Προς το περιεχόμενο

Randall V2 - Review


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πηγα σημερα μια κιθαροτσαρκα και σταματησα και στην αντιπροσωπεια της schecter / randall στο αιγαλεω . Ηθελα να μοιραστω μαζι σας την εμπειρια μου σχετικα με τον randall V2. Ο συγκεκριμενος ενισχυτης εχει 3 προενισχυτικες λαμπες , 1 phase inverter και τελικο σταδιο ,  μη λαμπα. Αποφευγω να πω transistor τελικο γιατι πραγματικα ο ηχος ειναι τοσο καλος , μα τοσο καλος που δηλαδη... δεν ξερω.... Διαβαστε παρακατω...

 

 

Ο ενισχυτης λοιπον εχει ενα υπεροχο καθαρο καναλι... Δηλαδη καλυπτει στο 100%  τον συγχρονο hard rock - μεταλ κιθαριστα αλλα και καποιον πιο ψαγμενο. Ενδεχομενως οχι τον superfunk που θελει ultra clean... Οχι οτι εχει distortion το καθαρο αλλα εχει αρκετο resonance και δεν ειναι fender... Εχει χαρακτηρα και ειναι πολυ καλο...

 

Το crunch καναλι του εχει οτι πρεπει να εχει ενα συγχρονο crunch καναλι. Με την εννοια δηλαδη οτι ακομα και στο crunch καναλι μπορεις να καλυψεις με δυνατους μαγνητες και δυνατα χερια μεταλ , ηχους και ειδικα αν το σπρωξεις λιγο με καποιο booster που δεν ειναι και απαραιτητο , μπορεις να παιξεις οτι ειδος μεταλ θελεις... Αν κρατησεις το gain χαμηλα παιζει ο ενισχυτης και ολη την γκαμα του hard rock... Ο συγκεκριμενος ηχος ειναι παχυς , γεματος , και ειδικα σε σολο η νοτα ακουγεται πολυ χοντρη...

 

Το lead καναλι ειναι ολα τα λεφτα... Πολυς Gain και πολυς ογκος σε απελπηστικο σημειο... Παρακατω παραθετω ενα βιντεο για να παρετε μια ιδεα... Γενικα το καναλι το συγκεκριμενο αυτο που παρατηρησα και μου αρεσε πολυ ειναι οτι δεν εχει αυτο το εκνευριστικο crispy ηχο  , αλλα εναν πολυ ωραιο καθαρο distorted ηχο... Δηλαδη πολυ καλες δυναμικες , πολυ μεγαλο ηχος , πολυ διαυγης με καλο resonance και το φοβερο ? Παρολα τα ζωοδη βατ του παιζει σε εκπληκτικα χαμηλες εντασεις σπιτιου... Αυτο οφειλεται βεβαια στο μη λαμπατο τελικο...

 

Απο ποιοτητα κατασκευης δεν θα προτρεξω να πω κατι καλο η κακο... Θα πω μονο οτι ο transformer ειναι περιπου σε μεγεθος οσο το κεφαλι μου , για οσους λεει κατι αυτο... Για εμενα πολλα... Αλλα επισης θα πω οτι ο ενισχυτης εχει στο επανω μερος του εσωτερικα ενα ανεμυστηρακι για να τον κραταει cool... Με αυτα και αυτα διακρινω μια λεπτομερη δουλεια και προσοχη και προφανώς καλη ποιοτητα στη κατασκευη...

 

Δειτε και το βιντεο παρακατω που βεβαια δεν μπορει κανεις να βγαλει σωστο συμπερασμα αλλα να παρετε μια ιδεα. Το ολο θεμα περισσοτερο το ανοιξα για να αποδαιμωνοποιησω το κλισε ´´οτι ειναι μη λαμπατο ειναι μαπα ´´ και να αλλαξουν καποιες αντιληψεις... Οταν κατι ειναι ποιοτικο ειναι ποιοτικο . Τελος...

 

 

 

 

 

Highliht : Το graphic eq !!!

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Man είσαι θεός, δεν σε προλαβαίνουμε! Και πόσο έχει αυτός για να έχουμε καλό ερώτημα?? Η καμπίνα που έπαιζες είναι η προτεινόμενη από τη Randall; Με τη μεγάφωνα;;

 

Άρη θα πάρεις και endorsement έτσι όπως πας :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Man είσαι θεός, δεν σε προλαβαίνουμε! Και πόσο έχει αυτός για να έχουμε καλό ερώτημα?? Η καμπίνα που έπαιζες είναι η προτεινόμενη από τη Randall; Με τη μεγάφωνα;;

 

Άρη θα πάρεις και endorsement έτσι όπως πας :P

 

Χα χα σιγά ρε συ την πλάκα μας κάνουμε . Ειναι η προτινωμενη καμπίνα ναι . Τωρα πιθανολογω v30 οτι εχει μέσα . Ο ενίσχυτης απο οτι είδα στον τομαν εχει ενα 1000ρικο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τον έχω τον συγκεκριμένο ενισχυτή και πραγματικά είναι ότι καλύτερο για σπίτι - πρόβα - live.

Έχω παίξει πολλούς high gain ενισχυτές τέτοιο punch στο palm mute και definition με τόσο gain δεν παίζει.

Άλλο καλό είναι ότι θα παίξει ικανοποιητικά και θα κόβει με ότι καμπίνα και να του βάλεις (φοβερό + για πρόβα-live).

Παράλλο :P καλό για το σπίτι έχεις σχεδόν τον ίδιο ήχο με τον ενισχυτή σε εντάσεις ψιθύρου.

Το καθαρό του κανάλι είναι αρκετά καλό για solid state αλλά εκεί που βολεύει πολύ είναι σε live γιατί ότι ρυθμίσεις-μαγνήτες να έχεις θα παραμείνει καθαρό, δεν σπάει με τίποτα.

Από την άλλη βέβαια ακούγεται λίγο αποστειρωμένο.

Όλα αυτά για metal-hard rock καταστάσεις έτσι, για πιο soft σίγουρα υπάρχουν καλύτερα και πιο ζεστά μηχανήματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να ήμουν μπροστά στον διάλογο όταν έπεισες τον μαγαζάτορα να τραβήξεις βίντεο.  ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα σημερα μια κιθαροτσαρκα και σταματησα και στην αντιπροσωπεια της schecter

 

Eίσαι απαράδεκτος που δεν είπες τίποτε! Αλλά σε συγχωρώ γιατί είσαι ο έρωτας της ζωής μου ;D :P

 

Οταν κατι ειναι ποιοτικο ειναι ποιοτικο . Τελος...

 

+1

 

Για 'μένα οι ψηφιακοί και υβριδικοί Randall είναι από τους καλύτερους ενισχυτές για metal...ειδικά οι συγκεκριμένοι υβριδικοί είναι από τους καλύτερους, το μαρτυράει και η τιμή τους...τους έχουν χρησιμοποιήσει και αρκετά γνωστά ονόματα (Gus G, Michael Ammot κλπ), δεν είναι τυχαίο!

 

Θα ήθελα να ήμουν μπροστά στον διάλογο όταν έπεισες τον μαγαζάτορα να τραβήξεις βίντεο.  ;D

 

Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση ο συγκεκριμένος μαγαζάτορας είναι εξαιρετικός και πολύ σωστός σε όλα και δε νομίζω ότι χρειάστηκε να γίνει καμιά μεγάλη κουβέντα για να πεισθεί :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο συγκεκριμενος ενισχυτης ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ γι'αυτα που επαιξες Αρη...

Ειδικα για μοντερνο scooped ηχο ειναι ταμαμ!!!!

 

 

Βασικά δεν του λείπουν μεσαία του ενίσχυτη . Στο βίντεο τα μεσσαια ειναι στο 3 . Το καταγραφή για την ιστορία .

 

Άρη εσύ είσαι με το θαλασσί υποκάμισο? :P

 

Αφού ξέρεις οτι είμαι ωραίο παιδί . Δεν έχω εγω μπυροκοιλιες αγόρι μου .

 

Θα ήθελα να ήμουν μπροστά στον διάλογο όταν έπεισες τον μαγαζάτορα να τραβήξεις βίντεο.  ;D

 

Κάτσε να δεις που θα τον πείσω να κάνω και μεταλ ηχογράφηση με μικρόφωνο σε λίγο καιρό μέσα στο μαγαζί του .

 

Eίσαι απαράδεκτος που δεν είπες τίποτε! Αλλά σε συγχωρώ γιατί είσαι ο έρωτας της ζωής μου ;D :P

 

+1

 

Για 'μένα οι ψηφιακοί και υβριδικοί Randall είναι από τους καλύτερους ενισχυτές για metal...ειδικά οι συγκεκριμένοι υβριδικοί είναι από τους καλύτερους, το μαρτυράει και η τιμή τους...τους έχουν χρησιμοποιήσει και αρκετά γνωστά ονόματα (Gus G, Michael Ammot κλπ), δεν είναι τυχαίο!

 

Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση ο συγκεκριμένος μαγαζάτορας είναι εξαιρετικός και πολύ σωστός σε όλα και δε νομίζω ότι χρειάστηκε να γίνει καμιά μεγάλη κουβέντα για να πεισθεί :)

 

Αχ ποσά ξέρεις εσύ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου