Προς το περιεχόμενο

βοηθεια στην επιλογη καρτας ηχου


johnkoutsou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ξέρω ότι το θέμα έχει ξανασυζητηθει αλλα αφού τα δεδομένα της αγοράς αλλάζουν είπα να το ξανανοιξω! Ψάχνω κάρτα ήχου για ερασιτεχνική χρήση με αξοιοπρεπει αποτελέσματα. Με μια μικρή αναζήτηση είδα ότι μια πρόταση ήταν η m audio fast track pro η οποία ομως πλέον κυκλοφορεί μόνο με pro tools σε ψηλότερη τιμή από την αρχική. Προσωπικά χρησιμοποιώ το reaper, θα ήμουν ομως διατεθιμενος να πληρώσω και για το pro tools αν η κάρτα αξίζει. Ποια κάρτα θα μου προτείνατε εσεις? Κάτι καλύτερο από την m audio στα ίδια ή και λιγότερα λεφτά;

Music is what feelings sound like

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xρόνια χρησιμοποιώ αξιόπιστα την emu 0202. Δεν είναι συμβατή με vista - windows7. Εχει βγει η καινούρια 0204 νομιζω λέγεται. Πρόσφατα πήρα την steinberg c1 για τα εφτάρια και δουλεύει άψογα και μάλιστα μου άρεσε πολύ ο ήχος και οι μετατροπείς της. Πολύ έυχρηστη επείσης. Και οι 2 κάρτες είναι λίγο πάνω απο 100 ευρώ. ;)

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν την έχω δουλέψει, αλλά έχω διαβάσει ψιλοπροβληματάκια (μη με ρωτήσεις συγκεκριμένα δεν θυμάμαι) εδω μέσα. Σου είπα για τα 64ρια μου 7ρια χρησιμοποιώ την steinberg. A θες τη γνωμη δεν θα έπαιρνα αυτή http://www.thomann.de/gr/maudio_fast_track.htm

γιατί δεν μου αρέσουν οι είσοδοί της, αλλά αυτή

http://www.thomann.de/gr/maudio_fast_track_c400.htm

αν θες να πας αναγκαστικά σε maudio. Προσωπικά με τη steinberg τη βρήκα μια χαρά γιατί έχει ωραια βυσματα - εισόδους (στην Ελλάδα χωρίς βύζμα δεν πας πουθενα... ;D)

καλούς μετατροπείς και μία πολύ πολύ βολική ρύθμιση- knob που δεν έχει η άλλη κάρτα μου και με βόλεψε τρελά. Έχει ένα knob για κάθε κανάλι με το οποίο μιξάρεις real time τι θες να ακούς στα ακουστικά σου την ώρα που γράφεις. Το ποσοστό δηλαδή του ήχου που θα σου φέρει η κάρτα στα αυτία σου απο το μικρόφωνο σε σχέση με την αναπαραγωγή του ήχου απο το daw σου. Πχ έγραφα κιθάρες και αντί να μπαίνω στο προγραμμα να ανεβοκατεβάζω το κανάλι και να πατάω το monitoring στο κανάλι για να ακούω, απλά γύρναγα το κουμπί την ώρα που έγραφα περίπου 50-50 αναλογία και ήμουν άρχοντας, ακούγοντας ισάξια στα αυτιά μου την αναπαραγωγή του ήχου με αυτό που ηχογραφούσα εκείνη την ώρα. Πολύ βολικό..δεν ξέρω αν το έχουν οι παραπάνω κάρτες αλλά λίγο που τις κοίταξα δεν το βλέπω.

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Emu 0204.....απλά εξαιρετική για τα λεφτά της :)

Δύο μειονεκτήματα δεν έχει phantom power και είναι δυσεύρετη στην Ελλάδα.Αν διαθέσεις λίγα χρήματα και για έναν προενισχυτή θα είσαι μία χαρά.Και δεν έχει πρόβλημα με vista μ΄νο με 7!! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000 για Ε-MU 0204

 

Προσοπικα εχω την E-MU 1616 εδω και σχεδον 4-5 χρονια..και ειναι απλα ΤΕΛΕΙΑ..Γενικα και τοτε και τωρα μονο τα καλυτερα ακουω για την εταιρια...

 

Προσοπικα τον τελευταιο καιρο την χρησιμοποιουσα σε WIN7 64bit και ηταν μια χαρα...

 

;)

 

 

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά είναι η 0202 με οδηγούς για τα εφτάρια, οπότε λογικά θα είναι μια χαρά. Εγω έβαλα και μια κονσολίτσα μπεχρινγκερ για το φαντομ και είμαι οκ, οπότε προτείνεται ανεπιφύλακτα...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Emu 0204.....απλά εξαιρετική για τα λεφτά της :)

Δύο μειονεκτήματα δεν έχει phantom power και είναι δυσεύρετη στην Ελλάδα.Αν διαθέσεις λίγα χρήματα και για έναν προενισχυτή θα είσαι μία χαρά.Και δεν έχει πρόβλημα με vista μ΄νο με 7!! ;)

 

εννοείς οτι παρουσιάζει προβληματα με 64 εφτάρια? γιατι στο σιτε λεει οτι ειναι compatible. ο προενισχυτης σε τι θα χρησιμέυσει και ποιον προτείνεις?

Music is what feelings sound like

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου