Προς το περιεχόμενο

Έλληνες Κατασκευαστές κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

To Σταυρο τον ξέρουμε εδώ στο φόρουμ...αλλά όπως είπες απλώς συναρμολογεί.

Αν και θυμάμαι που έπαιξα μια κλασσική που της άλλαξε το καπάκι (αν έχει το θεό του!)

 

 

Τα πετάλια που λες είναι τα εξαιρετικά jam pedals.Ο κατασκευαστής τους ο JAM είναι μέλος του φόρουμ, απο τους παλιους μάλιστα.

 

Ο Ζαικος δεν είναι κιθαρίστας του πλιατσικα (προσ αποφυγην παρεξηγήσεων),  με το κόμμα φαντάζομαι  εννοεις τον κ. Μιχαλο (αν το θυμαμαι καλά) που είναι και αυτός μέλος εδώ.

 

 

Anyway καλως ήρθες!

 

 

 

Δεν μου είπες κάτι καινούριο βέβαια. Απλά ανέφερα τον mr.Ντούκα γιατί ακουστά μπορεί να τον έχεις γενικά στο forum, δεν αναφέρθηκε όμως στο συγκεκριμένο topic.

 

Σχετικά με τους μουσικούς που έχει συνεργαστεί μπορείς να τους βρεις εδώ http://guitars.gr/HTML/artists.html    (και άλλο Ζάικος, άλλο κιθαρίστας του Πλιάτσικα που σωστά τον θυμάσαι είναι ο κ.Μιχαλός  ;) )

 

 

Anyway, καλώς σε βρήκα κι εσένα!

www.travelforum.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πρόσφατα, στο Ηράκλειο Κρήτης, αναζητώντας εναγωνίως .... ένα string tree ( :D :P ) με έστειλαν σε αυτόν.

Από ότι βλέπω το site του αυτή τη στιγμή υπολειτουργεί .... αλλά φαινόταν να ξέρει τι του γίνεται. Δεν έχω δει από κοντά όργανο που έχει κατασκευάσει, αλλά οι πελάτες του (που ήταν μέσα στο μαγαζί εκείνη την ώρα) έδειχναν τρισευτυχισμένοι.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεχρι και 16χορδη κιθαρα εχει φτιαξει ο ατιμος..διαβαστε το κειμενο(οποιος δεν βαριεται)

http://www.mfa.gov.cy/mfa/embassies/berlinembassy.nsf/All/A09E149F69F823D0C12571E90039ACBB?OpenDocument

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα, στο Ηράκλειο Κρήτης, αναζητώντας εναγωνίως .... ένα string tree ( :D :P ) με έστειλαν σε αυτόν.

Από ότι βλέπω το site του αυτή τη στιγμή υπολειτουργεί .... αλλά φαινόταν να ξέρει τι του γίνεται. Δεν έχω δει από κοντά όργανο που έχει κατασκευάσει, αλλά οι πελάτες του (που ήταν μέσα στο μαγαζί εκείνη την ώρα) έδειχναν τρισευτυχισμένοι.  :)

 

Tι σύμπτωσις! Μιλούσα με έναν γνωστό μου απ' το Ηράκλειο προχθές, που παρήγγειλε μπάσο απ' αυτόν. Μου έλεγε εξαιρετικά λόγια (φυσικά διατηρώ τις επιφυλάξεις μου). Αυτός παρήγγειλε ένα 5χορδο για 2.500 ευρώ. Χρησιμοποιεί κάποιους γερμανικούς χειροποίητους μαγνήτες (δεν μου είπε για haussel, αλλά ίσως να μη κατάλαβα καλά το όνομα).

Μου είπε επίσης πως φτιάχνει strat για 1.000 ευρώ. Έχω την απορία αν την φτιάχνει εκ του μηδενός ή αν απλά την συναρμολογεί.

 

Το άλλο νέο που έμαθα είναι πως φτιάχνει μπάσο για τον Κιουρτσόγλου.

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τώρα ... να σου πω... strat (και γενικά bolt-on solid body) δεν θα ψαχνόμουν να πάρω χειροποίητη (εκ του μηδενος). Μάλλον δεν υπάρχει λόγος. Από ότι είχα δει παλιότερα πάντως, το "φόρτε" του Λουκάκη είναι οι διάφορες hollow και semi-hollow body.  :)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά το ανέφερα σαν ενδεικτική τιμή και στο πλαίσιο των ελάχιστων πληροφοριών που έμαθα για τον εν λόγω κατασκευαστή.

Αυτό που μου έκανε θετική εντύπωση είναι πως είπε στον γνωστό μου ότι τον μεγαλύτερο ρόλο στον ήχο ενός ηλεκτρικού οργανου παίζουν οι μαγνήτες, ποτενσιομετρα κλπ. Περίεργο που δεν είπε για ξύλα από banzai.  ;D

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

εχω δει και γω καναδυο κιθαρες του λουκακη και μου φανηκαν πολυ καλες. -- και πολυ καλο value for money για χειροποιητα οργανα. (ηλεκτρικες δεν εχει τυχει να δω)

 

επισης μου αρεσανε πολυ δυο ακουστικες του Ταλιαδουρου που εχω παιξει. τη μια την εχει ενας φιλος, και επισης για τα λεφτα της ηταν πολυ αξιολογη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την ίδια άποψη για τα ξύλα έχει και ο βραχατης.

Λέει πως όλη η υπόθεση είναι η κατασκευή(ο μάστορας δηλαδή).

οι μαγνήτες είναι (όπως λέει) ένα μικρόφωνο στην ουσία, αν η κατασκευή δεν είναι σωστή, δεν θα την σώσουν(δεν έχει άδικο εδώ που τα λέμε)

εκτός αυτού ο πολύ καλός  και 'αληθινός' μαγνήτης ξεβρακώνει τελείως την κιθάρα φέρνοντας έξω όλες τις ατέλειες του οργανου.

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου