Προς το περιεχόμενο

Ποιά είναι η πιο κατάλληλη μορφή demo τραγουδιών?


Akeraio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας όσον αφορά τη μορφή των demo. Κάποιοι λένε ότι τα τραγούδια πρέπει να είναι σε όσο πιο τελειωμένη και επαγγελματική μορφή γίνεται, με την ενορχήστρωση τους, το mastering τους, την καλογυαλισμένη παραγωγή τους κλπ, ενώ άλλοι λένε ότι πρέπει να είναι σε πιο ακατέργαστη μορφή χωρίς πολλά όργανα κλπ έτσι ώστε να αφήσουν στον πχ παραγωγό την άνεση να τα φανταστεί κι εκείνος όπως θα τα ήθελε. Τί λέτε? Τελική μορφή που όμως "σκλαβώνει" το τραγούδι ή πιο πρωτόγονη μορφή (πχ κιθάρα-φωνή) που εξάπτει τη φαντασία και κάνει το τραγούδι πιο ευέλικτο? Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός και να μη ρωτάω @%$&*. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pink Floyd - Money - (Roger Waters Demo) - The Dark Side Of The Moon - Immersion Box Set

 

 

το ηχογραφεις έτσι και μετα το πας στη μπάντα σου και το κάνετε masterpiece.  ;D

In a world of magnets and miracles

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Και μια απάντηση σε πιο σοβαρή μορφή:

 

1. ΔΕΝ υπάρχει δισκογραφία που να κυκλοφορεί σε οτιδήποτε νούμερα σοβαρά πλέον, στην Ελλάδα (απ'ότι ξέρω τέλος πάντων). Στο κάτω κάτω και το CD της Βανδή, στο περίπτερο το βρίσκεις... ΆΡΑ μη βασίζεσαι ότι το τελικό προϊόν θα στο ετοιμάσει άλλος. Κανείς δε θα σου δώσει μία για τη μουσική σου, εκτός αν είσαι ο ίδιος ο Beethoven, που και πάλι θα θέλει και μία σεξουαλική χάρη..

 

2. Πέραν του παραπάνω, σκέψου το εξείς: Αν ΕΣΥ δε πιστεύεις στη μουσική σου και/ή δεν έχεις το χρόνο να κάνεις μία ολοκληρωμένη παραγωγή, γιατί να πιστέψει ο οποιοσδήποτε σε αυτήν; Δώσε όσα λεφτά χρειάζεται (που πλέον δεν είναι και πολλά) και φτιάξε ότι καλύτερο μπορείς: Στο κάτω κάτω ένας άνθρωπος που θα επενδύσει σε σένα, δε θέλει μόνο να έχει ένα καλό ταλέντο, αλλά ένα επιχειρηματικό μυαλό, μία παρουσία, μια προσωπικότητα. Δε φτάνει το να ξέρεις μουσική, τέλος πάντων...

 

Αυτά... τουλάχιστον κατά τη γνώμη μου. Άλλος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ίδια που λέει ο Νικόλας λέω κι εγώ : δεν υπάρχει δισκογραφία, υπάρχουν μόνο κάποιες ελάχιστες εταιρείες που δέχονται να σου κάνουν διανομή αν τους πας κάτι έτοιμο και πιστεύουν οτι μπορούν να το πουλήσουν.

 

Δες στα site των δισκογραφικών τι ζητάνε ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μόνα demo που χρειάζονται πλέον είναι demo για μαγαζιά για live, μόνο από εκεί θα πάρεις λεφτά, τα άλλα τα ανεβάζεις κατευθείαν soundlound, myspace κτλ και τα ακούν από εκεί.

 

Στη περίπτωση που θες να ανεβάζεις κάτι σε ιστότοπο καλό είναι να είναι όσο το καλύτερο γίνεται (ολοκληρωμένη παραγωγή).

 

Για demo μαγαζιών πολλοί γράφουν σε studio, εγώ προσωπικά δίνω (εάν μου ζητηθεί) κατευθείαν ηχογραφήσεις/video από live που έχω κρατήσει.

 

Σε εμπορικό επίπεδο, όταν δηλ κάποιος με ζητήσει σαν μουσικό για live είτε μόνος μου είτε σε σχήμα δεν μου έχει ζητηθεί ποτέ demo αν και έχω, μου λένε κατευθείαν έλα για πρόβα, audition, ούζα και τα σχετικά. Ενώ σε τραγουδιστές ζητάνε οπότε εδώ υπάρχει μια σημαντική διαφορά μεταξύ μουσικού-τραγουδιστή αυτό έχω παρατηρήσει.

 

Στα δικά μου project&μουσικές που φτιάχνω (ηλεκτρονική κυρίως), δίνω ακατέργαστο υλικό κατευθείαν wav σε cd από τη μίξη για να ξέρει ο άλλος τι θα ακούσει και μη ζητάει παραπάνω και να είναι και πιο αντικειμενικό.

 

Όπως λέει και πολύ σωστά ο Νικόλας δεν υπάρχει δισκογραφία πλέον (εδώ δεν έχουνε να φάνε...) οπότε ότι πάρεις θα είναι από λάιβββββ λέμε τώρα (αν τα πάρεις και εκεί και δεν σε πληρώσουν με ποτά, σουβλάκια κτλ.

 

Η μοναδική έννοια του demo δυστυχώς είναι μόνο αυτή. Η άλλη είναι πίσω στο 1995 8)

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι λένε ότι τα τραγούδια πρέπει να είναι σε όσο πιο τελειωμένη και επαγγελματική μορφή γίνεται, με την ενορχήστρωση τους, το mastering τους, την καλογυαλισμένη παραγωγή τους κλπ, ενώ άλλοι λένε ότι πρέπει να είναι σε πιο ακατέργαστη μορφή.

 

Kαι τα δυο ισχυουν. Εξαρταται απο το τι θες να κανεις, σε ποιους θες να απευθυνθεις.

 

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά. Stavros, Blue & Nikolas είστε σαφέστατοι και είναι πολύ λογικές οι απόψεις σας. Digisilence μπορείς να δώσεις κανένα παράδειγμα για να καταλάβω πότε θα "μετρούσε" το πιο ακατέργαστο και πότε όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας όσον αφορά τη μορφή των demo. Κάποιοι λένε ότι τα τραγούδια πρέπει να είναι σε όσο πιο τελειωμένη και επαγγελματική μορφή γίνεται, με την ενορχήστρωση τους, το mastering τους, την καλογυαλισμένη παραγωγή τους κλπ, ενώ άλλοι λένε ότι πρέπει να είναι σε πιο ακατέργαστη μορφή χωρίς πολλά όργανα κλπ έτσι ώστε να αφήσουν στον πχ παραγωγό την άνεση να τα φανταστεί κι εκείνος όπως θα τα ήθελε. Τί λέτε? Τελική μορφή που όμως "σκλαβώνει" το τραγούδι ή πιο πρωτόγονη μορφή (πχ κιθάρα-φωνή) που εξάπτει τη φαντασία και κάνει το τραγούδι πιο ευέλικτο? Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός και να μη ρωτάω @%$&*. 

 

Για τι μουσικο ειδος μιλάμε; Εαν εχεις δικη σου συγκεκριμενη αποψη για το πως πρεπει να ειναι το κομματι σου, τοτε θα δεχτεις αλλαγες απο καποιον παραγωγο με σκοπο π.χ. την εμπορικότητα; Παντως, κανε οτι μπορεις με βαση την αποψη σου. Εαν εχει ενδιαφερον το εργο σου, ο παραγωγος θα περιοριστει να σου πει τι να κοψεις. Εαν λειπουν συστατικα απο το κομματι σου δεν θα βρεις καθολου ευκολα καποιον προθυμο να στα βρει για σενα. Βασισου πάνω σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... μπορείς να δώσεις κανένα παράδειγμα για να καταλάβω πότε θα "μετρούσε" το πιο ακατέργαστο...

 

Εαν το ειδος που θα δειγματισεις ταυτιζεται με τους προσανατολισμους της εταιριας, με οτι

αυτη θεωρει εμπορευσιμο, κερδοφορο, το ντεμο μπορει να ειναι με μια κιθαρα η πιανο και την φωνη. Συνηθως ολα ξαναγραφονται.

 

Αναφερομαι σε εταιριες παραγωγης, οσες εχουν μεινει, κι οχι σε εταιριες διαθεσης οπου

απο σποντα κολλησαν διπλα το "παραγωγης".

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου