Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια με ενισχυτη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εισαγωγη(για το θεμα βλεπε πιο κατω αν βαριεσαι):

Καλησπερα στην παρεα του Noiz. Ειναι το πρωτο μου θεμα στο φορουμ αν και εχω ηδη 2 συναλλαγες στις αγγελιες. Ειμαι καινουριος γρατζουνιστης κιθαρας. Με δασκαλο το διαδυκτιο χωρις ατομο να ανταλλαξω γνωσεις εχω καποιες απορίες.

 

Εχω μια fender am strat standard 2012 <3 και ενα ενισχυτη Marshall mg30dfx :( .

 

Οταν λοιπον παιζω ο μια συγχορδια πχ, δεν βγαινει τοσο καθαρος ηχος. Δεν ξερω πως να το περιγραψω αλλα εχει σιγουρα ονομα. Σαν να μπλεκονται μεταξυ τους οι νοτες και παραμορφωνεται ο ηχος.

Οσο πιο δυνατα παιζω και ειδικα αν εχει distortion το παρατηρω αυτο πιο εντονα. Φανταζομαι ειναι λογο του Marshall ε? Αυτο που θελω ειναι να μου προτεινεται εναν ενισχυτη για χρηση δωματιου κατω απο 300€ που να αποδιδει τις νοτες οσο γινεται πιο διακριτα και σωστα. Οι μουσικες προτιμησεις μου: Jimi Hendrix, John Frusciante ροκ, blues.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.thomann.de/gr/vht_special_6_combo_ultra.htm

 

SUPER ενισχυτης σε σουπερ τιμη!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαγωγη(για το θεμα βλεπε πιο κατω αν βαριεσαι):

Καλησπερα στην παρεα του Noiz. Ειναι το πρωτο μου θεμα στο φορουμ αν και εχω ηδη 2 συναλλαγες στις αγγελιες. Ειμαι καινουριος γρατζουνιστης κιθαρας. Με δασκαλο το διαδυκτιο χωρις ατομο να ανταλλαξω γνωσεις εχω καποιες απορίες.

 

Εχω μια fender am strat standard 2012 <3 και ενα ενισχυτη Marshall mg30dfx :( .

 

Οταν λοιπον παιζω ο μια συγχορδια πχ, δεν βγαινει τοσο καθαρος ηχος. Δεν ξερω πως να το περιγραψω αλλα εχει σιγουρα ονομα. Σαν να μπλεκονται μεταξυ τους οι νοτες και παραμορφωνεται ο ηχος.

Οσο πιο δυνατα παιζω και ειδικα αν εχει distortion το παρατηρω αυτο πιο εντονα. Φανταζομαι ειναι λογο του Marshall ε? Αυτο που θελω ειναι να μου προτεινεται εναν ενισχυτη για χρηση δωματιου κατω απο 300€ που να αποδιδει τις νοτες οσο γινεται πιο διακριτα και σωστα. Οι μουσικες προτιμησεις μου: Jimi Hendrix, John Frusciante ροκ, blues.

Καλα αυτο ειναι θεμα τεχνικης δε φταιει ο ενισχυτης...και ειναι λογικο οσο ανεβαζεις το ντιστορσιο να ακουγονται χαλια οι συγχορδιες...Αυτα στα λεω για να μην απογοητευτεις με τον καινουριο ενισχυτη,γτ παλι ετσι θα ακουγονται...παρ΄ολα αυτα ο ενισχυτης σου ειναι χαλια και αν εχεις τωρα την ανεση παρε εναν καλυτερο,θα τον ευχαριστηθεις περισσοτερο!!!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λοιπον παιζω ο μια συγχορδια πχ, δεν βγαινει τοσο καθαρος ηχος. Δεν ξερω πως να το περιγραψω αλλα εχει σιγουρα ονομα. Σαν να μπλεκονται μεταξυ τους οι νοτες και παραμορφωνεται ο ηχος.

Οσο πιο δυνατα παιζω και ειδικα αν εχει distortion το παρατηρω αυτο πιο εντονα.

 

Αυτό είναι απόλυτα λογικό και το κάνουν όλοι οι ενισχυτές. It's not a bug, it's a feature, που λένε στο χωριό μου.

 

Από την άλλη πλευρά, δεν είναι τυχαίο που η σειρά Marshall MGxx κυριαρχεί διαχρονικά στις αγγελίες πώλησης. Βλέπουν το διάσημο λογότυπο οι αρχάριοι και σπεύδουν. Λογότυπο βλέπουν, λογότυπο πληρώνουν, με το λογότυπο ξεμένουν.

 

Με τον ενισχυτή που σου πρότεινε ο (σχεδόν εξίσου διάσημος) ΣΦ θα βγάλεις πολύ καλύτερο ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντήσεις παιδια. Διαβσαζοντας ενα stiky θεμα απο πανω ειδα αυτο.

 

Αν τα πριμα ξυριζουν τα ελαττωνουμε, αν και μπορουμε να χρησιμοποιησουμε και το (πολλες φορες) ξεχασμενο Tone στην κιθαρα. Το περιεχομενο σε πριμα μπορει να διαφοροποιηθει και απο τον τροπο που παιζουμε. Δηλαδη αν χτυπαμε τις χορδες κοντα στη γεφυρα οι νοτες ειναι πιο πριμαριστες και οσο πλησιαζουμε στο μανικι "γεμιζουν"... Τα πριμα εχουν να κανουν με το σκασιμο/δαγκωμα (bite) της νοτας. Παραπανω απο οσο πρεπει την κανει δυσαρεστη, λιγοτερο δεν της δινει τις "ακμες" να ξεχωριζει

 

Αρχαριος παιχτης θεωρουμαι σιγουρα ,αλλα παιζω κοντα στο neck pick up και την πενα την κραταω χαλαρα χωρις να βαζω πολυ δυναμη.

Μπορει κανεις να μου πει τι ακριβως στην τεχνικη μου φταιει (ειληκρινης απορια και οχι ειρωνια)? Τι να προσεξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι πρέπει για το σπίτι για μελέτη τον έχω εδώ και 3 μήνες,

 

πραγματικά σε καλύπτει για οτιδήποτε θες να παίξεις.

 

Τρελό γκάζι δεν έχει acdc παίζεις χαλαρά βάζει τα πετάλια σου όπως και εγώ και είσαι μια χαρά.

 

Τα καθαρά του όμως απλά δεν υπάρχουν και τιμή 359

 

http://www.thomann.de/gr/fender_super_champ_x2.htm

 

Αν θές στείλε μου pm να βρεθούμε να τον ακούσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου