Προς το περιεχόμενο

Για το ηλεκτρονικό τσιγάρο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και ο Waterfall-K είναι ο πιο σωστός....ΕΔΩ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΚΑΙΓΕΤΑΙ....

 

Δεν συμφωνώ. Η ζωή συνεχίζεται. Δεν θα πρέπει να πατήσουμε pause (ή και delete εν προκειμένω) σε όλα μέχρι να ληθούν τα γνωστά.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

οποτε ερχονται Αθηνα φιλοι μου απο το Berlin (ως γνησιοι κομμουνισται καπνιζουν ΟΛΟΙ παναθεμα τους ... ;D) στοκαρουν κανονικα .. ;D

Στο Βερολίνο έκανε 5.90

Στο Μιλάνο έκανε 5.50

Στο Άμστερνταμ έκανε 6.10

Η ίδια μάρκα που στην Ελλάδα κάνει 8! Τώρα τι να πω... Το να μην καπνίζω πουθενά (σε κλειστούς χώρους) δεν με ενόχλησε καθόλου γιατί σέβομαι ότι οι άνθρωποι γύρω μου δεν θέλουν να αναπνέουν τον καπνό... Τέσπα μην το πάμε εκεί το θέμα όμως γιατί κοιτάμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλας για καπνο ισως και να ετυχε ,για καποια μαρκες ,εγω μιλαω για τσιγαρα (επισης στη Γερμανια μη ξεχνας οτι το πακετο εχει 19 τσιγαρα) .

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(επισης στη Γερμανια μη ξεχνας οτι το πακετο εχει 19 τσιγαρα).

Ημουν ετοιμος να το γραψω. Κι αυτο το εκαναν για να μην ανεβασουν την τιμη του πακετου. Εκοψαν δηλαδη ενα τσιγαρο απ'το πακετο.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. ΔΕΝ θέλω να το κόψω

 

γι' αυτό και η ενόχλησή σου στο θέμα είναι περιορισμένη  ;)

 

δεν σε πολυ-κόφτει τι κάνει ή δεν κάνει το κράτος για να περιορίσει το τσιγάρο, το βλέπεις ήρεμα και από απόσταση, αφού είσαι αποφασισμένος να καρκινιαστείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλας για καπνο ισως και να ετυχε ,για καποια μαρκες ,εγω μιλαω για τσιγαρα (επισης στη Γερμανια μη ξεχνας οτι το πακετο εχει 19 τσιγαρα) .

Όχι ακριβώς.

Η αρχική φιλοσοφία πίσω από τα "ελλιπή" πακέτα των dispense μηχανών, είναι να έχουν τόσα τσιγάρα, όσα αντιστοιχεί το κόστος στο στρογγυλό ποσό που ζητούσαν τα μηχανήματα.

Για αυτό και στα "περίπτερα" έβρισκες 20άρια ενώ στα club 18άρια. Οι "πονηροί" τουρίστες ψωνίζαν από τα club γιατί πιστεύαν ότι ήταν φθηνότερα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γι' αυτό και η ενόχλησή σου στο θέμα είναι περιορισμένη  ;)

 

δεν σε πολυ-κόφτει τι κάνει ή δεν κάνει το κράτος για να περιορίσει το τσιγάρο, το βλέπεις ήρεμα και από απόσταση, αφού είσαι αποφασισμένος να καρκινιαστείς

Απλά δεν πιστεύω ότι κάνει κάτι το κράτος για να περιορίσει το τσιγάρο... Μεταξύ μας τώρα πολύ που χέστηκε για το αν εγώ είμαι παπόρι ή όχι... Είναι σαν να ανεβάζει την τιμή του αλκοόλ αλλά παρόλα αυτά να είναι μακράν το πιο εύκολα προσβάσιμο ναρκωτικό/εξαρτησιογόνο που υπάρχει στον κόσμο... Και χωρίς καν τον περιορισμό χρήσης του... Οπότε για να επανέλθω στην κουβέντα είναι σαν να λένε ότι βγήκε μη αλκοολούχο ουίσκι, διαφημίζεται παντού, υπάρχει μέγιστη κατανάλωση και ξαφνικά επειδή παρουσιάζει ΞΑΦΝΙΚΑ παρενέργειες (συχνοουρία βρε αδελφέ) απαγορεύεται... Ε κάτι βρομάει ρε φίλε...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τελικά ίσως να μην πρόκειται μόνο για ''ελληνική'' πατέντα...

 

Από τα μέσα του 2008, αμέσως μετά την είσοδό του στην αγορά, το ηλεκτρονικό τσιγάρο συνάντησε αρκετά προβλήματα και περιορισμούς όσον αφορά την εξάπλωση του.

 

Από την πλευρά τους, οι κατασκευαστές και διανομείς του «ηλεκτρονικού τσιγάρου» υποστηρίζουν πως πίσω από τις απαγορεύσεις που συναντά το προϊόν τους σε διάφορες χώρες του κόσμου κρύβονται οι μεγάλες καπνοβιομηχανίες, καθώς το ηλεκτρονικό τσιγάρο, όπως υποστηρίζουν, μπορεί και προσφέρει ότι και τα προϊόντα των καπνοβιομηχανιών, χωρίς όμως να επιβαρύνει την υγεία κανενός.

 

Χαρακτηριστικό είναι το παράδειγμα της FDA. Η FDA, ή αλλιώς υπηρεσία φαρμάκων και τροφίμων, είναι μια υπηρεσία του υπουργείου υγείας των Ηνωμένων Πολιτειών, η οποία είναι υπεύθυνη για την προστασία και την προαγωγή της δημόσιας υγείας, μέσω της ρύθμισης και της εποπτείας της ασφάλειας των τροφίμων, των προϊόντων του καπνού και άλλων σχετικών.

 

Η FDA σε μια ανακοίνωσή της, σχετικά με το ηλεκτρονικό τσιγάρο, δήλωσε, ότι σύμφωνα με έρευνες οι οποίες διεξήχθησαν στο ηλεκτρονικό τσιγάρο, βρέθηκαν ουσίες βλαβερές για τον ανθρώπινο οργανισμό.

 

Οι υποστηρικτές του «ηλεκτρονικού τσιγάρου» τάσσονται κατά των απαγορεύσεων, καθώς πιστεύουν πως ο πόλεμος αυτός οφείλεται σε οικονομικούς λόγους καθώς από την επιτυχία του ηλεκτρονικού τσιγάρου χάνουν χρήματα όχι μόνο οι καπνοβιομηχανίες, αλλά και η FDA .

 

Στις Ηνωμένες Πολιτείες πάντως έχει ήδη τεθεί το θέμα της φορολόγησης του «ηλεκτρονικού τσιγάρου» όπως ακριβώς φορολογούνται και τα κανονικά τσιγάρα, μιας και η κατακόρυφη άνοδος των πωλήσεων έχει μειώσει τα έσοδα από τις πωλήσεις των τσιγάρων.

 

Οι εξελίξεις στο θέμα τρέχουν, αλλά πλέον ό,τι γνωμάτευση και να βγάλει οποιοσδήποτε οργανισμός φαρμάκων στον κόσμο, εγώ και μόνο που τείνουν στην ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ του η.τ. ενώ το κ.τ. ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ, εννοείται ότι δεν πρόκειται να δώσω καμμία σημασία (ακόμα και αν μου πούν ότι έχω ''24 ώρες ζωής'' από τη στιγμή που θα ατμίσω), μπορούν να πουν ό,τι θέλουν για να με φοβίσουν, αλλά δεν θα μου προσβάλλουν την νοημοσύνη, οπότε στην παρανομία από δω και πέρα...και ίσως καλύτερα έτσι μιας και δεν πιστεύω ότι θα το καταργήσουν αλλά μυρίστηκαν νέα φορολογικά έσοδα και μας το φέρνουν λάου-λάου...όμως, μην ξεχνάμε ότι, και η φοροδιαφυγή είναι κλοπή αλλά και η φορολογία είναι κλοπή....αγαπάει ο θεός τον κλέφτη αλλά αγαπάει και τον νοικοκύρη...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, όσο περισσότερο βλέπω να σκούζει κάποιος για τα στραβά του κράτους στο θέμα "τσιγάρο", τόσο περισσότερο σιγουρεύομαι πως:

 

1. είναι καπνιστής

2. θέλει να το κόψει

3. δεν έχει τη δύναμη να το κόψει

4. ψάχνει να ρίξει το φταίξιμο οπουδήποτε αλλού

 

Mα δεν γκρινιαζουμε γι αυτο. Γκρινιαζουμε γιατι κανεις τους δεν φροντισε να μας δωσει επαρκεις επιστημονικους λογους για την απαγορευση του (του ηλ τσιγαρου συγκεκριμενα, δεν μιλαμε για το κανονικα που τα πραγματα ειναι αυτονοητα).

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα να μοιραστω την εμπειρια μου μαζι σας, τελικα το αγορασα και γω το πιστοποιημενο.

 

Γενικα εχω θετικες εντυπωσεις, κυριως στο κομματι "λιγοτερη βρωμα στα ρουχα - ωραια γευση στο ηλεκτρονικο τσιγαρο".

 

Οι ουσιες που εχεις εκτος τις νικοτινης, ειναι αγνωστες στους περισσοτερους απο εμας. χρονιες μελετες δεν εχουν γινει οποτε δεν ξερουμε τις επιπτωσεις που μπορει να εχει.

 

Η αυξηση της ζητησης του καπνου σιγουρα θα εφερνε και αυξηση στην τιμη του, απτην αλλη οι πωλησεις του ηλεκτρονικου τσιγαρου πρεπει να εχουν φτασει στα υψη.

 

Προσωπικα ημουν γκαντεμης γιατι χαλασε ο ατμιστης μεσα σε 2 μερες και δεν τον καλυπτει η εγγυηση (ξενερα) και απτην αλλη διεκρινα την εξης παγιδα: επειδη δεν επιβαρυνει την αναπνοη, ουτε τον λαιμο και εχει ωραια γευση θελεις να κανεις συνεχεια. οσοι δεν εχετε δοκιμασει να σας πω οτι ειναι περιπου σαν να κανεις ναργιλε. περιπου.

Το προβλημα ειναι οτι περιεχει νικοτινη με αποτελεσμα πιστευω τελικα να παιρνεις περισσοτερη νικοτινη απο οσο επαιρνες αμα καπνιζες = μεγαλυτερη εξαρτηση.

Οποτε παφα-πουφα εγω την πρωτη μερα ειχε σαν αποτελεσμα να ξυπνησω την επομενη μερα με την γλωσσα να την νιωθω σαν σολα παπουτσιου (κλασικο συμπτωμα της νικοτινης).

 

Αρα για μενα δεν πολυ αξιζει. θα επανελθω οταν θα δοκιμασω την αμπουλα χωρις νικοτινη.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου