Προς το περιεχόμενο

που να βρω ενα ντραμιστα..


black_sheep

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα  θέλω να γράψω μερικά rock κομμάτια τα οποία έχω τις φράσεις στιχους, μπασογραμμές και μια γενική ιδεα πάνω κάτω  παίζω μπάσο &  κιθάρα και πλήκτρα ο αδερφός μου,όμως δεν εχουμε ιδέα απο drums και  τι πρέπει να κανουμε .. , ντραμίστα δε μπορώ να βρώ εδώ που είμαι με τίποτα  πχ μπορώ να βρώ κάπου ένα απλό 4/4 να γραψω εκεί πάνω και μετά να του βάλω γυρίσματα  κτλ  απο cubase και καποιο vsti ή μήπως υπάρχουν κάποια site που πουλάνε κορμους ?, πείτε καμιά ιδέα ρε παιδια με βασανίζει πολλούς αιώνες αυτό το πρόβλημα  δεν με παίρνει να μάθω και drums  ???

υπάρχουν κάποια στανταρ πχ  μέτρα ή γυρίσματα ή στο σόλο πχ χτυπάνε και τα πιατίνια μαζί λίγο βοήθεια γιατί είμαι άσχετος..  πάντα για rock  τύπου σιδηρόπουλου πχ για αρχή  επιδεί τον έχω μελετήσει  αρκετά  και ίσως φτάσουμε και επίπεδο  queen who know's (χαβαλέ κάνουμε απλά ξεχασα το emotion αμέσως εσύ.. )

 

έχω ασχοληθει λίγο με το band in a box ομως και πάλι δεν έμεινα ευχαριστημενος με το αποτέλεσμα δε μπόρεσα να κάνω γυρίσματα κτλ..

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα Drum Vst έχουν preset ρυθμούς που μπορείς να παίζεις από πάνω (αν και αυτό το κάνει και ένα rhythm box).

Αν πάρεις το tempo αυτό και το κάνεις drag and drop σε κάποιο daw (φτάνει να συνεργάζονται) θα μπορέσεις να το διαμορφώσεις με τον δικό σου τρόπο (breaks, fills, αλλαγές).

 

Μελετάω Σιδηρόπουλο για να φτάσω στους Queen.

H ατάκα της Παρασκευής....  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μελετάω Σιδηρόπουλο για να φτάσω στους Queen.

H ατάκα της Παρασκευής....

δεν το εθεσα έτσι οπως το παρουσιάζεις  ρε Κώστα αλλα ούτε   υποβιβάζω κάποιον απο τους 2    μήπως να έλεγα μελετάω  queen για να φτάσω Παυλο?  πάλι δε με χαλάει εμενα ..  ο παυλος είναι παυλος ρε φίλε ότι και να γίνει δεν κάθομαι να συγκρίνω  την μουσική καταρτιση  τους , δεν είναι λογικο ούτε θα το έκανα και ποτέ απλα μου αρέσει ,  φυσικά και οι queen περιπλέκουν  απο μπαλαντες, κλασσική  μεχρι heavy metal ήταν παρανοικο γκρουπ  top 5  παγκοσμιος θα ελεγα .

οταν λέω μελετάω Σιδηρόπουλο  θέλώ να πω οτι μελετάω τις μπασογραμές στο ροκ , πότε μπαινει το ρεφρεν τα σολο κτλ πως να χτίσω ενα ροκ τραγουδι δηάδή με απλά λόγια  κοιτάζω την σύνθεση .

 

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά βρε συ, μη τρελλαίνεσαι.

Πλάκα κάνω.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ πιθανο να κατάλαβες ότι ελπίζω να γίνω ενας απο τους queen  ;D ;D ασε με να ονειρευομαι τουλαχιστον αμέσως να με ξυπνήσεις εσύ  ;D

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εάν έχεις στην κατοχή σου ή κάποιος φίλος σου ένα από τα παρακάτω, διαθέτουν audio λούπες που κάτι θα βρεις για να κάνεις τη δουλειά σου.

BR-80, RC-300, SP-404SX.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το ψάχνεις...

 

http://www.thomann.de/gr/toontrack_ez_drummer.htm

 

Drag and drop τη λούπα, κάνεις copy όσα μέτρα θέλεις, μετά άλλο ένα drag and drop για να αλλάξεις ρυθμό, και κάνα δυο ακόμα για να βάλεις και κάνα fill και τέλος.

 

 

Πιο απλό πεθαίνεις  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το είχα σκεφτεί έτσι , θα το δοκιμασω με το addictive καλή ιδέα έχω και ένα παροπλισμένο  oxygen 25  για τα fill  ::)

απο πόσα μέτρα αποτελείτε ένα ρόκ κομμάτι πότε μπαίνει το σόλο, υπάρχει καποιος μπουσουλας ή οπως σου βγεί? 

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν γίνεται ρε παιδιά τσίπικα πράγματα..  έχω απογοητευτεί άπειρα λέμε και με τα φθηνα πλήκτρα δουλεια δεν γίνεται.. 

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σου φίλε γιατί δεν ανεβάζεις κάτι παιγμένο ρυθμικά σωστά και ίσως κάποιος με όρεξη ασχοληθεί και σου φτιάξει τα drums.Για κάποιον έμπειρο δεν είναι πολλή  ώρα δουλειά ,αρκεί όπως είπα να είναι το δείγμα σου σωστό σε σχέση με κάποιο τέμπο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου