Προς το περιεχόμενο

Εχει ΔΙΚΙΟ ο BOB!!


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η μπομπινα ειναι ΑΝΑΛΟΓΙΚΟ μεσο οποτε ξεχνα τα kb.. :wink:

επισης στην ταινια δεν αποθηκευουμε αλλα ΗΧΟΓΡΑΦΟΥΜΕ.

 

Ναι το βινυλιο εχει πολυ καλυτερο ηχο απο το cd μονο ομως σε αναλογικες ηχογραφησεις & μονο σε ενα συστημα αναφορας (με αλλα λογια καλυτερα να εχεις φθηνο cd player παρα φθηνο πικ απ)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αληθεύει οτι το βινύλιο δεν μπορεί να αναπαραγάγει τις συχνότητες που αναπαράγει το cd;

)

 

οχι. ισχυει ακριβως το αντιθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά, αφού το έψαξα κι εγώ λίγο παραπάνω.. το καλό βινύλιο σε καλό πικ-απ είναι πολύ καλύτερο και ποιοτικά και έχει περισσότερη "μουσικότητα" από το cd. (για να επιβεβαιώσω και τον φίλο boody)

Η ερώτηση μου για την ταινία (άσχετη αποδείχθηκε :oops: ) αποσκοπούσε να βρώ ενα μετρο συγκρισής για να καταλάβω τη διαφορά σε ποιότητα της ταινίας από τα ψηφιακά μέσα. (δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με ταινία)

Να ρωτήσω αλλιώς, αν ηχογραφήσεις σε μια ταινία σε τι ψηφιακό μέσω μπορείς να αποθηκεύσεις ώστε θεωρητικά να έχεις τις λιγότερες απώλειες και σε τι δειγματολειψία; (στο cd και στα 44khz/16bit έχεις απώλειες και συχνοτικά και δυναμικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα σε ενα συστημα αναπαραγωγης που θα επαιζε στα 24/48 θα χωραγε λιγη περισσοτερη "ζεστη"....

 

Οταν "κατεβαζουμε" απο τα 24/48 που συνηθως μιξαρουμε στα 16/44 του cd η διαφορα στον ηχο ειναι αρκετα αισθητη.

 

καποια στιγμη που μελλοντικα θα δουλευουμε στα 64 bit η και παραπανω νομιζω οτι οι διαφορες θα εξαληφθουν το ζητημα ειναι οτι η συντριπτικη πλειοψηφια των ακροατων ακομα και με το mp3 ειναι υπερευχαριστημενοι οποτε συστηματα αναπαραγωγης σε τετοιες δειγματολειψιες θα αργησουν να κυκλοφορησουν....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, επειδη και εγώ έψαξα λίγο παραπάνω, τα δικά μου συμπεράσματα είναι τα εξής:

 

- το βινυλιο ήταν, είναι και θα είναι για κλωτσιές.

- το cd (44/16) ήταν είναι και θα είναι για κλωτσιές (αν και σε άλλο επίπεδο από το βινύλιο)

- η πομπίνα (ή μπομπίνα, γκόμενα του μπόμπου :) :) ) ήταν ο ένας άψογος τρόπος για να απολαμβάνεις μουσική αν μιλάμε για αναλογικό ήχο, μόνο που σχεδόν κανείς δεν είχε. Όλη η καλή φήμη που έχει ο "αναλογικός ήχος" οφείλεται στη μαγνητοταινία όχι στο βινύλιο.

- αντίστοιχο πράγμα με το πομπινόφωνο για οικιακή χρήση δεν υπάρχει στις μέρες μας, αν και το audio dvd προσφέρει όντως καλύτερη ποιότητα από το cd, ενώ δεν αποκλείεται να δούμε αντιστοίχως καλύτερες προτάσεις για την αναπαραγωγή ψηφιακού ήχου στο κοντινό μέλλον.

 

Δηλαδή: και στην εποχή του αναλογικού ήχου και στην εποχή του ψηφιακού ήχου υπήρχαν συσκευές και συστήματα για τον πολύ κόσμο (βινύλιο, cd) αλλά και συσκευές και συστήματα για τους πιο ευαίσθητους ηχητικά (οικιακό πομπινόφωνο, audio dvd...) αλλά και συσκευές και συστήματα για τους κωφούς (κασέτα, αναπαραγωγείς mp3). Οπότε ο καθένας μας τοποθετείται στην κατηγορία που θέλει και ακούει αντιστοίχως.

 

Για να επιστρέψουμε και στον κύριο κορμό του thread έχω να κάνω τα εξής επιπλέον σχόλια.

 

- ¶κουσα το νέο δίσκο του Dylan ο οποίος ακούγεται εξαιρετικά (επίσης, είναι καλός δίσκος, αλλά αυτό δεν είναι νέο).

 

- Πιστεύω ότι οι μηχανικοί και γνώστες του αναλογικού ήχου έχουν ένα τεράστιο πλεονέκτημα σε σχέση με τους αντίστοιχους του ψηφιακού ήχου διότι έχουν έναν αιώνα τεχνογνωσίας πίσω τους (σχεδόν) ενώ οι άλλοι έχουν πολύ λιγότερο κεφάλαιο για αξιοποίηση (προς το παρόν). Με δυο λόγια, πιστεύω ότι δεν κατέχουν αρκετα καλά το άθλημα ακόμη και ότι δεν έχουμε δει ότι θα μπορούσαμε να δούμε από τις νέες τεχνολογίες.

 

- Για κάποιον με τόσο εκτενή παρουσία στο χώρο, τα σχόλια του Dylan είναι δικαιολογημένα και σωστά. Όπως και να το κάνουμε, ο άνθρωπος ευτύχησε να έχει την ηχητική φροντίδα πάρα πολλών ηχοληπτών, παραγωγών κλπ, οπότε έχει... εχμμ... απαιτήσεις.

 

Αυτά από εμένα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα δεν ξέρω αν αυτοί που θα πω είναι Off Topic αλλά θα το πω. :roll:

 

Σήμερα αρχίζουν και βγαίνουν δειλά - δειλά συσκευές ήχου

που διαβάζουν όχι CD, αλλά τις κάρτες όπως οι Flash, SM, MS, SD/MMC

αλλά και από USB !!!!

 

Δηλαδή το φορμά CDA 44.1/16 αλλά και το MP3 … πάπαλααααα. 8)

 

Αν αυτές οι συσκευές θα μπορούν (που μπορούν) να αναπαράγουν 24/96

ή και 32/192 δεν θα ακούμε καλύτερη ποιότητα από την σημερινή;

 

Παιδιά η ψηφιακή τεχνολογία είναι ακόμα μωρό.

Το CD, παρόλο που ήταν η πρώτη της απόπειρα,

έγινε απόλυτα δεκτό από τον κόσμο.

Σε λίγο η ποιότητα του ψηφιακού ήχου θα απογειωθεί…. 8)

 

Σε λίγο θα μπαίνουμε στην ιστοσελίδα του καλλιτέχνη,

θα κατεβάζουμε WAV και βάζοντάς το σε ένα USB stick 2 giga (και βάλε)

ή μια καρτούλα, θα το ακούμε και στο αυτοκίνητο και όπου θέλουμε.

(Σε λίγο θα το κουμπώνουμε στην ειδική υποδοχή στο κεφάλι μας …)

 

Βρήκα στην αγορά συσκευή αυτοκινήτου με USB και MMS με 130 €

Ναι, καλά ακούσατε…

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιχνηλάτη' date=' η συσκευή αποθήκευσης δεν έχει σχέση με το φορμά αποθήκευσης.[/quote']

 

Το γνωρίζω, αλλά τι σχέση έχει με ότι είπα πιο πάνω; 8O

 

Το γεγονός πως θα χρησιμοποιούνται όχι πλέον CD,

αλλά όοοολα τα άλλα μέσα, 8)

αυτομάτως σημαίνει πως απελευθερονόμαστε από τα δεσμά του 16/44

και πάμε όπου θέλουμε. 8)

 

Οι συσκευές θα γίνουν πλέον Media Players,

όπως έγιναν και τα κινητά μας. :wink:

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- το βινυλιο ήταν, είναι και θα είναι για κλωτσιές.

- το cd (44/16) ήταν είναι και θα είναι για κλωτσιές (αν και σε άλλο επίπεδο από το βινύλιο)

 

Τι εννοεις σε αλλο επιπεδο. Δηλαδη καλυτερο ;

Kαι εαν ειναι θα ηθελα τα να μας το εξηγησεις, γιατι και εγω συμφωνω απολυτα με τον SuperFunk.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αυτές οι συσκευές θα μπορούν (που μπορούν) να αναπαράγουν 24/96

ή και 32/192 δεν θα ακούμε καλύτερη ποιότητα από την σημερινή;

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου