Προς το περιεχόμενο

cubase sx3


nopter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα σε ολους!

Θα ηθελα μια μικρη βοηθεια...εχω ενα pc στα 3.2Ghz και 2g ram..εχω και μια καρτα ηχου εξωτερικη την e mu 0202..Ενω περιμενα το συστημα μου να σηκωνει το cubase sx3 μετα απο 4 καναλια η cpu fullαρει κ κολλαει..(χρησιμοποιω vsts οπως addictive drums kontaktplayer absynth...)Το sx3 ειναι παλιο προγραμμα γιατι κολλαει??Τοτε που κυκλοφορησε τι επεξεργαστες να υπηρχαν??!Μηπως φταινε τα vst που χρησιμοποιω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1. Εχεις τους σωστους drivers της καρτας?

2. Εκανες disable την onboard καρτα ηχου???

3. Επελεξες την mu στο cubase??

4. Eιναι καλο να κανεις freez μερικα vst οταν απλα πεζουν playback για να μην σου τρωνε μνημη.

 

Ψαξε στο forum και θα βρεις πολλα σχετικα θεματα. :)

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κατεβασει τους drivers απο την σελιδα της e mu..Και εννοειται οτι εχω κανει disable την onboard καρτα..Εχω συνδεσει στην εξωτερικη κ ηχεια!!Η cpu fullαρει κ μετα ακουγονται πολλα παρασιτα που δεν ακουω αυτα που εχω ηχογραφησει..Δοκιμασα και το freeze αλλα ακομα υπερφορτωνει..ειδικα μολις προσθεσω καναλι η' προσπαθησω να το σωσω fullαρει η cpu..Σαν pc λογικα δεν θα επρεπε να αντεχει καπως πιο πολυ??!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιόν επεξεργαστή και Μητρική έχεις ?

 

Δοκίμασε να αυξήσεις το Asio Buffer. Θα έχεις μεγαλύτερο latency, αλλά πιθανόν τα συμπτώματα να υποχωρήσουν. Τα VSTi που αναφέρεις είναι βαριά.

Δεν μπορείς να έχεις αμέτρητα ταυτόχρονα Instances. Αν ο επεξεργαστής σου είναι μονοπύρηνος με HyperThreading, απενεργοποίησε το από το BIOS.

 

Καλού κακού τρέξε και DPC Latency Check.

 

 

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ειναι το HyperThreading???

Ο επεξεργαστης μου ειναι intel p4 presc (s478) στα 3.2 Ghz 800/1M

και η μητρικη η albatron PX875PE pro (i875, s478)

To συστημα ειναι 4.5 χρονων αλλα δεν περιμενα να μην αντεχει.. >:(

Μαλλον παω για καινουριο pc??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ειναι το HyperThreading???

Ο επεξεργαστης μου ειναι intel p4 presc (s478) στα 3.2 Ghz 800/1M

και η μητρικη η albatron PX875PE pro (i875, s478)

To συστημα ειναι 4.5 χρονων αλλα δεν περιμενα να μην αντεχει.. >:(

Μαλλον παω για καινουριο pc??

 

Είναι HyperThreading .

 

Δεν είναι ανάγκη να αλλάξεις PC .

εγώ με ένα PC στα 2,8 και 3gb μνήμη έβγαλα 3 CD ... ;)

 

ψάξου με τους asio drivers και με το hardware γενικότερα...

έχω laptop (no name) με την ίδια cpu και 1gb ram και μαζί με μια MAUDIO 1814 βγάζω live με guitar rig 3.2 και PSP EQ + COMP ποοολυ χαλαρά.ταυτόχρονα παίζουν λούπες , ο πληκτράς μου τριγκάρει SAMPLE TANK & SONIKSYNTH και η cpu δεν ξεπερνάει το 20-30 % !

 

σε καμία περίπτωση δε φταίει το μηχάνημα σου, κάτι άλλο παίζει !

www.myspace.com/nikosksidis

www.nikosxidis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το γεγονός ότι το / τα software είναι άλλα 'ντ άλλων δεν σας κάνει εντύπωση;

Τον στέλνετε να αγοράσει υπολογιστή μεσα στην άγνοια του, τη στιγμή που τον έχει φουλάρει με λογισμικό μερικών χιλιάδων ευρώ, και που το πιό πιθανό είναι να έχει bugs, να μην είναι σωστά στημένο... και, και...

 

Οχι φίλε μου δεν φταίει η σκόνη για το HyperThreading!

 

Προσπάθησε να εγκαταστήσεις το Sequencer που σου προσφέρθηκε δωρεάν με την κάρτα σου. Δες ότι δουλεύει σωστά με τους σωστούς drivers της μαμάς της κάρτας.

Μετά και αφού καταλάβεις πως λειτουργεί καλά, άρχισε να προσθέτεις ένα - ένα και μόνο αυτά τα VST που χρειάζεσαι. Αν είναι σπασμένα το πιό πιθανό είναι να σου κολλάνε τη διαδικασία. Γι αυτό αν θες να κάνεις δουλειά... καλύτερα απλά και ελαφρά. Δεν αγοράζουμε μόνο hardware για να μας λύσει τα προβλήματα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά

 

Το βασικό μου σύστημα είναι ένα Ρ4 3.2 με ένα γίγα μνήμη και σε καμιά περίπτωση δεν έχει το SX3 παρόμοια συμπεριφορά. Κατά τη γνώμη μου μπορείς να βγάλεις άνετα δουλειά, εφόσον, όπως φαίνεται, δεν έχεις ακραίες απαιτήσεις.

 

Όπως είπαν και οι φίλοι πριν, αύξηση του ASIO buffer μπορεί να βοηθήσει. Σε μια περίπτωση είχα παρόμοια συμπεριφορά με 32 bit audio, αλλά μόνο σε ένα συγκεκριμένο project. Υπήρξαν περιπτώσεις που κάποιο συγκεκριμένο VST ή VSTi προκαλούσε παρόμοια συμπεριφορά. Τέλος οι USB κάρτες ακούγεται πως μπορεί να είναι μπελαλήδικες. Αν έχεις κι άλλες συσκευές USB συνδεμένες δοκίμασε να τις αποσυνδέσεις όταν δουλεύεις με μουσική. Επίσης σύνδεσε την κάρτα στη θύρα που βρίσκεται πάνω στη μητρική (στο πίσω μέρος) και όχι στις πρόσθετες θύρες μπροστά ή στο πλάι. Επίσης, αν το chipset του USB controller σου είναι VIA (αναξιόπιστα) ίσως πρέπει να υποπτευτείς και την κάρτα. Για δοκιμή μπορείς να ενεργοποιήσεις την onboard κάρτα και να εγκαταστήσεις τους generic drivers ASIO4ALL. Αν δουλεύει καλύτερα το σύστημα, μάλλον η κάρτα ή ο USB controller δημιουργούν κάποιο πρόβλημα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου