Προς το περιεχόμενο

Jackson Kelly με floyd rose ή οχι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aν δεν έχει Locking κλειδιά η κιθάρα ξεκουρδίζει με αυτό που λες.Ή τουλάχιστον να έχει καλής ποιότητας κλειδιά αν όχι Locking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν δεν  έχει locking κλειδιά τότε αυτό βοηθάει πολύ

 

http://s1175.beta.photobucket.com/user/kbasilis/media/0113.jpg.html?sort=3&o=4

 

και μια με πιο πολύ φως(αν και πάλι δεν είναι καλής ποιότητας)

 

http://s1175.beta.photobucket.com/user/kbasilis/media/Picture13.jpg.html?sort=3&o=3

 

Εννοήται πως θα έχει μια δυο στροφές ακόμα η χορδή πάνω στο κλειδί

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Regardless,προτείνω να πάρεις με τρέμολο ακόμα και αν το βαρεθείς.Γενικά κάνει την κιθάρα πιο σταθερή και αν θέλεις να αλλάξεις και να βάλεις παχύτερες χορδές δε χρειάζεται να κόβεις το nut μιας και οι υποδοχές στα locks είναι τεράστιες.Εγώ προσωπικά δεν μπορώ χωρις τρέμολο.Δεν το χρησιμοποιώ τόσο συχνά αλλά όταν χρειάζεται είναι ανεκτίμητο :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Regardless,προτείνω να πάρεις με τρέμολο ακόμα και αν το βαρεθείς.Γενικά κάνει την κιθάρα πιο σταθερή και αν θέλεις να αλλάξεις και να βάλεις παχύτερες χορδές δε χρειάζεται να κόβεις το nut μιας και οι υποδοχές στα locks είναι τεράστιες.Εγώ προσωπικά δεν μπορώ χωρις τρέμολο.Δεν το χρησιμοποιώ τόσο συχνά αλλά όταν χρειάζεται είναι ανεκτίμητο :P :P

 

 

Και εγώ έχω floyd και δεν μπορώ να πω ότι το χρησιμοποιώ στο φουλ αλλά εγώ το έχω μάθει που "πονάει" και τι χρειάζεται όταν το(αν) πιάνουν τα "ψυχολογικά"

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο μενα. :) Εχω μια kelly KE3 MIJ με το Jackson Low Profile JT580 και μπορω να πω οτι με ενα καλο σεταρισμα ειναι okay το floyd. Παντως επενδυσα σε ενα Tremol-no ( απο τις αγγελειες το πηρα) γιατι αρκετες φορες χρειαζομαι να κανω drop την πανω χορδη και ως περισσοτερο ρυθμικος ειναι σπανιες οι φορες που το χρειαζομαι οποτε εχω και το κεφαλι μου ησυχο ξεροντας οτι το lockαρω οποτε θελω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν  έχει locking κλειδιά τότε αυτό βοηθάει πολύ

 

http://s1175.beta.photobucket.com/user/kbasilis/media/0113.jpg.html?sort=3&o=4

 

και μια με πιο πολύ φως(αν και πάλι δεν είναι καλής ποιότητας)

 

http://s1175.beta.photobucket.com/user/kbasilis/media/Picture13.jpg.html?sort=3&o=3

 

Εννοήται πως θα έχει μια δυο στροφές ακόμα η χορδή πάνω στο κλειδί

Βάλε και λίγο Logo, να μην ξανά ξεκουρδιστεί ποτέ ;D

Guitars:

Yamaha EG112

Yamaha PAC120

Epiphone Les Paul Custom

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου γνωμη μου ειναι να παρεις αυτην με το floyd ακομα και αν δεν σου χρειαστει ποτε.δεν μπορω να καταλαβω γιατι ορισμενοι το φοβουνται τοσο πολυ ακομα και ενα φτηνο με καλο σεταρισμα ειναι οκ.το special που φοραει η συγκεκριμενη ειναι ουσιαστικα σχεδον ιδιο με το αυθεντικο αν εξαιρεσεις τα βαγονακια και το block κατω απο την βαση που ειναι απο αλλο υλικο.εχω και το αυθεντικο και το special σε κιθαρες μου και πραγματικα δεν χανουν ποτε με καλο σεταρισμα ακομα και με αγρια χρηση

απλα θα πρεπει να ασχοληθεις και να μαθεις να το σεταρεις καλα πραγμα που θα σου κανει καλο γενικα στο ναμαθεις μερικα πραγματα για κιθαρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Υπάρχουν πολλά υπέρ και κατά του floyd όπως φαίνεται κι απ τις απαντήσεις αλλά αυτός που θα κάνει την τελική επιλογή είναι ο Mike G.

Υπάρχουν πολλές απόψεις και κάποιες αλήθειες: Ναι, το floyd είναι πιο δύσχρηστο κι έχει περισσότερα αναλώσιμα parts που χαλούν(allen, studs, knifes) σε σχέση με το 6point τρεμολο και τη σταθερή γέφυρα και: Ναι, το floyd δίνει τη δυνατότητα να κάνεις διάφορα εφφέ/κολπάκια με την κιθάρα.

Ο Mike G θα χρειαστεί να ζήσει με τις όποιες δυσκολίες ενός φτηνού floyd tremolo εφόσον θέλει να το χρησιμοποιεί αρκετά στο παίξιμό του και του παρέχει τις δυνατότητες που αναζητά. Από εκεί και πέρα, θα πρέπει να δοκιμάσει floyd για κάποιο καιρό ώστε να έχει μια πλήρη εικόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον δηλαδη εσεις λετε οτι το floyd με ενα κανλο σεταρισμα ειναι ενταξει (ξερω εναν καλο που σεταρει αλλα ποσο θα παει χρηματικο ποσο γιατι εγω παιζω με 10-46 παχος) Παντως και εγω δεν παιζω με floyd ειμαι ρυθμικος τυπος αλλα καλο θα ητανε να υπαρχει αμα χρειαστει λοιπον θα παω και θα παξω κατω κεντρο Αθηνα ξερετε κανα καλο μαγαζι?

να μου πειτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκεί γύρω στα εξάρχεια είναι ένα σωρό που έχουν jackson (κ άλλες) κιθάρες!

Πάνω στη Μπενάκι κ εκεί τριγύρω είναι τουλάχιστον 3, ούτε 5 λεπτά από σταθμό Ομόνοια.

 

Εγώ με την rr3 και το licenced floyd, παίζω 11-49 (ακόμα πιο παχιές από τις δικές σου) σε D κούρδισμα και ο μάστορας μου πήρε 50 ευρω με τις χορδές στη τιμή για σουπερ ντουπερ σετάρισμα...

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου