Προς το περιεχόμενο

PODxt PC Setup


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Μετά απο κόπο κατάφερα να αποκτήσω ένα PODXT, μια X-FI Fatal1ty της Creative (με Ι/Ο Βay) και μια Gibson LP Menace. Εχω ακούσει κάποια φοβερά κλιπάκια απο ηχογραφήσεις στο pc με το PODxt άλλα οι προσπάθειες μου έχουν αποτύχει παταγωδώς να τα επαναλάβω. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στο setup των μηχανημάτων και να μου προτείνει οτι μου λείπει σε hardware,software? Δεν μπορώ να βγάλω άκρη, ειδικά με το POD. Ευχαριστώ προκαταβολικά!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλωσήρθες φίλε

όταν πήρες το pod δεν σου δώσανε μαζί και το line 6 edit; Αυτό είναι ένα πρόγραμμα που σου δίνει τη δυνατότητα να παραμετροποιήσεις τους ήχους σου.

Επίσης τσέκαρε στο manual του pod, εκεί που λέει για το ποιές ρυθμίσεις πρέπει να κάνεις ανάλογα αν το συνδέεις σε κονσολα, σε pc ή σε ενισχυτή

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Kontras, το εχω εγκατεστημένο το Line 6 edit. Έχω μπερδευτεί με το USB...Μπορεί να συνδεθεί μόνο με το USB ή χρειάζεται και τα line out? με το ένα line out ακουγεται μονο το ένα ηχείο (λογικό). Πρέπει να έχω αντάπτορα και να συνδέσω 2 καλώδια (left kai right) σε ένα jack που να μπαίνει στο line in της κάρτας ήχου? Εκτός απο το Edit, χρειάζομαι κάποιο άλλο software? Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε χαλαει πολυ να το βαλεις κατευθειαν στα Phones αντι για Left και right?

Πολυ μανουρα αυτο το xt ρεσυ.

Ειχα το PodXt Live κ μετα απο 1 χρονο ψαξιματος δεν καταφερα να βγαλω ΚΑΛΟ ηχο. Τωρα ακουω καλα λογια για το ΧΤ απο φιλους κ σκεφτομαι να το τσιμπησω σε καποια φαση κ να βαλω και τα ModelPacks αυτη τη φορα.

Αντε να δουμε.

Μακρυα απο XTLive ομως.. (προσωπικη μου γνωμη παντα..)

www.myspace.com/alexiguitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου κανεις την εγκατασταση των USB drivers, στο προγραμμα που θες να ηχογραφησεις, αντι για την επιλογη της καρτας ηχου στα INPUT, θα σου βγαλει κ Line6 Usb η κατι παρομοιο.

Θα το επιλεξεις κ θα γραψεις Usb.

Ετσι νομιζω ειχα κανει εγω, σορρυ αν δε θυμαμαι καλα κιολας..

www.myspace.com/alexiguitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alex-is όταν λες πρόγραμμα ηχογράφησης τι εννοείς? Για παράδειγμα πηγα να το τεστάρω στο Guitar rig που έχω αλλα τίποτα. Επίσης στο recorder της Creative, πάλι τίποτα. Έχεις να προτείνεις κάποιο άλλο για να τεστάρω? Το fruity loops κάνει τέτοια δουλειά? Sorry αλλα είμαι λίγο ασχετος ακόμα. Επίσης απο το Usb θα ακούω και απο τα δύο κανάλια? Είναι μόνο για ηχογράφηση ή μπορώ και απλά για practice να το χρησιμοποιώ? πάντως και εγώ για πολύ μανούρα το κόβω....τα model packs τα κατεβάζεις free ή πρέπει να τα αγοράσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αγοραζεις.

Εχω την εντυπωση ομως οτι τα ειχα δει κ στο emule αλλα το ειχα πουλησει τοτε το Podxt.

Για να γραφεις θα χρειαστεις ενα προγραμμα σαν: Adobe AUdition, Cubase, Sonar κτλ κτλ.

Κ στο fruity γινεται η φαση παλι με τον ιδιο τροπο. Βρισκεις τα inputs (καπου στο Panel με τα FX ειναι) και βαζεις Line 6 ktl ktl.. Guitar Rig δεν εχω δουλεψει πολυ, οταν δουλεψα εβαλα την κιθαρα καρφι στο line in (χωρις πεταλιερα) και εβαζες νομιζω στα εκει inputs να παιρνει σημα απο LIne IN..

www.myspace.com/alexiguitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά με το fruity loops έβγαλα μια άκρη αλλα έμπλεξα λίγο με τα ASIO. Με το PODXT ASIO έχω input αλλα όχι output και με το Creative ASIO έχω output αλλα όχι input. Με το ASIO4all του Fruity loops τα έχω και τα δύο αλλά στα 11ms και δεν μπορώ να το μειώσω. Επισης ο ήχος ακούγεται αρκετά ψηφιακός σε σχέση με τα clips που είχα ακούσει. Ισως είναι και θέμα ρυθμίσεων. Υπάρχει περίπτωση να μειώσω τα ms?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι όταν ανοίγεις την σελίδα του ASIO4all τράβα εκεί που έχει την μπάρα buffer size και μείωσέ την.

 

Το podxt βάλτο μέσω usb στο pc και αν έχεις ηχεία για pc στο phones (μην μπλέκεις με Υ καλώδια). Στο πρόγραμμα διαλέγεις τους drivers του podxt και είσαι έτοιμος.

 

Πχ στο guitar rig τράβα στα preferences και από κει στο soundcard και βάλε το podxt. Λογικά αυτό ήταν (αν και δεν χρειάζεσαι το guitar rig καθώς την ίδια δουλειά κάνουν)

Στο cubase όρισε να βλέπει ως κάρτα το pod και επέλεξε τους drivers του, παίξε και είσαι έτοιμος για ηχογράφηση.

Για απλό παιχνίδι με το Pod απλά σύνδεσέ το σε ηχεία και παίξε. Έτοιμος

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

boukaw7 thanx for the tips, αλλά στο guitar rig οταν επιλέγω το Podxt μου βγάζει 11ms στο minimum buffer και και minimum usb audio streaming kai sto fruity loops όσο και να ρίχνω την μπάρα μόλις βγώ στο κυρίως μενου λέει παλι 512 samples 11ms παρότι στο ASIO4all το σώζει π.χ στα 26 η 128. Το hardware buffer δεν φαίνεται να δουλέυει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου