Προς το περιεχόμενο

Επιλογή μαγνητών για squire VM


Mprob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θιχτηκε το Fenderακι σου...?

καθόλου αγαπητέ. Απλά επειδή έχω κ τα δυο με ξάφνιασε αυτο που είπες. Αληθεια τα χεις δοκιμάσει κ τα δυο σε λαιβ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καθόλου αγαπητέ. Απλά επειδή έχω κ τα δυο με ξάφνιασε αυτο που είπες. Αληθεια τα χεις δοκιμάσει κ τα δυο σε λαιβ;

 

Σε λαιβ οχι. Στο σπιτι μου με τον ενισχυτη μου ναι.

Δεν βρισκω διαφορες και οπως ειπα ο ηχος του Squier μου αρεσε περισσοτερο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελεις να μου πουλήσεις το 75RI σου?  :)

Αν έχει και το πουλάει όσο το VM (έστω καινούριο και αναβαθμισμένο), είμαι κι εγώ εδώ !!!

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπα πουθενα οτι εχω 75RI απλα οτι το εχω δοκιμασει στο οσπιτι μου και δεν βρηκα διαφορες απο το Squier που το χω αναβαθμισει. Αν σου τυχει καλο κομματι απ την αρχη σε Squier VM τοτε με μια απλη αναβαθμιση εχεις μπασακι που σφυριζει! Ετσι μου κατσε κ μενα και δεν υπερβαλω που συγκρινω τα δυο οργανα μεταξυ τους, απλα λεω τη γνωμη μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το θέμα μου παιδιά με την αναβάθμιση στουσ μαγνήτες έχουμε τίποτε άλλο να προτείνουμε??

Ο ήχος που θέλω είναι μάλλον vintage!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για το θέμα μου παιδιά με την αναβάθμιση στουσ μαγνήτες έχουμε τίποτε άλλο να προτείνουμε??

Ο ήχος που θέλω είναι μάλλον vintage!

 

Αν δεν προτιμήσεις κάποιους από τους Fender που σου πρότειναν τα παιδιά, θα σου έλεγα MEC- θα «αναστήσουν» το κουτσουράκι σου.

 

 

Έχουν γκάζι και επαρκέστατη vintagίλα- αλλά είναι λίγο «τσιμπιμένοι» στην τιμή, κοντά στο 100αρι each. Και φυσικά αναφέρομαι στους passive   

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πήγαινα και για ένα plate με ποιοτικότερα pots και καλωδιώσεις. Η διαφορά που προσφέρουν είναι αρκετά μικρή βέβαια, εσύ κρίνεις αν αξίζει να τα δώσεις τα επιπλέον ευρώ.

 

Και μια που το έθεσα, ψήνομαι να ξαναγυρίσω το δικό μου VM σε full passive. Υπάρχουν έτοιμα plates με καλά pots, καλωδιώσεις, knobs (κατά προτίμηση τα κλασσικά μαύρα..) προς πώλησην? Την ψιλοβαρέθηκα την προενίσχυση που έχω βάλει, αν και πολύ καλή. Θα μπεί στην άκρη για μελλοντική χρήση σε κάποιο project πιθανώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μερικοί  ;) προτείνουν τα ίδια και τα ίδια, εγώ, ως μετριόφρων άρχοντας του σύμπαντος και φωτεινός παντογνώστης ορατών τε και πάντων αοράτων, θα σου πω για οικονομικούς μαγνήτες που θα καλύψουν τα γούστα σου.

 

Σε πιο οικονομική κατηγορία υπάρχουν οι Tonerider Jazz Plus - TRJ1. Αξιοπρεπείς μαγνήτες (και όχι μόνο) για τα λεφτά τους.

 

Λίγο πιο ακριβοί (κοντά στα €40 έκαστος) έρχονται από την συμπάσχουσα Ισπανία οι Jess Loureiro Jazz που μου είχαν φανεί πολύ ωραίοι μαγνήτες. Άσε που έχεις και το "Pups Of Spanish Copper" mojo. ;D

 

Ανεβαίνοντας λίγο πας στους εξαιρετικούς Wizard 64 από την μαγνητομάνα Ουαλία. Ακόμα κρατάω τον Trad P-bass που είχα πάρει από κιούς.

 

Και στα ίδια χρήματα αλλά με αναμονή και από Αμερική, πας J-45 από τον παππού Bill Lawrence και την Becky που θα σας εξυπηρετήσει.

 

Δεν σας έβαλα link γιατί η μισή χαρά είναι να το ψάχνεις.

Μασημένη τροφή σας έδωσα, λεφτά σας έσωσα και καλό ήχο θα χετε.

 

Δε λέω ποτέ όχι στα κεράσματα ευγνωμοσύνης.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου