Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα θορύβου από τις εξόδους των συνθ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θεματάκι= Έχω το Korg M1, σε κάποιους ήχους όταν χρησιμοποιώ κάποια εφφέ δημιουργείται και ακούγεται θόρυβος μαζί με τον ήχο, ο οποίος θόρυβος δεν πρέπει να υπάρχει. Όταν αυξομειώνω την ένταση-volume του οργάνου, ακούγεται χρατσ-χρουτσ. Δίχως την λειτουργία των εφφέ, δεν υπάρχει αυτός ο θόρυβος.

Το παράξενο είναι το εξής. Συνδέω τις εξόδους του Μ1 με το GEM SK880 Που έχω. Το 880 έχει 2 εισόδους για μικρόφωνα μονοφωνικές οι οποίες έχουν το δικό τους προενισχυτάκο (αν δεν κάνω λάθος έτσι το λέμε) με το δικό τους ρυθμιστικό για την μείξη.

Αυτό που κάνω λοιπόν είναι το εξής. Αφού συνδέσω τα καλώδια από το Μ1 στο SK880 αυξάνω την ένταση του Μ1 στο ελάχιστο, στην 1η γραμμή ίσα ίσα για να ακούγεται πολύ χαμηλά ο ήχος και με αυτή την ένταση την υπερβολικά χαμηλή αυξάνω την ένταση των εισόδων του 880 στις οποίες είναι συνδεδεμένο το Μ1 ώστε να ακούγεται δυνατά το Μ1 από εκεί.

Το ωραίο είναι ότι κάνοντας αυτή τη διαδικασία, ο θόρυβος που βγάζει το Μ1 αυτόνομα, δεν βγαίνει στο 880 διότι έτσι χρησιμοποιώ τον ενισχυτή του 880 αντί του Μ1! Ή έστω αυτό έχω καταλάβει ότι συμβαίνει.

Και τώρα το ερώτημα που προκύπτει. Είναι δυνατόν για τον θόρυβο που σε μερικές περιπτωσεις και όχι, πάντα βγάζει το Μ1, να φταίει απλώς το ρυθμιστικό του volume και αν ναί μπορεί να το αλλάξει κάποιος μή ειδικός ή έχει σοβαρή διαδικασία; Αν μπορεί τί ανταλλακτικό πρέπει να βρεί, αν όχι τί κόστος έχει να αλλαχτεί το ρυθμιστικό; Αν δεν φταίει το ρυθμιστικό, μήπως ξέρει κάποιος τί φταίει;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...σε κάποιους ήχους όταν χρησιμοποιώ κάποια εφφέ δημιουργείται και ακούγεται θόρυβος μαζί με τον ήχο, ο οποίος θόρυβος δεν πρέπει να υπάρχει.

Βάση αυτών που λες, πιθανό πρόβλημα στο κύκλωμα των εφφέ, ίσως. Εάν δεν ελεγχθεί και μετρηθεί...

 

Όταν αυξομειώνω την ένταση-volume του οργάνου, ακούγεται χρατσ-χρουτσ.

Μάλλον το volume θέλει πέταμα - αντικατάσταση.

 

Δίχως την λειτουργία των εφφέ, δεν υπάρχει αυτός ο θόρυβος.

Είσαι σίγουρος; Περίεργο αλλά όχι απίθανο. Το όργανο έχει πειραχτεί από άσχετο;

Άλλαξε πρώτα το volume της έντασης και μετά ξανά έλεγχος.

 

Το παράξενο είναι το εξής. Συνδέω τις εξόδους του Μ1 με το GEM SK880 Που έχω. Το 880 έχει 2 εισόδους για μικρόφωνα μονοφωνικές οι οποίες έχουν το δικό τους προενισχυτάκο (αν δεν κάνω λάθος έτσι το λέμε) με το δικό τους ρυθμιστικό για την μείξη.

Σωστά, έχει κύκλωμα προενίσχυσης για σύνδεση μικροφώνου (το GEM).

 

Αυτό που κάνω λοιπόν είναι το εξής. Αφού συνδέσω τα καλώδια από το Μ1 στο SK880 αυξάνω την ένταση του Μ1 στο ελάχιστο, στην 1η γραμμή ίσα ίσα για να ακούγεται πολύ χαμηλά ο ήχος και με αυτή την ένταση την υπερβολικά χαμηλή αυξάνω την ένταση των εισόδων του 880 στις οποίες είναι συνδεδεμένο το Μ1 ώστε να ακούγεται δυνατά το Μ1 από εκεί.

Δεν το έχει ακριβώς γι'αυτό το σκοπό αλλά τέλος πάντων...

 

Το ωραίο είναι ότι κάνοντας αυτή τη διαδικασία, ο θόρυβος που βγάζει το Μ1 αυτόνομα, δεν βγαίνει στο 880 διότι έτσι χρησιμοποιώ τον ενισχυτή του 880 αντί του Μ1! Ή έστω αυτό έχω καταλάβει ότι συμβαίνει.

α) Το M1 δεν έχει ενισχυτή, μάλλον εννοείς την προενίσχυση εξόδου του M1.

β) Η έξοδος του M1 (προενίσχυση) συνεχίζει να λειτουργεί, αν εννοείς - νομίζεις ότι απομονώθηκε με αυτόν τον τρόπο.

γ) Άλλαξε πρώτα το volume του M1.

 

Και τώρα το ερώτημα που προκύπτει. Είναι δυνατόν για τον θόρυβο που σε μερικές περιπτωσεις και όχι, πάντα βγάζει το Μ1, να φταίει απλώς το ρυθμιστικό του volume

Ναί, μπορεί να είναι μόνο το volume ή/καί το volume.

 

και αν ναί μπορεί να το αλλάξει κάποιος μή ειδικός ή έχει σοβαρή διαδικασία;

Εξαρτάται, αν είναι προσεκτικός, γνωρίζει τι κάνει, έχει τα κατάλληλα μέσα και πιάνουν τα χέρια του, μπορεί.

 

Αν μπορεί τί ανταλλακτικό πρέπει να βρεί,

Από τα λεγόμενά σου, αρχικά το volume.

 

αν όχι τί κόστος έχει να αλλαχτεί το ρυθμιστικό;

Από - μέχρι. Εξαρτάται ποιός θα το αλλάξει, πως θα το αλλάξει, τι θα βάλει, και τέλος αν κάνει κι έναν σχετικό γενικό έλεγχο.

 

Αν δεν φταίει το ρυθμιστικό, μήπως ξέρει κάποιος τί φταίει;

Αν δεν φταίει το ρυθμιστικό και φταίει κάτι άλλο ή/καί κάτι άλλο, αυτό θα σου το πεί ηλεκτρονικός που θα το ελέγξει και κατέχει το όργανο. Μπορεί να φταίει από - μέχρι.

 

Υ.Γ.

Γιατί δεν το πας στο επίσημο service στα σίγουρα;

Όχι τίποτα, θα σου βάλουν γνήσια ανταλλακτικά, θα γίνει σωστή δουλειά και θα κάνουν κι έναν γενικό έλεγχο  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω ότι αυτή είναι η διαδικασία για το volume. Πρέπει οπωσδήποτε να βάλουμε γνήσιο ανταλλακτικό ή υπάρχουν και άλλα που κάνουν για το όργανο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χέρια μου πιάνουν και καραπιάνουν  ;D για αυτό ρωτάω να μάθω αν είναι κάτι που μπορώ να αγοράσω το ανταλλακτικό και να το κάνω μόνος μου επειδή και μου αρέσει η ενασχόληση με αυτά αλλά το βασικότερο δεν υπάρχει μία για να πληρώσω συνεργείο. Η επόμενη ερώτηση είναι, οι AD/DA μετατροπείς αντικαθίστανται με παρόμοιο τρόπο με το ποτενσιόμετρο στο βίντεο; υπάρχουν ανταλλακτικά και για αυτούς ή μπαίνουμε σε βαθιά νερά πλέον;

Ρωτάω διότι ψάχνοντας πληροφορίες έπεσα επάνω σε μία συζήτηση όπου κάποιος έχει παρόμοιο θέμα και ένας του απάντησε "I'm not a tech, but my Casio CZ-1000 did something like that in the past, and I remember the tech who repaired it saying it was the AD/DA converters gone bad (if I remember correctly?)" 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ανταλλακτικο για το volume υπαρχει στο eBay.

http://alturl.com/ki8vi

 

Για τους AD/DA μετατροπεις δεν ξερω. Ακομα κι αν υπαρχουν θα πρεπει να εισαι σιγουρος οτι εχουν προβλημα.

Εισαι? Χμμμμ?yawn.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τα χέρια μου πιάνουν και καραπιάνουν  ;D για αυτό ρωτάω να μάθω αν είναι κάτι που μπορώ να αγοράσω το ανταλλακτικό και να το κάνω μόνος μου επειδή και μου αρέσει η ενασχόληση με αυτά αλλά το βασικότερο δεν υπάρχει μία για να πληρώσω συνεργείο. Η επόμενη ερώτηση είναι, οι AD/DA μετατροπείς αντικαθίστανται με παρόμοιο τρόπο με το ποτενσιόμετρο στο βίντεο; υπάρχουν ανταλλακτικά και για αυτούς ή μπαίνουμε σε βαθιά νερά πλέον;

Ρωτάω διότι ψάχνοντας πληροφορίες έπεσα επάνω σε μία συζήτηση όπου κάποιος έχει παρόμοιο θέμα και ένας του απάντησε "I'm not a tech, but my Casio CZ-1000 did something like that in the past, and I remember the tech who repaired it saying it was the AD/DA converters gone bad (if I remember correctly?)" 

Το τι γράφει - παρουσιάζει ο καθένας στο διαδίκτυο δεν αποτελεί και σημείο αναφοράς.

Ένας από τους "ρόλους" είναι να ξέρεις τι κάνεις και γιατί.

 

Συμβουλή.

Άσχετα με το αν "καραπιάνουν τα χέρια σου", μείνε μακριά από άλλα, ζωτικά μέρη του μηχανήματος, για παράδειγμα DAC. Μπορεί να προκαλέσεις ανεπανόρθωτη ζημιά και τότε ή θα κοστίσει πολύ παραπάνω ή θα αχρηστεύσεις το μηχάνημα.

 

Σημείωση.

Τα όσα λέγονται - γράφονται στο διαδίκτυο δεν αποτελούν σημείο αναφοράς και δεν προτρέπουν σε καμία απολύτως περίπτωση, ιδιοκτήτες / χρήστες των μηχανημάτων ή τους χρήστες του διαδικτύου / τους επισκέπτες του(ων) φόρουμ, στο να προβούν σε τέτοιου είδους ενέργειες όπως άνοιγμα ή/καί επισκευή ηλεκτρικών συσκευών κατ' ιδίαν, χωρίς τα απαραίτητα μέτρα ασφαλείας και χωρίς την ανάλογη εμπειρία - γνώση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζάμπα θα αλλάξεις το ποτενσιόμετρο αλλού είναι το πρόβλημα... βαθύτερο σε μητρική, ολοκληρωμένο, σύνδεση, πυκνωτη.... who knows.

 

Θέλει τεχνικό το όργανο που να γνωρίζει καλά, στη θέση σου θα το πήγαινα σε έναν έμπειρο (ας μην είναι το εξουσιδοτημένο service) απλά να το κοιτάξει και να πει τι έχει.

 

Εάν ξέρεις τι ακριβώς έχει μπορείς εάν σου πιάνει το χέρι να προσπαθήσεις να το επισκευάσεις μόνος σου και να παραγγείλεις τα ανταλλακτικά (με κίνδυνο να το καταστρέψεις βέβαια).

 

Υ.Γ. ψάξε για το service manual σε ένα pdf τουλάχιστο να βρεις τα parts αν είναι να αρχίσεις τα diy πειράματα, μη πας έτσι στα τυφλά.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου