Προς το περιεχόμενο

Εχει ΔΙΚΙΟ ο BOB!!


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι εννοεις σε αλλο επιπεδο. Δηλαδη καλυτερο ;

Kαι εαν ειναι θα ηθελα τα να μας το εξηγησεις' date=' γιατι και εγω συμφωνω απολυτα με τον SuperFunk.[/quote']

 

Το βινύλιο υπόκειτο σε μηχανικές φθορές που οδηγούσαν σε διαρκή μείωση της ποιότητας ήχου που προσέφερε κάθε φορά που έβαζες το δίσκο στο πικαπ. Αυτό το πρόβλημα δεν το έχει το cd, το οποίο αν δεν καταστραφεί από κάποια καλή χαρακιά, παίζει πάντα όπως έπαιζε τη πρώτη μέρα.

 

Υπήρχαν πολλές διαφορετικές ποιότητες βινυλίου, ειδικά αυτή που έβρισκε κανείς στην Ελλάδα ήταν τραγική και αντικείμενο ακόμη μεγαλύτερης φθοράς από τη χρήση. Στο cd επίσης δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα.

 

Οι απώλειες στην ποιότητα του ήχου, εξ' αιτίας ελατωμάτων του μηχανισμού ανάγνωσης (βραχίονας, κεφαλή, πικάπ) ήταν ποσοστιαία πολύ μεγαλύτερος στην περίπτωση του βινυλίου απ' ότι στο φθηνότερο έστω cd player.

 

---

 

Κι εγώ συμφωνώ απόλυτα με τον Superfunk επί της ουσίας. Το πρόβλημα είναι ότι σπάνια (όταν μιλάμε για audio cd και δίσκους βινυλίου) θυμόμαστε ότι είναι οι consumer εκδόσεις δύο διαφορετικών τεχνολογιών και ότι δεν προσφέρουν την ποιότητα που πραγματικά αντιπροσωπεύει τις δύο αυτές τεχνολογίες - γι' αυτό έγραψα αυτό που έγραψα.

 

Αλλαζω όλη μου τη cd-θήκη με μαγνητοταινίες, αλλά όχι με δίσκους βινυλίου, προς Θεού.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είδα πρόσφατα το DVD "Mix it like a Record" του Charles Dye και εχει πολύ καλές τεχνικές για ψηφιακή μίξη που να δίνει την αίσθηση του ζεστού αναλογικού ήχου.

 

Πολύ καλή παραγωγή, τρομερά tips κυρίως για ProTools αλλά χρήσιμο με ότι DAW και να χρησημοποιείτε...

 

Ρίξτε μια ματιά: :D

 

http://www.harddisklife.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου