Προς το περιεχόμενο

Για το ηλεκτρονικό τσιγάρο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

...και άφραγκοι... ::)

 

Γιατί δεν φορολογούν και τα ναρκωτικά τότε;

 

Η κατάσταση είναι παράλογη. Όλοι ξέρουν ότι το κανονικό τσιγάρο βλάπτει και πολύ μάλιστα. No problem, ας το πουλάμε και ας το φορολογούμε. Το ηλεκτρονικό απ' την άλλη δεν ξέρουν 100% αν βλάπτει (τώρα το θυμήθηκαν) και αρα το απαγορεύουν. Μήπως με την ίδια λογική όχι μόνο θα έπρεπε να απαγορεύσουν το κανονικό τσιγάρο, αλλά να το κάνουν και παράνομο; Σχιζοφρένεια.

 

Κόφτε το το ρημάδι. Μην τους δίνετε την "ικανοποίηση" να επωφελούνται των αδυναμιών σας (γιατί το γεγονός ότι καταστρέφει την υγεία μάλλον δεν είναι αρκετά ισχυρό επιχείρημα)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εγώ είμαι καπνιστής. Απλά και ξεκάθαρα. Παρήγγειλα το ΗΤ (δεν έχει έρθει ακόμα) μόνο και μόνο γιατί ζω με τους γονείς μου, η μητέρα μου λέει πως έχει αναπνευστικό , που δεν το πιστεύω απλά το κάνει γιατί θέλει να μην μυρίζουν οι κουρτίνες κλπ το οποίο είναι απόλυτα σεβαστό. Οπότε η μόνη λύση για να κάνω κάνα τσιγάρο που και που χωρίς να βγαίνω μπαλκόνι είναι το ΗΤ. Αυτή η ανακοίνωση μου ακούγεται τόσο μούφα όσο ότι ζουν κροκόδειλοι στους υπονόμους. Για να δώσω άλλο ένα παράδειγμα... Βγάζεις ένα φυτικό φάρμακο που το διαφημίζεις ΠΑΝΤΟΥ ως την απόλυτη λύση για να απαλλαγείς από τον πυρετό και μετά από 2 χρόνια που όλος ο κόσμος το χρησιμοποιεί ξαφνικά γίνεται επιβλαβές (στην τελική τι το έβγαζες ρε φίλε? ελεγκτικός μηχανισμός στα στάδια της παραγωγής δεν υπάρχει?) και συνάμα αυξάνεις την τιμή των αντιπυρετικών! Τι να πω... Δεν υπερασπίζομαι το τσιγάρο αυτή τη στιγμή. Κράζω τους "υπεύθυνους"... Στην τελική 50 χρόνια τώρα μας ταΐζουν κονσέρβες (εντός και εκτός εισαγωγικών) που αν φας πολύ σε σκοτώνουν... Αλλά επειδή είναι μπίζνα επικερδής κάνουν μούγκα... Τι να πω...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Αν για καποιο λογο το ηλ τσιγαρο εχει λογο υπαρξης ειναι οτι θεωρητικα μπορει να βοηθαει καποιον στο να το κοψει ικανοποιωντας την αναγκη του οργανισμου για νικοτινη που ειναι η κυρια εξαρτησιογονος ουσια του καπνου χωρις τα βλαπτικα για την υγεια προιοντα καυσης κ την πισσα. Ας μην μπουμε παλι σε εικοτολογιες η θεωριες συνομμωσιας. Αυτο που θελω να μου διευκρινισει ο ΕΟΦ η το Υπουργειο Υγειας ειναι τον λογο, ή εστω την υπονοια για την οποια η νικοτινη του ηλ. τσιγαρου ειναι επικινδυνη πειρσσοτερο απο "αλλες" νικοτινες.

 

Γιατι αν ειναι λογοι ειναι αυτοι που αναφερθηκαν δηλαδη

1. περιέχουν πολλή νικοτίνη

2. δεν υπάρχουν επαρκείς μελέτες για long-term effects

3. η αίσθηση του "λιγώτερο βλαβερού" οδηγεί σε αυξημένη χρήση

 

τοτε επισης θελω διευκρινισεις για τα τσιροτα νικοτινης και λοιπα "υποκαταστατα" βοηθητικα προϊοντα.

 

 

Ειμαι κατα των θεωριων συνομμωσιας, ομως εδω μου βρωμαει καποια ελληνικη "πατεντα". Γνωριζει κανεις ποια ειναι η πολιτικη τoυ FDA η ευρωπαικων κρατων στο  θεμα?

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αύξηση της τιμής του συμβατικού καρκ... τσιγάρου έχει ως στόχο την αποτροπή, αλλά και την εξισοσορρόπηση του υψηλότατου κόστους περίθαλψης όσων πληρώνουν τις συνέπειες της συνήθειάς τους.

 

Δεν είναι ΟΛΑ γύρω μας συνωμοτικά εναντίον μας. Δεν μας μισεί το σύμπαν.

 

    Εαν μιλουσαμε για καποια σοβαρη Ευρωπαικη χωρα θα συμφωνουσα μαζι σου. Οχι γιατι νοιαζονται για τον κοσμακη που θα αρρωστησει απ΄το τσιγαρο αλλα γιατι ειναι στεγνοι τεχνοκρατες. Καθονται και υπολογιζουν " τοσο παει το κοινωνικο - νοσηλευτικο κοστος (σε λεφτα) απο το τσιγαρο, τοσο θα παει και το πακετο για να μπορεσουν να ανταπεξελθουν τα νοσοκομεια κλπ".

 

Εδω ομως, εμ δε νοιαζονται  για τον κοσμο (οπως και οι ευρωπαιοι) εμ που σαν τεχνοκρατες ειναι και ΑΝΙΚΑΝΟΙ (σε αντιθεση με τους ευρωπαιους) και οι όποιες αυξησεις ειναι αποτελεσμα πανικου και εχουν μονο σκοπο την αρπαχτη. Οποτε με συγχωρεις παρα πολυ, αλλα για μενα η τοποθετηση σου ειναι αφελης.

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, όσο περισσότερο βλέπω να σκούζει κάποιος για τα στραβά του κράτους στο θέμα "τσιγάρο", τόσο περισσότερο σιγουρεύομαι πως:

 

1. είναι καπνιστής

2. θέλει να το κόψει

3. δεν έχει τη δύναμη να το κόψει

4. ψάχνει να ρίξει το φταίξιμο οπουδήποτε αλλού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελος παντων, εδω γκρεμιζεται το συμπαν, κι αυτοι στην κοσμαρα τους.

Αφου ελυσαν ολα μας τα προβληματα, τι ειχε μεινει? Μα η απαγορευση του ηλ. τσιγαρου, τι αλλο. ::)

Για γελια...

Προσωπικα ειμαι πρωην καπνιστης και το σκεφτομουν παλια να δοκιμασω το ηλ. τσιγαρο, αλλα δεν χρειαστηκε.

Ως το καλοκαιρι του 2007 εκανα τεσσερα 25ρια πακετα την ημερα (ναι, 100 τσιγαρα...) και εφαγα ενα φλας μια κυριακη και λεω "απο Δευτερα το κοβω" και...το εκοψα μαχαιρι! ;D ;D

 

Εκτοτε δεν εχω κανει ουτε ενα τσιγαρο. ;D

Το τσιγαρο ειναι μεγαλο κολλημα αλλα και μεγαλυτερη μ@λ@κια, κοφτε το το ρημαδι.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως καπνιστής δεν είμαι, ούτε υπήρξα ποτέ και αυτό το θέμα, δεν ξέρω, ένα μικρό-εγκεφαλικό μου το προκαλεί.

 

Ωστόσο είναι και στόκοι. Γιατί δεν φορολογούν και το ηλ. τσιγάρο;  ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, όσο περισσότερο βλέπω να σκούζει κάποιος για τα στραβά του κράτους στο θέμα "τσιγάρο", τόσο περισσότερο σιγουρεύομαι πως:

 

1. είναι καπνιστής

2. θέλει να το κόψει

3. δεν έχει τη δύναμη να το κόψει

4. ψάχνει να ρίξει το φταίξιμο οπουδήποτε αλλού

1. Είμαι καπνιστής

2. ΔΕΝ θέλω να το κόψω

    Εαν μιλουσαμε για καποια σοβαρη Ευρωπαικη χωρα θα συμφωνουσα μαζι σου.

Δεν έχω πάει πολύ εξωτερικό.. Βερολίνο, Αμστερνταμ, Μιλάνο έχω πάει... Πήρα καπνό και από τις 3 χώρες... Πιο ακριβό? Δεν θα το έλεγα... Ο καπνός έκανε 5.90 τα 50 fuckin grams ενώ στην Ελλάδα ο καπνός κάνει 4 ευρώ τα 25! Δεν ξέρω αν κάπου αλλού είναι διαφορετικά αλλά αυτό περί "πολιτισμένων χωρών που έχουν ακριβό τσιγάρο για να αποτρέψουν το κάπνισμα" τα ακούω λίγο βερεσέ πλέον...

 

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως καπνιστής δεν είμαι, ούτε υπήρξα ποτέ και αυτό το θέμα, δεν ξέρω, ένα μικρό-εγκεφαλικό μου το προκαλεί.

 

Ωστόσο είναι και στόκοι. Γιατί δεν φορολογούν και το ηλ. τσιγάρο;  ;D

Το φορολογούν κανονικά και με...το Νόμο....

Όσο για άλλα που ειπώθηκαν παραπάνω,όχι αυτή τη στιγμή δε μιλάμε για καπνιστές οι οποίοι θέλουν να το κόψουν και τα ρίχνουν στο κράτος.Η διακοπή του ηλεκτρονικού τσιγάρου έχει μεγάλο παρασκήνιο αυτή τη στιγμή και φαίνεται ξεκάθαρα ή μικροπολιτική τους...Και ο Waterfall-K είναι ο πιο σωστός....ΕΔΩ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΚΑΙΓΕΤΑΙ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. ΔΕΝ θέλω να το κόψωΔεν έχω πάει πολύ εξωτερικό.. Βερολίνο, Αμστερνταμ, Μιλάνο έχω πάει... Πήρα καπνό και από τις 3 χώρες... Πιο ακριβό? Δεν θα το έλεγα... Ο καπνός έκανε 5.90 τα 50 fuckin grams ενώ στην Ελλάδα ο καπνός κάνει 4 ευρώ τα 25! Δεν ξέρω αν κάπου αλλού είναι διαφορετικά αλλά αυτό περί "πολιτισμένων χωρών που έχουν ακριβό τσιγάρο για να αποτρέψουν το κάπνισμα" τα ακούω λίγο βερεσέ πλέον...

 

 

 

Σαφως και ειναι πιο ακριβο στην υπολοιπη ,δυτικη,Ευρωπη

 

http://www.the-tma.org.uk/~thetma/wp-content/uploads/2011/07/EU-map.pdf

 

οποτε ερχονται Αθηνα φιλοι μου απο το Berlin (ως γνησιοι κομμουνισται καπνιζουν ΟΛΟΙ παναθεμα τους ... ;D) στοκαρουν κανονικα .. ;D

 

Γενικα οι Γερμανοι καπνιζουν ΠΟΛΥ (οσο πιο φτωχο και ..υποαναπτυκτο  ειναι το κρατιδιο τοσο περισσοτερο βεβαια οποτε ειδικα οι Ανατολικοι που εχουν και καραμπινατη ανεργια  του δινουν & καταλαβαινει....(αλλωστε συνοδευει εξαιρετικα τους...τονους αλκοολ που καταναλωνουν...καταναλωνοντας τα επιδοματα ανεργιας...) )ομως ΠΟΤΕ δεν καπνιζουν σε κλειστους δημοσιους χωρους αν απαγορευεται.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου