοτερα κυκλοφορησαν μετα θανατον-των δικαιουχων η εστω των υπολοιπων μελων των μπαντων,απο διαφορες εταιριες "οτι να ναι".

Νομιζω οτι οταν λενε 700 κομματια,καποια απ αυτα τα ηδη "κυκλοφορημενα"εννοουν παρ

ολα αυτα πραγματι εχεις δικιο οτι θα ηταν σουπερ να τ ακουγαμε στουντιακα επεξεργασμενα.

Σιγουρα θα αναρρωσεις πιο γρηγορα ακουγοντας ωραια πραγματα. :)

Αυτο ηταν επισημο-ειχε βγει ως single-και ειναι και επικαιρο. ;D ;D

Lizzy/Pistols μπαντα οπου επαιζαν οσοι απ τα μελη ηταν διαθεσιμοι,(εποχη που επαιζε ο Moore) εκαναν λιγοστα live για την πλακα τους και διαλυθηκαν.

Ωραια πραματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως πιστεύω ότι το "Where Was I Going To" απλά δεν χώρεσε (με την πραγματική, φυσική έννοια) μέσα στον δίσκο, δεν μπορώ να εξηγήσω αλλιώς πώς δεν συμπεριλήφθηκε...

Μπα δεν παιζει αυτο, ηδη απο πολυ πιο πριν το 1976 μπορουσαν να γραψουν σε μια πλευρα βινυλιου πανω απο 30 λεπτα. To "Calling Card" ειναι 45 λεπτα, οποτε ανετα χωραγε και το "Where Was I Going To?".

Γιατι το αφησαν απ'εξω τωρα ενας Θεος ξερει. Ισως το προoριζαν για καποιο single? Ποιος ξερει.

Ωραιο κομματι παντως.

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο κομμάτι, με highlight το παίξιμο του Lou Martin, που δυστυχώς μας άφησε πρόσφατα.

Αντώνη, ευχαριστούμε για το ποστ.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περαστικα!

Ευχαριστώ!

Τελικά όταν μιλάμε για καλλιτέχνες του επιπέδου Phil & Rory όλες τους οι ερμηνείες είναι αξιομνημόνευτες!!!

 

Γιατι το αφησαν απ'εξω τωρα ενας Θεος ξερει. Ισως το προoριζαν για καποιο single? Ποιος ξερει.

Ωραιο κομματι παντως.

Πολύ πιθανό να πήγαινε στον επόμενο δίσκο, αλλά να μην ξεχνάμε ότι ο Calling Card ήταν ο τελευταίος δίσκος στον οποίο συμμετείχε ο Lou Martin και γι'αυτό να μην το έβαλε στον Top Priority. (Ποιός ξέρει μάλλον θα τα σπάσανε μεταξύ τους για τα καλά...)

 

Ωραίο κομμάτι, με highlight το παίξιμο του Lou Martin, που δυστυχώς μας άφησε πρόσφατα.

Μουσικά έκλεψε την παράσταση ο Lou...Δεν άκουσα καθόλου κιθάρα  ;)

 

 

threadender

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο το κομμάτι. Καθόλου κιθαροκεντρικό όπως τα περισσότερα του Gallagher που έχω ακούσει, αλλά με φανταστικά πλήκτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο επόμενο άλμπουμ μετά το calling card ήταν το Photo Finish ωστόσο μικρή σημασία έχει αφού ούτε σε αυτό έπαιζε ο Martin αλλά και ο de' Ath. Πολύ ωραίο το κομμάτι! Ούτε κι εγώ το έχω ξανακούσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου