Προς το περιεχόμενο

Firewire σε m/b.


Painer_AD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

εχς ενα pc (winXP) με αυτή την m/b (http://www.gigabyte.com.gr/products/page/mb/ga-8i915g-mf/) όπου αναφέρεται ότι έχει firewire (σωστά;;) αλλά πίσω στις θύρες δεν υπάρχει firewire. Διάβασα έπειτα σε κάποιο θρέντ εδώ, οτι για λόγους αφθονίας σε USB πιθανόν να υπάρχει firewire απλά να θέλει εξτρά τη θύρα ίσως σε pci κάρτα ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Όντως, ανοίγοντας το κουτί, είδα οτι αφενός έχει 2 περιοχές (κάτω κάτω, δίπλα στις pci θύρες) όπου αναγράφει 1394 Α και Β. Το κουτί που έχω, διαθέτει στο front panel του θύρα firewire, οπότε σκέφτομαι "Scoreeeee"!!!

Αμ δε!!! Βάζοντας το βύσμα του κουτιού στα pins της m/b έμοιαζε και έμπαινε μόνο έτσι :

οxxx*> όπου ο = κενή θέση για pin στο βύσμα, x = θέση με pin *=φραγμένη θέση στο 

οxxxx>  βύσμα κ απουσία pin στη m/b και > = pins της m/b που δεν μπήκαν στο βύσμα.

 

Στη δεύτερη περιοχή με pins που γράφει firewire το βύσμα του κουτιού δεν μπορεί να μπει.

Έχετε καμια ιδέα αν αυτό που θέλω να κάνω γίνεται;; Κάνω κάτι λάθος;;;

Everybody lies...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα αυτό http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.505486

αλλά διαβάζοντας κ άλλα θρέντ στο νόιζ, διαπίστωσα ότι μπορεί να μην γίνει η δουλειά μου γιατί πρέπει να δω με τι chipset είναι συμβατή η κάρτα ήχου μου. (focusrite saffire PRO 24)

Έχουμε κανένα νέο guys ;;;

Everybody lies...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως οι Gigabyte μητρικές (οι παλαιότερες) έβαζαν Texas Instruments chipset. Το πρώτο μεγάλο socket με τα πολλά Pins παίρνει bracket με 2 θύρες firewire, ενώ το δεύτερο και μικρότερο, παίρνει bracket με μία θύρα, όπως αυτό που έχει το κουτί σου (αν μιλάμε για το ίδιο πρωτόκολλο 1394a (firewire 400 δηλαδή) και όχι 1394b (firewire 800). Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπαίνει το βύσμα από το κουτί σου στο μονό socket ???

Μπορείς να ανεβάσεις φωτο του βύσματος firewire (τον ακροδέκτη δηλ) του κουτιού σου?

 

Socket για firewire μπορείς να βρεις σίγουρα στην cosmodata στην Στουρνάρη (αν είσαι Αθήνα).

Οπότε καταρχήν δώσε μια φώτο του καλωδίου και βλέπουμε, πριν καταλήξεις να πληρώσεις κάνα 40άρι για external pci firewire card.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου