Προς το περιεχόμενο

live με laptop.


ikon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια απορία και ίσως κάποιος πιο έμπειρος μπορεί να μου τη λύσει..Δέν μπορώ να καταλάβω το τρόπο σκέψης και εκτέλεσης ενός μουσικού που παίζει live με laptop και καναδυό hardware synths άντε και κανα μικρόφωνο..Έχω δεί τους kraftwerk για παράδειγμα σε μια συναυλία και το μόνο που είχαν ήταν τα laptop.. έχω ακούσει επίσης ότι ο aphex twin στη συναυλία του στο ρόδον απλά πάτησε ένα play και μετά απλά χάζευε τον κόσμο (μεγάλη μαλακία αν αυτό έγινε όντως) τι εννοώ..Τι ακριβώς κάνει αυτός ο τύπος? τα έχει όλα προηχογραφημένα πατάει το play και πειράζει σε realtime κανα cutoff στο synth του? παίζει τα κομματια απο το cubase και πειράζει τίποτα παραμέτρους απο κάποιο midi controller? Τα κάνει όλα synchronised απο το cubase και πειράζει ότι θέλει? ή μήπως πάλι όπως τον βολεύει τον καθένα?? απλά ρωτάει μήπως υπάρχει κάποιος "σωστός" τρόπος που "συνηθίζεται"..ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα παρακολουθησει live τον coti.k

το laptop του δηλαδη . οπως καταλαβαινεις ολα ητανε pre-install ,

ετοιμα ,το μονο που κανει ο καλλιτεχνης ειναι να γυρναει δεξια

και αριστερα διαφορα knobs καποιων controllers . ονομασε τους εσυ

οπως θες αυτους τους controllers . το setup υπαρχει ετοιμο και

απο πριν "σωσμενο" στο φορητο , και ανοιγει ανα πασα στιγμη

απο το προγραμμα , ονομασε το εσυ οπως θες αυτο το προγραμμα .

ολα ειναι σωστα και ολα λαθος , και ολα συνηθιζονται . εξαρταται πως

βολευει τον καθενα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω ακούσει για ενα τύπο που επαιζε παιγνίδι στο laptop την ώρα που εκτελούσε "ζωντανά" την μουσική του σε συναυλία.

 

Οπως το καταλαβαίνει καθένας ... και για σιγουριά τα γράφουμε και σε CD μην κρεμάσουν τα Windows. :wink:

 

Ασε που είναι και ο μοναδικός τρόπος να παρακολουθήσεις την συναυλία που ΕΣΥ δίνεις καθισμένος μαζί με το κοινό. 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτε όλες οι μουσικές ήταν πρώτιστα ζωντανές μουσικές - κάποια στιγμή ίσως κάποιος τις ηχογραφούσε αλλά προϋπήρχαν της ηχογράφησης και συνέχιζαν να υπάρχουν και να εξελίσσονται μετά την ηχογράφησή τους. Αυτό εξακολουθεί να συμβαίνει ακόμη και σήμερα και θα συνεχίσει να συμβαίνει για πάντα (αν και αυτό είναι μεγάλη κουβέντα).

 

Τα τελευταία είκοσι χρόνια (ίσως και περισσότερο) έχουμε παράλληλα μουσικές που δεν υπήρξαν ποτέ έξω από το περιβάλλον του στούντιο. Για παράδειγμα, οι δίσκοι του Brian Eno π.χ. δεν περιέχουν μουσικές που παίχτηκαν ποτέ live, ούτε είναι επιβεβαιωμένα εφικτό να παιχτούν live.

 

Σαν ακροατής δεν έχω πρόβλημα ούτε με τη μία ούτε με την άλλη κατάσταση: και από τις δύο έχω ακούσει κατά καιρούς θαυμάσια πράγματα. Έχω όμως μεγάλο πρόβλημα με τους καλλιτέχνες που δεν έχουν αντίληψη των δυνατοτήτων τους και της φύσης του ίδιου τους του υλικού. Η ιδέα ότι ο Aphex κάνει "live" μου προκαλεί περίεργα χαμόγελα, ενώ τι να πει κανείς για τους Kraftwerk οι οποίοι δημόσια έχουν δηλώσει ότι θεωρούν πως οι ίδιοι είναι ρομπότ;

 

Τελικά το μόνο που μπορώ να συμπεράνω είναι ότι μάλλον πρόκειται για αστείες περιπτώσεις καλλιτεχνών που απαιτούν από εμας να τους καταλαβαίνουμε καλύτερα από ότι οι ίδιοι καταλαβαίνουν αυτό που κάνουν. Παραδείγματα προς αποφυγήν, ε;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έχω υπ' όψιν μου αυτή τη συνέντευξη. Ο Eno πάντοτε ήταν υπέρ της ιδέας της physical ανάμιξης με το παίξιμο κάθε οργάνου, κυρίως για να αντικρούσει τις κατηγορίες ότι ο ίδιος είναι ένας ψυχρός λάτρης των synths. ¶λλωστε έχει να ξορκίσει και προσωπικούς δαίμονες - δηλώσεις που έκανε στην αρχή της καριέρας του "I consider my self a professional composer but not a professional musician".

 

Αφήνοντας όμως τον Eno στην άκρη (για λίγο), φαντάζομαι ότι δεν διαφωνεί κανείς για το ότι έχουμε γύρω μας μουσικές που δεν υπήρξαν ποτέ έξω από το στούντιο, ούτε είναι ανάγκη να υπάρξουν. Πάνω σε αυτή τη βάση είπα τη γνώμη μου: ότι ο καλλιτέχνης που έχει επιλέξει αυτή τη διαδρομή, καλό θα ήταν να μην κοροϊδεύει τον εαυτό του και το κοινό του λέγοντας ότι κάνει "live".

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και υπάρχει ακόμα ένα thread με παρόμοιο θέμα να πω ότι καλώς ή κακώς αν η "μπάντα" που παίζω κάνει ποτέ live, θα βγούμε και εμείς με laptop. O πληκτράς και φιλαράκι μου δεν έχει ούτε ένα "σκληρό" μηχανάκι και εγώ τον τελευταίο καιρό παίζω με το guitar rig (feather σύντομα θα μπορώ να πω περισότερα γι'αυτό το soft το οποίο έπαιξα με καλό setup και έβγαλε απίστευτα καλό ήχο). Πιστεύω ότι αν εκμεταλευτείς το laptop σαν εργαλείο και όχι σαν mp3 ή wav player μπορείς να κάνεις παπάδες. Πάνω απ'όλα όμως, νομίζω, ότι γράφεις και παίζεις μουσική για σένα, για να πεις κάποια πράγματα που δεν μπορείς να τα εκφράσεις με άλλο τρόπο και μετά να δεις αν αυτά τα πράγματα έχουν ανταπόκριση από το κοινό. ¶ρα το να κάνεις τον καραγκιόζη στη σκηνή γυρίζοντας rotorάκια, δεν μπορεί να αποτελεί μέσο έκφρασης γιατί εσύ, ο μουσικός, ξέρεις οτι κοροιδεύεις το κοινό αλλά πάνω απ'όλα τον εαυτό σου.

 

ΥΓ. Διάβαζα στο site του halucinogen ένα μύνημα του halu προς το κοινό λέγοντας ότι επειδή είναι 1 άτομο δεν μπορεί πάντα να παίζει live αυτά που γράφει στο studio και τις περισότερες φορές έχει loopες που τις Mixάρει. Τουλάχιστον το λέει ο άνθρωπος για να το ξέρεις και ποτέ δεν έχω ακούσει

live halu που να παίζει ένα κομμάτι με τον ίδιο τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να ακούω και να ασχολούμαι με αρκετά είδη μουσικής,αλλά έχω μια ιδιαίτερη αγάπη στην electronica.Δυστυχώς έχω γίνει κι εγώ πολλές φορές μάρτυρας παρόμοιων καταστάσεων σε live.Για παράδειγμα αναφέρω τα πρόσφατα:α)Jay-Jay Johansson (από τις λίγες φορές που είπα ότι έδωσα τζάμπα λεφτά,αν και τον εκτιμώ σαν καλλιτέχνη.Ήταν αυτός με άλλους δύο "enterάκηδες" επί σκηνής.Αυτός στο μικρόφωνο,ο εκ δεξιών του στο laptop με το Ableton Live νομίζω και ο άλλος και καλά στο laptop που θα το χρησιμοποιούσε για video εφέ σε μια γιγαντοοθόνη που δεν δούλεψε ποτέ.Ούτε ένα midάκι δεν είχαν οι αθεόφοβοι!Απλά άθλιο).β)Bent:δεν ήταν τόσο άσχημη "συναυλία",μόνο και μόνο επειδή ερωτεύτηκα την τραγουδίστρια που ήταν όλα τα λεφτά στην σκηνή!Μια φορά enter σε κάθε τραγούδι από το laptop και αυτό ήταν.Είναι και πολλά άλλα,αλλά θα γίνω κουραστικός.Κατέληξα στο συμπέρασμα ότι όταν πηγαίνω να δω έναν ηλεκτρονικό καλλιτέχνη,δεν πάω σε live,αλλά σε dj-set.Κάνουν ακριβώς την ίδια δουλειά,με πολύ λιγότερη προσπάθεια,καθώς δεν κάνουν αλλαγές αλλά χρησιμοποιούν (γιατί όχι?) το winamp!έλεος.¶ντε για τους καθαρά ηλεκτρονικούς ήχους που δεν υπάρχουν εκτός studio,το καταλαβαίνω,αλλά όχι και να ακούς βιολί ή πιάνο μέσα από loop του Live!Μπορεί να ακούω και να ασχολούμαι πολύ με την ηλεκτρονική μουσική(άλλωστε τέτοια νομίζω ότι φτιάχνω),αλλά κανένα είδος συναυλίας δεν συγκρίνεται νομίζω με το πάθος που βγάζει η rock και άλλα παρεμφερή είδη.

Υ.Γ. Πολύ καλό παράδειγμα live συνδυασμού ηλεκτρονικής και rock είναι οι death in vegas.Όσοι μπορέσετε να τους δείτερ κάποια στιγμή σίγουρα δεν θα χάσετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αυτο που εχω να προσθεσω(κανοντας λιγο και τον δικηγορο του διαβολου)ειναι οτι καποια πραγματα δεν μπορουν να παιχτουν live χωρις να υπαρχει καποιο μεσο αναπαραγωγης προηχογραφημενου υλικου ειτε αυτο ειναι lap top,or MD,CD και λοιπα,και αναφερομαι σε ηλεκτρονικα ειδη μουσικης,οποτε πρεπει να το δεχτουμε.Ποιος θα μπορουσε για παραδειγμα να κατηγορησει ασ πουμε tous Depeche Mode,A-ha,Yazoo κλπ και πιο συγχρονα συγκροτηματα απο synth pop σκηνη που βγαινουν με 2-3 synths επι σκηνης και ολος ο υπολοιπος ηχος ειναι playback?Κανεις νομιζω και ο λογος ειναι ο προφανης που καταλαβαινουμε ολοι.Βεβαια οντως ειναι εκνευριστικο να πας να δεις ενα live και να βλεπεις εναν η δυο ανθρωπους να ειναι σκυμμενοι πανω στο λαπ τοπ ολη την ωρα,αλλα αυτο δεν ειναι live αλλα dj set οπως σωστα αναφερθηκε.

Καλο θα ηταν για συγκροτηματα που βγαινουν να παιξουν συναυλιες με προηχογρ.υλικο να εχουν στη σκηνη εκτος απο το λαπ τοπ και τα synths,να εχουν και κανενα πιο φυσικο οργανο αφου δινει περισσοτερο την αισθηση της συναυλιας,και ας εχει και δευτερευον ρολο αυτο το οργανο στο τελικο ηχητικο αποτελεσμα(για το συγκεκριμενο ειδος ηλεκτρ.μουσικης παντα ααναφερομαι)

Αλλιως ας μην διαφημιζεται σαν live to event αλλα σαν dj set.

P>Come Closer and See!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες -πάλι- νομίζω πως είναι θέμα χρήσης. Αν δεις έναν enter-άκια απλώς να πατάει το κουμπί, σωστά εκνευρίζεσαι. Αλλά πλέον τα laptop έχουν μπει στον εξοπλισμό δεκάδων γκρουπ που παίζουν "κανονικότατα". Πρόσφατα με το γκρουπ που παίζω αποφάσισα να κουβαλάω πλέον μόνο ένα keyboard (Nord Electro) και αντί του Nord Lead να παίρνω μαζί μου το laptop - έχω μέσα τα σύνθια και τα σάμπλερς αλλά και κάποια αναλογικά όργανα (Mini Moog, B4, Lounge lizard). Με το V-stack μπορώ να παίζω παραλλήλως και να τα ελέγχω. Η αίσθηση που παίρνω είναι απλώς... πρακτική - πολύ λιγότερο κουβάλημα και όλα απλύτως στο χέρι μου. Οσο για τον κόσμο, αυτός σας διαβεβαιω δεν πήρε χαμπάρι τι και πως έπαιζα - απλώς τους νοιάζει η μουσική και πολύ καλά κάνουν. Το laptop είναι χρήσιμο για gigs που άνοιξαν στο εξωτερικό. Αν δε το είχα θα έπρεπε να νοικιάζω τα κέρατά μου. Αλλά και πάλι είπαμε - νομίζω οτι τελικά αυτό που μετράει είναι μόνο η μουσική που θα ακούσει ο άλλος από το ηχείο. Αν τον ικανοποιήσει το τελευταίο πράγμα που κοιτάζει είναι αν παίζεις το όργανο σωστά ή όχι. Ισως αυτό ακούγεται αντιμουσικό, αλλά νομίζω πως οι περισσότεροι -που δεν έχουν ασχοληθεί ενεργά με το παίξιμο της μουσικής- έτσι το βλέπουν. Και φυσικά πιστεύω πως ο συνδιασμός laptop με την χημεία και την αδρεναλίνη των "κλασσικών" οργάνων είναι πολύ καλύτερος τόσο από το σκέτο laptop όσο και από τη σκέτη αδρεναλίνη..

Αυτά και χαιρετώ

Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Feather

Ξέρω πως ίσως αυτά που γράφω ακούγονται αντι-μουσικά (άλλωστε από την πλευρά των μουσικών είμαι, μην το ξεχνάς... :lol: ). Ωστόσο έχω κάνει gallop μετά από live και μου κάνει εντύπωση πως το κοινό είναι μάλλον αδιάφορο για την εικόνα του γκρουπ στη σκηνή... Δεν ξέρω... ίσως έχω λάθος, αλλά αυτή είναι η εντύπωσή μου. Κατά τ' άλλα οι συμπαίκτες μου την ιδρώνουν(με) τη φανέλα, ωστόσο το laptopaki μου μου έχει λύσει τα χέρια ουκ ολίγες φορές. Και επίσης νομίζω ότι παροχή υπηρεσιών όπως λες είναι η ίδια η μουσική και όχι ο τρόπος με τον οποίον παράγεται

Αλλά αυτά είναι απόψεις...

Χαιρετίσματα

Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου