Προς το περιεχόμενο

Κολλημενο truss rod....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους!

Εχω μια ηλεκτρακουστικη yamaha apx-7c την πηρα απο ανταλλαγη.

Επειδη τασταρε επιασα να ρυθμισω τη βεργα. Δεν παει ουτε δεξια ουτε αριστερα. Εριξα αντισκουριακο spray αλλα τιποτα. Την πηγα σε ενα καταστημα μουσικων οργανων, την ειδε λιγο ο ιδιοκτητης εκει και μου πε οτι ειναι κολλημενη η βεργα και θα την δει ο τεχνικος.

Θελω να ρωτησω αν ειχε καποιος αναλογη εμπειρια, το προβλημα ειναι αναστρεψιμο ή παει για πεταμα η κιθαρα?? :(

 

Ευχαριστω

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου φίλε.

 

Αν δεν γυρνάει το παξιμάδι ή η βίδα ακόμα και στο ξεβίδωμα τότε είναι θέμα πάσου που πιθανό έπιασε σκουριά,το ότι έριξες αντισουριακό δε λέει και πολλά.

 

Έχει σπρέι και σπρέι άμα ρίξεις της wurth(μπορεί να είναι και το πιο ακριβό αλλά και αν όχι το πιο καλό από τα πιο καλά) σωστά και δεν σου κάνει τπτ τότε να ανυσηχείς

 

Τσεκάρισε μια τι relief έχει η κιθάρα σου(αν δεν το έχεις κάνει) και αν δεις ότι είναι λάθος τότε αγχώσου για την βέργα.

 

Το ταστάρισμα μπορεί προέλθει και από άλλους παράγοντες όπως παλιά χορδή-ές χαμηλο action κάποιο ελάτωμα σε κάποιο-οια τάστα και ελάτωμα στο nut αν έχεις πρόβλημα όταν βαράς ανοιχτές.

 

Αν μας έλεγες που ταστάρει μπορεί να βοηθούσαμε πιο πολύ

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου αν εχει χαλασει πραγματικα το truss rod (καλο ειναι να στο πει τεχνικος) δεν αξιζει να την φτιαξεις. και τα λεφτα που θα σου πουνε μη σου φανουν πολλα, απλα δεν αξιζει να γινει τετοια εργασια για φθηνη κιθαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου αν εχει χαλασει πραγματικα το truss rod (καλο ειναι να στο πει τεχνικος) δεν αξιζει να την φτιαξεις. και τα λεφτα που θα σου πουνε μη σου φανουν πολλα, απλα δεν αξιζει να γινει τετοια εργασια για φθηνη κιθαρα

 

Καλό θα ήταν να πάρει γνώμη και από άλλο μάστορα αν δεν έχει κάποιον δικό του

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου