Προς το περιεχόμενο

Για το ηλεκτρονικό τσιγάρο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mα δεν γκρινιαζουμε γι αυτο. Γκρινιαζουμε γιατι κανεις τους δεν φροντισε να μας δωσει επαρκεις επιστημονικους λογους για την απαγορευση του (του ηλ τσιγαρου συγκεκριμενα, δεν μιλαμε για το κανονικα που τα πραγματα ειναι αυτονοητα).

 

Όπως είδες παραπάνω, η FDA έκανε έρευνες που βρήκαν "βλαβερές ουσίες", πιθανότατα υπάρχουν και λεπτομέρειες στην ιστοσελίδα τους.

 

Τώρα γιατί το κανονικό τσιγάρο ΔΕΝ απαγορεύεται έχει να κάνει με ατομικές ελευθερίες και επιλογές, καθώς και με τα λόμπυ των βιομηχανιών αλλά και των καπνοπαραγωγών χωρών (π.χ. Ελαδιστάν).

 

Πάντως  δεν μπορώ να ακούω φουγάρα να θέτουν το ίδιο ερώτημα... λες και θα ήθελαν τάχα να απαγορευτεί καθολικά το κάπνισμα...

 

Και - επαναλαμβάνομαι - παραγγέλνεις το ΗΤ από ίντερνετ και όλα καλά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Παραπανω που?Δεν βλεπω καποιο λινκ που να παραπεμπει σε σελιδα της fda η καποια επιστημονικη δημοσιευση. Παραθεση απο ελληνικο αρθρο (χωρις μαλιστα να αναφερεται και η προελευση του) ειδα και οφειλω να πω δεν μου ικανοποιησε την περιεργεια καθολου. Επιπλεον ακομα και η εν λογω παραθεση αναφερεται γενικολογα σε ΄" βρεθηκαν ουσιες βλαβερες." ΟΚ και το κοτοπουλο εχει βλαβερες ουσιες αλλα δεν μας λεει κυριως ποιες ειναι αυτες (θα ελυνε αμεσα τις αποριες) και ποιοι ειναι οι κινδυνοι για την ανθρωπινη υγεια που να αιτιολογουν και την απαγορευση του.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως  δεν μπορώ να ακούω φουγάρα να θέτουν το ίδιο ερώτημα... λες και θα ήθελαν τάχα να απαγορευτεί καθολικά το κάπνισμα...

 

Δεν λέμε ότι θα θέλαμε τάχα να απαγορευτεί το κάπνισμα αν απαγορευτεί το η.τ.. Λέμε το, απολύτως κατανοητό, ότι είναι ύποπτο, παράλογο και όπως αλλιώς θες πέστο να απαγορευτεί το υποκατάστατο και να κυκλοφορεί ελεύθερα το original.

 

Προσωπικά εχέσθην τί θα πεί το FDA όταν το 99% των αμερικάνικων τροφίμων περιέχει υδρογονωμένα φυτικά λιπαρά τα οποία φυσικά είναι ΠΟΛΥ πιο ''αθώα'' από έναν ατμιστή (όχι καπνιστή, να μάθουμε να χρησιμοποιούμε τους σωστούς όρους) που κάθεται στο διπλανό τραπέζι. Προσωπικά  δεν κατάλαβα σε τί μπορεί να ενοχλεί κάποιον αν εγώ έχω μια συσκευή που ατμίζει ένα υγρό με γεύση βερίκοκο, εφόσον ΔΕΝ τον ενοχλώ ούτε απειλώ την υγεία του. Εισπνέουμε τον ''ευωδιαστό'' αέρα των αστικών μας κέντρων, ο ατμός με γεύση βανίλια χίου μας πείραξε...και για όποιον ισχυρίζεται ότι όντως τον ενοχλεί...μάλλον δεν εχει βρεθεί ΠΟΤΕ κοντά σε ατμιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλεπω κανέναν να διαμαρτύρεται πως τον ενοχλεί το ΗΤ του διπλανού του, γιατί το θέτεις;

 

βρήκα όμως στο site της FDA πως το ΗΤ περιέχει συγκεκριμένες καρκινογόνες ουσίες, αυτό σε προβληματίζει καθόλου;

 

ή μήπως, αφού υπάρχουν κι άλλες δραστηριότητες που μας φέρνουν σε επαφή με βλαβερές ουσίες όπως τα υδρογονωμένα φυτικά λιπαρά, πρέπει κατά τη γνώμη σου να αφήσουμε κάθε νέα εφεύρεση όπως το ΗΤ χωρίς κανένα έλεγχο, και να κλείσουμε ίσως και οργανισμούς όπως η FDA, και να πορευτούμε προς ένα εντελώς ανεξέλεγκτο κόσμο  όπου ο καθένας βγάζει ό,τι προϊόν γουστάρει και έλα μωρέ στην τελική όλοι θα πεθάνουμε μια μέρα έτσι κι αλλιώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Τα αναφέρω αυτά διότι μπορεί να μην ενοχλεί κανέναν το η.τ. αλλά προκειμένου να το βγάλουν από τη μέση θα το απαγορεύσουν με πρόστιμο από τους δημόσιους χώρους.

 

 Αυτό για τον ατμιστή είναι πλήγμα, γιατί άλλο να καπνίζεις έξω και άλλω να ατμίζεις έξω (σκεφτείτε να κάνετε ναργιλέ σε εξωτερικό χώρο, πόσο θα το ''καταλαβαίνετε'').

 

Και αν αυτό δεν είναι δικαιολογία για συντηρητικούς εντάξει να το δεχτώ αλλά πραγματικά πρόκειται για άοσμο ατμό ο οποίος εξαφανίζεται ταχύτητα από το περιβάλλον στο οποίο διαχέεται. Το κάπνισμα, ναι. Αφήνει στο χώρο ένα τεράστιο σύννεφο καπνού με πίσσα, βενζόλιο, νικοτίνη, διοξείδιο κ.ά. Και πλήττει-ενοχλεί άμεσα όποιον το οσμίζεται-εισπνέει.

 

Δεν με προβληματίζει το δημοσίευμα του site της FDA γιατί όπως είπα είμαι πλέον καχύποπτος...να το δεχτώ όμως αν ανησυχεί για την υγεία του ο διπλανός μου αν και για πολλοστή φορά γράφω ότι ο ατμός εξατμίζεται τάχιστα και αν όντως αυτό πλήττει τους γύρω μου τότε μάλλον κρατάω στα χέρια μου ένα βιολογικό όπλο προηγμένης τεχνολογίας παρά έναν ατμοποιητή.

 

Φυσικά και δεν διαφωνώ ότι πρέπει να υπάρχει ένας ελεγκτικός μηχανισμός στον τομέα αυτό και να μην κυκλοφορεί ότι προϊόν γουστάρει. Είναι όμως μέρος της ****κοινωνίας μας και η μίζα και τα συμφέροντα (οχι δεν μιλάω συνομωσιολογικά) και αυτό είναι το τίμημα να υπάρχουν αυτοί οι μηχανισμοί: Χτες μιλάγαμε με συναδέλφους για το πώς ένας συνάδελφος έστειλε την κόρη του (φοιτήτρια σε άλλη πόλη) σε κλινική  όπου δούλευε γνωστός του (η ασφάλεια που νιώθει ένας γονιός όταν υπάρχει γνωστός να ''προσέξει'' το παιδί του) και ο τύπος αντί να εξυπηρετήσει την κοπέλα (που είχε απλά αμυγδαλές) και τον πατέρα της- φίλο του, την έστειλε να κάνει 1002 άσχετες εξετάσεις (η κοπέλα έμεινε 2 μέρες μέσα βγαίνοντας από ένα μηχάνημα και μπαίνοντας στο άλλο-για τις αμυγδαλές τώρα!!), και ο λογαριασμός του ανθρώπου του ήρθε μόλις 6 χιλιαρικάκια...(there's no business like medical business...)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο θεμα

 

αγορασα το ΗΤ πριν απο 8μιση μηνες, ρουφουσα 2μιση πακετα την ημερα Lucky Strike για πανω απο 15 χρονια οπως καταλαβατε ημουν σαν εργοστασιο λιγνιτη ενα πραμα

 

το κρατησα 25 μερες ακριβος εκανα 2 τζουρες μονο οταν με επιανε αμοκ και ηθελα να βαλω φωτια τον περιπτερα και να τον καπνισω, δλδ 20 με 30 τζουρες την ημερα υπεφερα, την 25μερα εκανα μια τζουρα ακομα και το εβαλα στο κουτι του.

Εχω να καπνισω 8 μηνες, ουτε ΗΤ ουτε regular

καθαρισα να το πειτε στους &*%^#$^$ εκει

κατω οτι φραγκο δεν θα ξαναπαρουν απο εμενα

 

θετικα

δεν βρωμαω

ανεβαινω σκαλες και δεν λαχανιαζω

η τσεπη ειναι παντα γεματη

δεν κανω σαν ετοιμαθανατος γερος 98ετων καθε πρωι

παιζω μουσικη και δεν λαχανιαζω +12312893712983

μυθοι και πραγματικοτητα

 

πινω οσους καφεδες θελω και δεν μου λειπει, οτι εχεις προβλημα μετα ειναι η μεγαλυτερη λαλακια που εχω ακουσει

 

οτι τρεχεις μετα σαν αλογο ειναι η δευτερη μεγαλυτερη λαλακια που εχω ακουσει

 

οτι κανεις SEX σαν τρελος για 5 μερες σερι και δεν μασας ειναι η τριτη μεγαλυτερη λαλακια που εχω ακουσει αντε να κερδισα 2secs ολα ειναι στην διαθεση

 

οτι μυριζεις το λουλουδακι απο τον απεναντι μπαχτσε του γειτονα και ειναι τοσο ωραια και σου ειχαν λειψει αυτες οι μυρωδιες δεν θα το σχολιασω καν!!

 

εμενα μου εκανε καλο το κρατισα λιγο και με πολυ σκεψη και υπομονη τα καταφερα

ευχομε το ιδιο σε ολους σας και πολυ περισσοτερο στους καπνιστες του σουκου και τους καπνιστες του "ελα μωρε ενα καπνο την εβδομαδα κανω"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα εγς δεν ξερω αν ειναι μοδα ή οχι μιας και εχει γεμίσει ο τοπος.

αν βοηθαει δεν ξερω αλλα ο χρονος θα δειξει, μιας και μπορει να ειναι απλα μια ιδεα το οτι σε βοηθαει. αυτο ομως με τρελενει με τις καρκινογονες ουσιες αν ισχυει ή οχι, πεζει να ειναι πιο βλαβερο απο το τσιγαρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα,

 

Οι απόψεις πιθανόν να είναι πολλές πάντως εγώ έχω 6 μήνες να βάλω τσιγάρο στο στόμα μου χάρη στο ηλεκτρονικό τσιγάρο.Νιώθω πολύ καλύτερα πλέον,δέν λαχανιάζω στα σκαλιά και έχω καλύτερη γεύση και όσφρηση και δέν μυρίζω σάν τασάκι.Το κατάστημα που ψωνίζω είναι αυτό : http://www.τσιγαρο-ηλεκτρονικο.gr/ και το προτείνω ανεπιφύλακτα καθώς οι άνθρωποι εκεί είναι ενημερωμένοι,πολύ εξυπηρετικοί και μπορεί κανείς να δοκιμάσει τα πάντα :)

www.emmonogrizo.gr

www.myspace.com/emmonogrizo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου