Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτης μπασου... ποιος!!????


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερες σε ολους..

ψανχω ενισχυτη για μπασο πανω απο 30 watt

για home practice χρηση αλλα και για ψιλοτζαμαρισμα..

 

απο μια μικρη ερευνα που εκανα κατελιξα σ'αυτους τους 2:

 

http://www.thomann.de/gr/orange_crush35b.htm

 

http://www.logothetismusic.gr/blue-cab-60.html

 

πειτε μου τη γνωμη σας γι αυτους κ αν εχετε να προτεινετε κατι αλλο..

ακομα καλυτερα..

 

ευχαριστω προκαταβολικα

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους blue cab ακουγονται πολυ καλα λογια γενικα. Με ενα φιλο μου οταν εψαχνε και αυτος για ενισχυτακι practice καταληξαμε στον 15αρη και ειναι πολυ ευχαριστημενος μεχρι στιγμης. Γενικα τοτε απο οσους ακουσαμε ο blue cab βγηκε πρωτος με διαφορα. Ο 60αρης εχει και παραπανω μπιρμπλικια, fx loop, 12αρι μεγαφωνο κλπ, οποτε φανταζομαι θα ειναι καλο μηχανημα.

 

 

Δυστυχως τον orange δεν τον εχω ακουσει οποτε δε μπορω να κανω αμεση συγκριση μεταξυ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι δύο μια χαρά ενισχυτάκια είναι, αλλά ο warwick είναι κάπως πιο ευέλικτος, εν αντιθέσει με τον orange ο οποίος είναι σχετικά "μονοκόμματος" ηχητικά. Ο warwick για μένα είναι καλύτερο value for money, και ειδικά για σπίτι είναι μια χαρά - αν και πάλι μόνο για σπίτι δεν χρειάζονται 60w.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παιξει τον Orange.Αστο καλυτερα,ειναι τιγκα στα μεσαια και δεν μπορεις να του βαλεις μπασα με τιποτα,εκτος αυτου ειναι και made in...παντως UK δεν ειναι.Με τον υιο Λογοθετη που τα ελεγα πριν απο πολυ καιρο μου ειπε οτι δεν θα τους ξαναφερει για αυτους τους λογους.

Fender Jazz Bass+Spector=bass

Ampeg+Mesa/Boogie=amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφηνει καλες εντυπώσεις για practice ενας warwick. Τουλαχιστον η σειρα "Sweet" δίνει πολύτιμες καθαρές χροιες για τα λεφτουδάκια της. Τα 30W ειναι καλα για jamαρίσματα δωματίου αλλα πιθανόν να μην σε καλύψουν εαν σοβαρέψει λίγο η κατάσταση. Π.χ. εαν συνοδέψεις εναν drummer ακόμα και με e-drums, θα φτάσετε σύντομα στο σημείο να ζη-τή-σετε μεγαλύτερη ένταση. Εκεί, ενας 30άρης ίσως να μην αποδίδει ικανοποιητικά. Έτσι κινδυνεύεις να παραμείνεις σε jamαρίσματα ..δωματίου. Βάση πείρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παίξει και με τους δύο, ο Orange μου άρεσε περισσότερο αλλά ο warwick έχει πολύ ουδέτερο χαρακτήρα και μάλλον είναι και καλύτερη επιλογή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα τον Orange Crush35B (τον πούλησα) και πήρα Warwick κεφαλή και ηχείο.

Σκόπευα να τον πουλήσω για να πάρω με τα ίδια λεφτά περίπου τον Warwick Blue Cab 60, αλλά τελικά είπα να δώσω παραπάνω για να πάρω κεφαλή-ηχείο. Γενικά δεν είχα πρόβλημα με τον Οrange, απλά ο Warwick έχει κάποια ατού παραπάνω στα ίδια χρήματα:

1) O Orange είναι λίγο old-fashion ενισχυτής, έχει πολλά μεσαία και είναι λίγο ψιλοξερός.

2) Ο Warwick (για τον Blue Cab μιλάμε πάντα) έχει πιο ωραίο και γλυκό ήχο. Γενικά έχω την εντύπωση ότι σου δίνει πιο πολλές επιλογές και κάνει για περισσότερα ήδη μουσικής.

3) Τα 15 extra Watt δεν είναι ασήμαντο πράγμα. Μπορεί να σταθεί σε μια πρόβα ή σε ένα μικρό gig πιο άνετα.

4) Ο Warwick έχει το θετικό ότι έχει είσοδο send/return, πράγμα που σημαίνει ότι μπορεί να βάλεις έναν προενισχυτή και να χρησιμοποιείς τα Watt του Warwick μόνο.

 

Το μόνο καλύτερο που έχει ο Orange είναι ότι έχει 2 εισόδους για jack, έναν high και έναν low, ενώ ο Blue Cab μόνο έναν.

 

Αυτά από μένα, φιλικά πάντα.

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα τον Orange Crush35B (τον πούλησα) και πήρα Warwick κεφαλή και ηχείο.

Σκόπευα να τον πουλήσω για να πάρω με τα ίδια λεφτά περίπου τον Warwick Blue Cab 60, αλλά τελικά είπα να δώσω παραπάνω για να πάρω κεφαλή-ηχείο. Γενικά δεν είχα πρόβλημα με τον Οrange, απλά ο Warwick έχει κάποια ατού παραπάνω στα ίδια χρήματα:

1) O Orange είναι λίγο old-fashion ενισχυτής, έχει πολλά μεσαία και είναι λίγο ψιλοξερός.

2) Ο Warwick (για τον Blue Cab μιλάμε πάντα) έχει πιο ωραίο και γλυκό ήχο. Γενικά έχω την εντύπωση ότι σου δίνει πιο πολλές επιλογές και κάνει για περισσότερα ήδη μουσικής.

3) Τα 15 extra Watt δεν είναι ασήμαντο πράγμα. Μπορεί να σταθεί σε μια πρόβα ή σε ένα μικρό gig πιο άνετα.

4) Ο Warwick έχει το θετικό ότι έχει είσοδο send/return, πράγμα που σημαίνει ότι μπορεί να βάλεις έναν προενισχυτή και να χρησιμοποιείς τα Watt του Warwick μόνο.

 

Το μόνο καλύτερο που έχει ο Orange είναι ότι έχει 2 εισόδους για jack, έναν high και έναν low, ενώ ο Blue Cab μόνο έναν.

 

Αυτά από μένα, φιλικά πάντα.

 

+1 γενικα, εκτος απο το 3). Με ολες τις αλλες παραμετρους ιδιες, διπλασιαζοντας τα watt (ειτε απο τα 15 στα 30, ειτε απο τα 200 στα 400) "παιρνεις" +3db, που ειναι ψιλοαμελητεα διαφορα στην ενταση (ως "διπλασια ενταση" τα αυτια μας αντιλαμβανονται μια διαφορα 10db, αν θυμαμαι καλα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 γενικα, εκτος απο το 3). Με ολες τις αλλες παραμετρους ιδιες, διπλασιαζοντας τα watt (ειτε απο τα 15 στα 30, ειτε απο τα 200 στα 400) "παιρνεις" +3db, που ειναι ψιλοαμελητεα διαφορα στην ενταση (ως "διπλασια ενταση" τα αυτια μας αντιλαμβανονται μια διαφορα 10db, αν θυμαμαι καλα).

 

ταπεινή άποψη:

Αν συγκρίνεις εναν 60αρη με εναν 30αρη,θα βρεις τον 60αρη να αποδίδει σωστά εκει που ο 30άρης θα τρίζει. Τα διπλά watt θα βοηθήσουν αρκετές συχνότητες ωστε να έχεις ακριβέστερο ήχο σε υψηλή ένταση. Ασχέτως εαν ο ακροατης καταλαβαίνει διαφορά σε volume, σίγουρα θα εκτιμήσει την καθαρότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ταπεινή άποψη:

Αν συγκρίνεις εναν 60αρη με εναν 30αρη,θα βρεις τον 60αρη να αποδίδει σωστά εκει που ο 30άρης θα τρίζει. Τα διπλά watt θα βοηθήσουν αρκετές συχνότητες ωστε να έχεις ακριβέστερο ήχο σε υψηλή ένταση. Ασχέτως εαν ο ακροατης καταλαβαίνει διαφορά σε volume, σίγουρα θα εκτιμήσει την καθαρότητα.

 

Συμφωνουμε απολυτα. Ακομα και αν τα περισσοτερα watt δεν σου δινουν αισθητα περισσοτερη ενταση, σου δινουν περισσοτερο headroom, που σημαινει οτι στην ιδια ενταση ο ενισχυτης θα "ζοριζεται" λιγοτερο. Απλα ηθελα να επισημανω πως το γεγονος οτι ο Warwick εχει σχεδον τα διπλασια watt δε σημαινει οτι θα ακουγεται σχεδον δυο φορες δυνατοτερα (να σημειωσω οτι κι εγω θεωρω τον blue cab συνολικα καλυτερο ενισχυτη). :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου