Προς το περιεχόμενο

Για το ηλεκτρονικό τσιγάρο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

  Σήμερα συμπλήρωσα μια βδομάδα ακριβώς -για πρώτη φορά σε 8-9 χρόνια- χωρίς να βάλω κανονικό τσιγάρο στο στόμα μου, χάρη στο ηλεκτρονικό τσιγάρο που αγόρασα.

 

  Ήμουν καπνιστής του ενός με ενάμισυ πακέτου την ημέρα, και θα έκανα περισσότερα αν δεν ήταν τόσο ακριβό, αν δεν είχα το ''πρίξιμο'' από το οικογενειακό περιβάλλον (επειδή ντουμάνιαζα το σπίτι και επειδή ανησυχούσαν για την υγεία μου φυσικά), τη γκρίνια της φίλης (όταν είμαστε μαζί) και τα παράπονα φίλων όταν είμαστε σε τραπέζι ή μεγάλη παρέα όπου ο καπνός ενοχλούσε τους μη καπνίζοντες της παρέας κ.τ.λ. κ.τ.λ. (τα γνωρίζετε και οι ίδιοι...).

 

   Πάντως όταν το πήρα, παρότι δεν καιγόμουνα και τόσο να το αγοράσω (α ρε μάνα  ;D )  καθώς σχεδιάζα να κόψω το κανονικό τσιγάρο...αργότερα, και παρότι η πρώτη επαφή ήταν ίσως λίιιιγο απογοητευτική, έχω να πω ότι αν το ''πιστέψεις'' λιγάκι και κάνεις λίγους συμβιβασμούς (στην αρχή), νομίζω ότι το αποτέλεσμα δικαιώνει. Πάντως το καλό είναι ότι από την αρχή, παρότι δεν μου άρεσε και τόσο η ''γεύση'' που αγόρασα και μετά την άλλαξα με άλλη, δεν ένιωσα ποτέ την έλλειψη της εθιστικής ουσίας της νικοτίνης (αυτό το μούδιασμα στο στόμα, ή που λέμε ''θα σκότωνα τώρα για ένα τσιγάρο...'').

 

   Εσείς το έχετε δοκιμάσει? Αν όχι, μήπως να το κάνετε?  ;)  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Kι η νικοτίνη βλάπτει μαν από μόνη της...

θα λεγα όταν το αραιώσεις να το πετάξεις τελείως...

κι εγώ που είμαι  'καπνιστής του Σαββατοκύριακου' χαζομάρα κάνω! Τέλος τώρα!

(Όλα είναι στο μυαλλό ,μες στη βδομάδα δε μου λείπει αλλά το Σ/Κ στο live θες να είσαι λίγο ροκ εντ ρολ ρε γμτ!)

Οπότε ισως να δοκίμαζα κι εγώ ηλ τσιγάρο το Σ/Κ?? Χμμμμ θα επανέλθω

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα εχω ακουσει οτι δουλευει..χτες τα επινα μενα φιλαρακι και μου ελεγε οτι ειναι ευχαριστημενος!

 

Θα παρω ενα για την φουκαριαρα την μανα μου που καπνιζει ασυστολα και αν επιζησει χωρις να σφαξει κανεναν θα το δοκιμασω και γω...

 

εκτος αν κανουν προσφορα οταν αγοραζεις 2! :p :p

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Σήμερα συμπλήρωσα μια βδομάδα ακριβώς -για πρώτη φορά σε 8-9 χρόνια- χωρίς να βάλω κανονικό τσιγάρο στο στόμα μου, χάρη στο ηλεκτρονικό τσιγάρο που αγόρασα.

 

Μπράβο Γιάννη...Eγώ έχω απογοητευτεί από όσες φορές προσπάθησα να το κόψω...Πλέον πιστεύω οτί πρώτα απ όλα πρέπει να το κόψει ο "εγκέφαλος" και μετά το "σώμα".

 

Και με δύο πακέτα τη μέρα από αυτά,δεν με βλέπω καλά... :-\

 

achat-marlboro-red-100s-cigarettes-145.jpg.74b21666c7b223d013525aed77ef7fff.jpg

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Kι η νικοτίνη βλάπτει μαν από μόνη της...

θα λεγα όταν το αραιώσεις να το πετάξεις τελείως...

κι εγώ που είμαι  'καπνιστής του Σαββατοκύριακου' χαζομάρα κάνω! Τέλος τώρα!

(Όλα είναι στο μυαλλό ,μες στη βδομάδα δε μου λείπει αλλά το Σ/Κ στο live θες να είσαι λίγο ροκ εντ ρολ ρε γμτ!)

Οπότε ισως να δοκίμαζα κι εγώ ηλ τσιγάρο το Σ/Κ?? Χμμμμ θα επανέλθω

 

 

  Σίγουρα, αλλά είναι απείρως καλύτερο να έχεις μόνο την νικοτίνη και όχι τις καρκινογόνες ουσίες του τσιγάρου και να γεμίζεις τα πνευμόνια σου με πίσσα....

(εν τω μεταξύ το δικό μου είναι πιστοποιημένο από το Δημόκριτο ότι δεν περιέχει καρκινογόνες ουσίες, αν μετράει καθόλου αυτό). Έχεις δίκιο πάντως, το ημεκτρονικό είναι ένα ''εργαλείο'' που έχουν στην διάθεσή τους οι καπνιστές πλέον για να το κόψουν.  ;)

 

  Αυτό με το live πάντως είναι όντως κρίμα!  ;D ;D Δεν μπορείς να βάλεις το ηλεκτρονικό στο στόμα και να σολάρεις αβέρτα!  ;D ;D  Έχει όμως πολλά άλλα πλεονεκτήματα.  :D

 

Γενικα εχω ακουσει οτι δουλευει..χτες τα επινα μενα φιλαρακι και μου ελεγε οτι ειναι ευχαριστημενος!

 

Θα παρω ενα για την φουκαριαρα την μανα μου που καπνιζει ασυστολα και αν επιζησει χωρις να σφαξει κανεναν θα το δοκιμασω και γω...

 

εκτος αν κανουν προσφορα οταν αγοραζεις 2! :p :p

 

Κάνει δουλειά, αρκεί να το πιστέψεις και εσύ λίγο.. Η συσκευασία που πήρα έχει 2 τσιγάρα μέσα, αλλά όχι ''το ένα δώρο''....πρέπει αναγκαστικά να είναι 2 ώστε να μην ''ξεμένεις'' από τσιγάρο όταν σου τελειώσει η μπαταρία, αλλά να ''κουμπώνεις'' την εφεδρική μπαταρία του άλλου τσιγάρου και να βάλεις την κατελλειμένη μπαταρία για φόρτιση και τούμπαλιν...

 

Μπράβο Γιάννη...Eγώ έχω απογοητευτεί από όσες φορές προσπάθησα να το κόψω...Πλέον πιστεύω οτί πρώτα απ όλα πρέπει να το κόψει ο "εγκέφαλος" και μετά το "σώμα".

 

Και με δύο πακέτα τη μέρα από αυτά,δεν με βλέπω καλά... :-\

 

Ηλεκτρονικό δοκίμασες? Εγώ πάντως δεν μιλάω για κόψιμο του καπνίσματος (τουλάχιστον προς το παρόν), αλλά να ''μεταλλάξεις'' λίγο αυτή τη βλαβερή συνήθεια σε μια πολύ πιο υγιεινή...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιοmaidenάς, κάτοχος V22 και... ατμιστής συνάδελφε? :D

Εγώ σήμερα το πρωί αγόρασα ένα και μου έκανε μεγάλη εντύπωση, δεν ένιωσα την

επιθυμία να καπνίσω κανονικό ολόκληρη την ημέρα. Νιώθω το στόμα μου πιο καθαρό,

δεν βρωμάει το σπίτι, τα ρούχα, απ ότι φαίνεται θα τα πάμε καλά. 15 τσιγάρα lights

την ημέρα κάπνιζα, οπότε δεν είναι δύσκολη η μετάβαση. Βρήκα και ένα Κινέζικο site

με ανταλλακτικά για να μην με γδέρνουν οι εδώ εισαγωγείς, θα μου κοστίζει τα μισά

σε σχέση με το κανονικό τσιγάρο, θα ξεμπουκώσει και το αναπνευστικό μου.

 

Το κανονικό τσιγάρο είναι σαν λαμπάτος ενισχυτής ενώ το ηλεκτρονικό σαν modelling.

Φτηνότερο, πρακτικότερο, με μεγάλη ποικιλία γεύσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιοmaidenάς, κάτοχος V22 και... ατμιστής συνάδελφε? :D

 

Xαχαχα  έτσι ακριβώς συνάδελφε... ;D Αν και ευχαριστημένος λέω να τον δώσω τον v22 να πάω για 333xl ή 6260 αλλά όλο το μετανιώνω (και σκέφτομαι καλύτερα να πάρω καμμιά καμπίνα instead...ή στην τελική, με τα λεφτά που γλυτώνουμε κόβοντας το ''λαμπάτο'' κάπνισμα  ;D να πάρω για πλάκα έναν rivera να τελειώνει η υπόθεση)  ;D

 

Συμφωνώ με όλα όσα λες, βέβαια καλό για σένα ότι κάπνιζες light και η διαφορά με το original σου φαίνεται ακόμα μικρότερη...εγώ κάπνιζα τα εξής ''αντρικά'' τσιγάρα... ;D ;D

 

achat-davidoff-classic-cigarettes-105.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, αν κάπνιζες 1.5 πακέτο Davidoff πας κατευθείαν για boutique με τα λεφτά που θα

γλιτώσεις! Ρίξε μια ματιά στο site που ανέφερα παραπάνω, www.esmokerworld.com

Μπαταρίες 1100mA με 8 ευρώ, ατμοποιητές με 4.8, 50ml υγρό με 6.7 και 4.8 αποστολή

μέχρι 1 κιλό.

 

Η διαφορά όχι απλά μου φάνηκε μικρή, το ηλεκτρονικό μου φάνηκε πιο βαρύ με υγρό

18mg/ml, στις πρώτες τζούρες έβηχα και ακόμα νιώθω ένα ελάχιστο γδάρσιμο στο λαιμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λέτε τόσο ωραία για το ηλεκτρονικό τσιγάρο που με κάνατε να θέλω να αρχίσω ξανά το ήδη κομμένο κάπνισμα ;D (πλάκα κάνω)

Πάντως έχω παρατηρήσει πως μπήκαν πάρα πολλοί στον κόπο να το δοκιμάσουν και για την υγεία τους και για την τσέπη τους, και όσους ρωτάω μου είπαν οι είδαν αποτέλεσμα.

Το καλό είναι οτι μπορείς να το καπνίσεις όπου γουστάρεις χωρίς να ενοχλείς κανέναν...για παράδειγμα πριν καμία εβδομάδα στην σχόλη μου ..ενας καθηγητής κάπνιζε στην ώρα του εργαστηρίου  :P 8)

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν απο 2μιση περιπου χρονια παιδευομουν να το κοψω (πανω απο 3 πακετα για...μιση ζωη περιπου),το ελαττωνα (για...μια μερα  ;D),και ολα τα γνωστα σε οσους τραβηξαν τα ιδια.

Πηρα σε καποια φαση ενα ηλεκτρονικο (ψιλομπλιαξ ηταν θυμαμαι) για κανα μηνα,αλλα συμπληρωνα τη δοση μου και με κανα πακετο κανονικα (απ τα 3+ ηταν μεγαλο βημα),μεχρι που ενα μεσημερι που καθησαμε στη λιακαδα με ενα φιλαρακι μοντερ που καπνιζε ισως και περισσοτερο απο μενα (και οι δυο μερα νυχτα πανω απο ενα pc και μια κονσολα) και οπως σηκωνομαι για να παρω τσιγαρα απ το διπλανο περιπτερο (ειπαμε δεν μου αρκουσε μονο το ηλεκτρονικο) και τον ρωταω αν θελει να του παρω μιας και δεν ειδαα να βγαζει και αυτος τσιγαρα στο τραπεζι,μου σκαει τη βομβα "μπα,εγω το εκοψα".

Το πηρα εγωιστικα και απο εκεινη ακριβως τη στιγμη που ηπια τον πρωτο μου φραπε ανευ τσιγαρου (αληθινου ή υποκαταστατου) δεν ξανακαπνισα.

Για εμενα αν καταφερει κανεις να ενεργοποιησει τον εγωισμο του ετσι ωστε να πεταξει το αληθινο τσιγαρο,δεν χρειαζεται ουτε το ηλεκτρονικο. Ειναι απλα ενα μεσο σαν το κομπολοι (για το χερι) και το ποτηρι νερο με καλαμακι (για την κινηση της τζουρας) το οποιο σου δειχνει οτι τελικα δεν χρειαζεσαι τιποτα απο ολα αυτα.

 

Υ.Γ : Τα λεφτα του πρωτου ακαπνου τετραμηνου εγιναν ενας ωραιοτατος bogner  ;D ,σημαντικο κινητρο για να μην υποκυψεις σε καμια "φλασια" της ξεχασμενης νικοτινης στο νευρικο σου συστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου