Προς το περιεχόμενο

Cream Amplification


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γερμανικη εταιρεια με point to point κατασκευες, κλωνοι Fender & Marshall. Στην Αμερικη υπαρχουν εκατονταδες εταιρειες, στην Ευρωπη εταιρειες με οργανωση που να ξεφευγουν απο το D.I.Y. επιπεδο και αισθητικη οχι και τοσες. Οσοι αγαπουν τον καθαρο και low/mid gain ηχο ας ακουσουν τα clips, ολα αξιζουν μια ακροαση.

 

Σημαντικο ειναι οτι οι τιμες τους ειναι πολυ χαμηλοτερες σε σχεση με το ποσο κοστιζουν Aμερικανικες κατασκευες που εκπροσωπουνται στην Ευρωπη αλλα και απο αντιστοιχες Ευρωπαικες boutique εταιρειες. Ιδιαιτερα το alnico μεγαφωνο τους στα 50 Watt ειναι πολυ ενδιαφερον.

 

http://www.twinsound.de/cream-guitar-tube-amplifiers.0.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημαντικο ειναι οτι οι τιμες τους ειναι πολυ χαμηλοτερες σε σχεση με το ποσο κοστιζουν Aμερικανικες κατασκευες που εκπροσωπουνται στην Ευρωπη αλλα και απο αντιστοιχες Ευρωπαικες boutique εταιρειες.

 

Δεν θα έλεγα τα €1400 (γύρω στα $1800) για έναν tweed deluxe και χαμηλή τιμή.  ;)

Κομπλέ από tubedoctor είναι κάπου στα €1140.

 

Δεν είδα για τους άλλους....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα έλεγα τα €1400 (γύρω στα $1800) για έναν tweed deluxe και χαμηλή τιμή.  ;)

Κομπλέ από tubedoctor είναι κάπου στα €1140.

 

Δεν είδα για τους άλλους....

 

Χαμηλη σιγουρα δεν ειναι. Ειναι αρκετα χαμηλοτερη απο το να αγορασεις στην Ευρωπη ή να φερεις απο Αμερικη (και να περασει τελωνειο) ενισχυτες οπως Victoria και Germino. Καλο ειναι να συγκρινουμε ενισχυτες με ενισχυτες και κιτ με κιτ.

 

Αντιθετα, θεωρω τα κιτ απο TAD ακριβα και επιπλεον θελουν εργατοωρες οι οποιες κοστιζουν, η πλειοψηφια των μουσικων δεν ειναι ηλεκτρονικοι. Επισης τη ποιοτητα των υλικων τους δεν τη θεωρω επιπεδου Mετροπουλου.

 

Τα clips που ακουσα μου ακουγονται παρα πολυ καλα. Βεβαια δεν ειμαι vintage freak, δε γνωριζω αν και ποσο ειναι ακριβης κλωνοι και ουτε με νοιαζει. Μου αρκει που ηχητικα και εμφανισιακα ειναι σουπερ για το γουστο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαμηλη σιγουρα δεν ειναι. Ειναι αρκετα χαμηλοτερη απο το να αγορασεις στην Ευρωπη ή να φερεις απο Αμερικη (και να περασει τελωνειο) ενισχυτες οπως Victoria και Germino. Καλο ειναι να συγκρινουμε ενισχυτες με ενισχυτες και κιτ με κιτ.

 

Αντιθετα, θεωρω τα κιτ απο TAD ακριβα και επιπλεον θελουν εργατοωρες οι οποιες κοστιζουν, η πλειοψηφια των μουσικων δεν ειναι ηλεκτρονικοι.

Δεν πρόσεξες όμως.

K-TWDLX-SP (incl. Tweed Cabinet 1x12"+Speaker) € 839,10 + Kit-Assembly service €308

 

Και υπάρχουν και εναλλακτικές http://www.ebay.it/itm/fender-tweed-deluxe-5e3-astor15w-/181017989501?pt=Amplificatori_per_Chitarra&hash=item2a2583517d

 

Επιμένω ότι €1400 είναι μάλλον πολλά για έναν tweed deluxe που δεν είναι fender (λόγω logo και μεταπώλησης, τίποτε άλλο)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να συνεχίσω, είμαι σίγουρος ότι με τα ίδια χρήματα (και μάλλον λιγότερα) παίρνεις και από Ελλάδα (από συμφορουμίτες) εξαιρετική κατασκευή που θα την επιβλέπεις εσύ.

 

Αν δεν τους εμπιστεύεσαι (κακώς έως κάκιστα κατ εμέ) μπορείς να το πάρεις και κιτ (η Ceriatone είναι η πρώτη που μου έρχεται στο μυαλό) και να στο συναρμολογήσουν εξαιρετικοί τεχνίτες εδώ μέσα (για ορισμένους - που έχω δουλέψει μαζί τους - ορκίζομαι στην ποιότητά τους).

 

H βασική διαφορά σύγκρισης μεταξύ κιτ και ολοκληρωμένου είναι η ικανότητα αυτού που συναρμολογεί το μηχάνημα.

 

Εξάλλου, προτιμώ να δίνω παραπάνω χρήματα για αγορές από εξωτερικό μόνο όταν δεν βρίσκω κάτι αντίστοιχης ποιότητας και κόστους εδώ.

 

Από την άλλη, κουμάντο στα λεφτά δεν κάνω κανενός και ο καθείς μας και οι επιλογές του.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επιμένω ότι €1400 είναι μάλλον πολλά για έναν tweed deluxe που δεν είναι fender (λόγω logo και μεταπώλησης, τίποτε άλλο)

 

παρα πολλα ειναι ειδικα οταν με 290 ακομα παιρνεις VICTORIA απο Ευρωπη

 

http://www.proguitar.eu/ProGuitar.eu/20112.html

 

(βεβαια το να δωσεις τοσα λεφτα για tweed deluxe ειναι....καπως....)

 

ο handwired Bluesbreaker απο την αλλη εχει καλη τιμη στα 1800.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρα πολλα ειναι ειδικα οταν με 290 ακομα παιρνεις VICTORIA απο Ευρωπη

 

http://www.proguitar.eu/ProGuitar.eu/20112.html

Θα ειχε ενδιαφερον ενα A-B test και με Victoria και με αλλους ενισχυτες.

 

Εγω αρχισα το θεμα καθαρα για πληροφορηση γιατι ο ηχος που ακουσα στα clips μου αρεσει πολυ. Ο ενισχυτης του βιντεο που εβαλα ειναι στα 1100 ευρω με Master Volume. Εχοντας ακουσει αυτον τον ηχο δε θα ρισκαρα με κανενα κιτ και ας εχω καλες εμπειριες με ντοπιους ηλεκτρονικους. Το Alnico μεγαφωνο 50 Watt ειναι στη μιση τιμη απο αντιστοιχα Αγγλικα Celestion και Αμερικανικα WGS. Δεν μου ακουγεται καθολου ασχημο στα clips.

 

Για μενα ειναι σημαντικο να υπαρχουν Ευρωπαιοι κατασκευαστες με αληθινη παραγωγη, οχι απλα D.I.Y. κατασκευες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη νομίζεις ότι και οι Αμερικάνικες εταιρείες είναι τίποτα τρελλές εγκαταστάσεις με δεκάδες υπαλλήλους.

Βιοτεχνίες είναι (η συντριπτική πλειοψηφία τους) η οποία λειτουργεί με τη λογική συναρμολόγησης κιτ.

Πάρε τα σασί από τον John, πάρε τα μεγάφωνα από την Celestion, φέρε τις καμπίνες από τον David, ο Jacob μας στέλνει τους μετασχηματιστές, βάλε μπροστά από τον Jose με το κολλητήρι τα κουτάκια με πυκνωτές και αντιστάσεις και το παραπαίδι βιδώνει, ξεβιδώνει.

 

Εγώ ως General Director της πολυπληθούς (3-4 άτομα) εταιρείας, κάνω το quality control. 

Με λίγα λόγια παίζω την κιθάρα μου στον ενισχυτή.:)

 

Ο λόγοι που υπάρχουν τόσοι είναι αρκετοί με βασικότερο ότι έχουν την εσωτερική αγορά (αλλά και εξωτερικού που θέλουν το made in USA πάνω στον ενισχυτή) αλλά και το διαθέσιμο και συνεργάσιμο δίκτυο προμηθευτών (που πάλι επάνω γράφουν το ποθητό made in USA) των επιμέρους εξαρτημάτων.

 

Τώρα γιατί να είναι καλύτερο αυτό από έναν ενισχυτή που για τον οποίο θα πάρω τους πυκνωτές ακριβώς που θέλω, θα πάρω μ/σ από Γιατρά (ή οπουδήποτε αλλού) με τα specs ακριβώς που θέλω, θα τα δώσω στον Γιάννη που κεντάει με το κολλητήρι και μόλις τελειώσει η καμπίνα (με το ξύλο και ντύσιμο που θέλω) θα παίξω και θα του πω τι θέλω να αλλάξει και αν πάει κάτι στραβά να τον τραβήξω από το μανίκι και να μην προσέυχομαι να μην γίνει στραβή γιατί η εγγύηση του ΑμερικανοΙταλοΓαλλοΚαναδού είναι μεν 2,3 ή 15 χρόνια αλλά μόνο return on site, δεν γνωρίζω.

 

Αλλά αυτή είναι η γνώμη μου και δεν είναι απαραίτητα η σωστή για όλους.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

  ......θα πάρω μ/σ από Γιατρά (ή οπουδήποτε αλλού) με τα specs ακριβώς που θέλω, θα τα δώσω στον Γιάννη που κεντάει με το κολλητήρι .....

 

χμ...Γιωργο τον λενε οχι Γιαννη!!!! ;D

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ...Γιωργο τον λενε οχι Γιαννη!!!! ;D

Δεν ήθελα να καρφωθώ, κεντήστρα μου.  ;D

 

Καθότι υπάρχει κι άλλος Γιώργος που κεντάει. Και παράγει ενισχυτές.

Όπως και ο Ανδρέας. Και άλλοι από εδώ μέσα που είναι παιδιά μαλάματα και ξεφτέρια στη δουλειά τους.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου