Προς το περιεχόμενο

Γιατί δεν μου δουλευει το tone στο Precission?


black_sheep

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια ανοίγω ενα νεο θέμα και ελπίζω να γίνει stiky για τα προβήματα  που μας βασανίζουν με τα ηλεκτρικά μας για μπάσο και κιθάρα  παραθέτω συνδεσμολογία απο p bass sdr  kαι το κυκλωμα γιατί δεν μου δουλευει το tone βλέπετε κάτι που δεν βλέπω;

 

 

std_pbass.thumb.jpg.c4429d4458f61d6f4e9e21784c98653f.jpg

x.thumb.JPG.667486daa4365fc1be3af39e86221018.JPG

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά παρατηρισα ότι όταν κλείνω το tone κλεινει και το volume μαζί  :(  το ότι δε έχω  cap παίζει ρόλο ?  δηλαδή αν βάλω το 0,5 cap  και το κλείσω δεν θα αφήσει μηπως να πεσουν τέρμα οι συχνοτητες ? βρε λές να λειτουργεί σαν limiter ?

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... Στην φωτο νομιζω οτι το κιτρινο (γη?) καλωδιο απο το ποτενσιομετρο σου δεν παει στο sleeve αλλα στο tip. Για ξαναδες το. Το σχεδιο παντως ειναι οκ.

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά παρατηρισα ότι όταν κλείνω το tone κλεινει και το volume μαζί  :(  το ότι δε έχω  cap παίζει ρόλο ?  δηλαδή αν βάλω το 0,5 cap  και το κλείσω δεν θα αφήσει μηπως να πεσουν τέρμα οι συχνοτητες ? βρε λές να λειτουργεί σαν limiter ?

 

Καλα τωρα ειδα τι εγραψες. 8)

 

Φυσικα θες τον πυκνωτη!!!

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μπασο ήταν active ειχε 2 - και ενα  +  αν δεν κανω λαθος το μικρο ακροφύσιο του jack ειναι + , ορίστε και μια ποιο φρέσκια , πυκνωτή έβαλα εναν 0,4 πρόχειρο  αλλα και πάλι στο τέρμα αριστερα του tone κλείνει το volume

xx.thumb.jpg.b56948b2d741241098b4ad8575554a77.jpg

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα ρε συ δεν εχεις ακολουθισει το σχεδιο. ;D

 

Παμε απο την αρχη

Ξεκολλα το πρασινοκιτρινο καλωδιο απο το κατω ποτενσιομετρο (σωμα και μεσαια ληψη).

Κολλα τον πυκνωτη σου στην μεσαια ληψη το ενα του ακρο και το αλλο στο σωμα του

ποτενσιομετρου.

 

Παρε το καλωδιακι σου και κολλα το παλι στο σωμα το ενα του ακρο και το αλλο στο βυσμα σου. ;)

 

Ανεβασε φωτο να δω οταν κολλησεις τον πυκνωτη και συνεχιζεις με το καλωδιο μετα.

 

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουπς παίζει ρόλο αυτό ε το έκανα λίγο πρόχειρα..  ;D  λοιπόν ώρα για πίτσα θα ανεβάσω φωτογραφία αυριο που θα το πιασω γιατί  κατα-κάηκα με το κολλητιρι παραδέχομαι είμαι άχρηστος  με τέτοια πράγματα! Θελω να σε ρωτήσω και κατι ακόμα  θα μπορέσω να συνδεσω και τον j αυτόνομα να έχει το δικό του  volume & tone και να το ριξω στο αλλο sleeve  του  jack που έμεινε κενό,ώστε να το εκμεταλευτώ και αυτο όπως επίσεις  και την μια τρύπα του pot που μένει άδεια, τι λές θα δουλεψει; γιατί  ενα φίλο που ρώτησα μου παρομοίασε τα ποντεσιομετρα με τα καρμπυρατέρ οτι  ποτέ δεν δουλευουν με ανεξαρτητη ντίζα σωστά... lol

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να συνδεσω και τον j αυτόνομα να έχει το δικό του  volume & tone

 

Ναι φανταζομαι οτι εχεις αλλα 2 ποτενσιομετρα εεε? Οι τρυπες στο σκαφος υπαρχουν

αν δεν κανω λαθος, σωστα?

 

να το ριξω στο αλλο sleeve  του  jack που έμεινε κενό,ώστε να το εκμεταλευτώ και αυτο ; όπως επίσεις  και την μια τρύπα του pot που μένει άδεια

 

Εδω καηκα ;D Τι βυσμα εχεις βαλει?

 

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι σωστα έχω αλλα 2 ποτ και τρυπες υπάρχουν μπολικες,  οσο για το jack αστο απο την πείνα λεω χαζομάρες  ;D  ήθελα να πω οτι το κοκκινο που πήγαινε στην 9v ήταν - σωστά ?

Ευχαριστώ για την βοήθεια  'να σε καλά δε ξέρω τι θα κανα χωρίς εσένα ακομα θα έψαχνα !

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου