Προς το περιεχόμενο

midi keyboard (αρχάριος στον τομέα)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,καταρχήν να αναφέρω οτι είμαι κιθαρίστας και δεν έχω ιδέα απο keyboards.Αυτό που θέλω είναι ένα keyboard απλά για να γράφω μελοδίες με βιολιά κτλ. καθώς και καμία απλή μελωδία για πιάνο.Χρησιμοποιώ διάφορα vst και θέλω να μπορώ να γράφω με to keyboard.

Ηθελα να ρωτήσω,αν πάρω με 25 Keys τις οκτάβες μπορώ να τις αλλάζω χειροκίνητα και να γράφω? (σκέφτομαι για  μέχρι 25 ή μέχρι 49 Keys)

Διαθέτω γύρω στα 60 ευρώ,δε χρειάζομαι κάτι εξεζητημένο.

Τα πιο ακριβά midi keyboards θα μου προσφέρουν κάτι ουσιαστικό παραπάνω? (για τη δουλειά που το θέλω εγώ)

Τέλος,αν μπορείτε να μου πείτε τι να προσέξω στην αγορά του,και αν μπορείτε να μου προτείνετε κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αν πάρω με 25 Keys τις οκτάβες μπορώ να τις αλλάζω χειροκίνητα και να γράφω?

Ναι.

Και αφου δεν θες κατι high tech και ακριβο, ριξε ενα ματι παρακατω:

 

http://www.thomann.de/gr/cat.html?gf=master_keyboards_up_to_25_keys&oa=pra

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σου φίλε και εγώ για τον ίδιο λόγω αγόρασα ένα Miditech i2-Control με  61 πλήκτρα το οποίο τελικά είναι  τεράστιο... αλλά πολύ καλό .Πιστεύω με κάτι σαν αυτό θα είσαι μια χαρά http://www.thomann.de/gr/miditech_i2control_25black.htm .Χρησιμοποιώ fl και το κάθε κουμπάκι(ποτενσιόμετρο) μπορείς να το αντιστοιχίσεις κάπου σαν κοντρόλερ. Επίσης τα δυο κουμπάκια δίπλα στην οθόνη είναι για να αλλάζεις οκτάβες .Μην πάρεις μεγάλο εκτός και αν έχεις άφθονο χώρο! :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μια ακόμα ερώτηση.έχω το Pod hd σαν κάρτα ήχου και πάνω στο pod hd έχω monitor,απο εκέι ακούω τι παίζω και τι ηχογραφώ.Αν κουμπώσω το keyboard με usb στο pc για να ελέγχω και να παίζω με τα vst's θα το ακούω επίσης απο τα μονιτορ?? (τα οποία θα παραμείνουν κουμπομένα στο pod hd)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το keyboard θα δουλεύει με το usb .Άμα έχεις αρκετές θύρες  στο pc λογικά δεν έχεις πρόβλημα. Δεν έχει σχέση με την κάρτα του pc  εκτός αν το συνδέσεις μέσω καλωδίου midi .Οπότε να σιγουρευτείς ότι το μοντέλο που θα πάρεις είναι usb midi keyboard.Θα σου παρέχουν λογικά και το καλώδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι προφανώς  :P ,αλλα θέλω να πω τα μονιτορς πρέπει να τα κουμπώσω πάνω στο keyboard ή και στο Pod hd να τα χω πάνω (που το χρησιμοποιω σαν κάρτα ήχου) θα μπορώ να το ακούω απο εκεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν "κουμπωνεις" τιποτα πανω στο keyboard/controller σου. Το keyboard/controller σου δεν βγαζει ηχο, ειναι απλα ενα controller που "οδηγει" τα VST σου, τα οποια ακουγονται απο κει που ακουγοντουσαν παντα.

Απο τα monitors σου δηλαδη.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου