Προς το περιεχόμενο

Τι είναι το DJing ;


db548

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παίδες το χα πάντα απορία κ ελπίζω να βρεθεί κάποιος να μου τη λύσει:

 

Ο DJ τι ακριβώς κάνει τελικά; Προφανώς δεν φτιάχνει το 'πρόγραμμα' στο club του χωριού μου έτσι;

 

Θέλω να πω ,τι διαφορά έχει ο Tiesto ας πούμε που γράφει μουσική από έναν απλό μουσικό που παίζει electronica π.χ; Γιατί ο πρώτος ονομάζεται DJ κ ο άλλος απλά ¨μουσικός¨ ;

 

Sorry για την χαζή ερώτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

το djing ειναι κατι το οποιο θα σε απασχολησει το σαββατο στις 6 το πρωι γιατι δε ξερει κανεις τι ειναι οθτε κ ασχολειται :P κακια :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι ο πρωτος ειναι dj = παιζει δισκους (disc jokey),μαγκας με αλλονων @ρχιδι@ !! ειδικα ο συγκεκρημενος καραγκιοζης

Ενω ο μουσικος παιζει τι μουσικη του !

Oi περισσοτεροι ομως μουσικη που ασχολουνται με dance κλπ ειναι και dj

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Κατα την wikipedia:

 

"Ο disc jockey (επίσης DJ, ή deejay) είναι αυτός που επιλέγει και παίζει προ-ηχογραφημένη μουσική."

 

Τόσο απλό και ξεκάθαρο.

 

Ο μουσικός απο την άλλη, δημιουργεί μουσική.

 

Με την εξέλιξη της ηλεκτρονικής μουσικής σε dance 4/4 (four on the floor και άρα "ευκολολουπάριστη" :D ), την παράλληλη εξέλιξη των μηχανημάτων και της ψηφιακής τεχνολογίας, αλλά και τη ευρεία διασπορά πειρατικού λογισμικού, προγράμματα επεξεργασίας loop (Acid, κλπ) βρέθηκαν στα χέρια των dj που θεώρησαν ότι προσθέτοντας 5 ή 10 loop παράλληλα, αποτελεί μουσική σύνθεση.

 

Πολλοί από αυτούς συνειδητοποίησαν το μάταιο της υπόθεσης και τα παράτησαν ή προχώρησαν μαθαίνοντας μουσική, με καλύτερα αποτέλεσματα.

 

Βέβαια τίποτα δεν αποκλείει κάποιος να γνωρίζει και τα δύο.

Να είναι μουσικός (να παίζει κάποιο όργανο) και να είναι και dj!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o Τιεστο πραγματικά δεν ξέρω τι κάνει....

Αλλά υπάρχουν και DJs που "κάνουν μουσική" όπως πχ ο dj Shadow και ο Kid Koala.Δες την ταινία / ντοκιμαντέρ SCRATCH και θα καταλάβεις αν όντως ψάχνεις να βρεις τη διαφορά...

 

Συνοπτικά ψάχνουν πολλούς δίσκους και κάνουν ένα κολάζ από διάφορα μέρη.πχ παίρνουν το μπάσο από ένα κομμάτι,φωνή από κάποιο άλλο ένα ριφ που τους αρέσει από αλλο κ.ο.κ. με αποτέλεσμα να φτιάξουν ένα κομμάτι κολάζ.

 

Οι ηλεκτρονικοί υποτίθεται οτι δεν κάνουν κολάζ ,απλά γράφουν με παρόμοιο τρόπο.Γιατί υπάρχουν και εκεί μουσικοί :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν είναι μουσική είναι patchwork...

 

Δηλαδή, αν εγώ ψαλιδίσω τα τοπία του Γκωγκέν, τις φιγούρες του Πικάσσο και τα φόντα του Van Eyck, θα έχω γίνει ζωγράφος;

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν dj χαρακτηριζεται και αυτος που παιζει στο club του χωριου σου

Σαν dj αυτοαποκαλουνται και τυπακια που κανουν patchwork(καποιοι αριστουργηματικα)

Σαν dj αυτοαποκαλουνται και καποιοι που κανουν sound design στους ηχους τους απο το πουθενα και ειναι οσο πιο αυθεντικοι γινεται

 

Οποτε μην γενικευουμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου