Προς το περιεχόμενο

Christmas Noiz impros


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 136
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Και του χρονου παιδακια, να'μαστε καλα

 

Κουιντετο καλων παιδιων, αλλά μεταλαδων

https://app.box.com/s/z3tydxzlzdrpt9ojq0eb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 90' και κάτι το έσωσα...  ;D

 

Πρέπει να ήμουν πέμπτη δημοτικού όταν σε μια σχολική γιορτή μας έμαθαν να λέμε αυτό το χριστουγεννιάτικο τραγούδι που στα ελληνικά αποδίδεται "Ποιο να 'ναι αυτό το μικρό παιδί". Στα αγγλικά What child is this.

 

Ήταν η πρώτη φορά που άκουγα στη ζωή μου μελωδική μινόρε (ή περίπου τέτοια γιατί απ' ό,τι ακούω κατεβαίνει χωρίς αναιρέσεις όπως θα όφειλε πηγαίνοντας by the book).

 

Η μελωδία του, μελαγχολική και υπέροχη, με στοίχειωσε και τη θυμόμουν είκοσι χρόνια μετά χωρίς να την έχω ξανακούσει ποτέ. Πολύ αργότερα έμαθα ότι στην πραγματικότητα πρόκειται για το πασίγνωστο παραδοσιακό τραγούδι Greensleeves στο οποίο προσέθεσε θρησκευτικούς στίχους ένας Άγγλος τον 19ο αιώνα μετατρέποντάς το σε ένα από τα πιο γνωστά χριστουγεννιάτικα.

 

Η ηχογράφηση περιλαμβάνει αποκλειστικά και μόνο κιθάρες. Είναι λίγο αναποφάσιστη για το αν είναι αυτοσχεδιασμός ή τραγούδι. Ουσιαστικά είναι αυτοσχεδιασμός, ιδίως το πρώτο μισό, εκτός από μια σταθερή βάση (κύριο θεμα). Αλλά και στο τραγουδιστό μέρος πάλι οι πλάτες αυτοσχέδιες είναι.

 

Χρησιμοποίησα ebow και ehx freeze, reverb και delay. Γράφτηκε εντελώς στο φτερό (ζητώ συγγνώμη για τις πολές ατέλειες) και οι πιο πολλές λήψεις είναι 2η άντε 3η φορά και ό,τι γράψαμε γράψαμε. Η φωνή μου, που γράφτηκε εξίσου βιαστικά, δεν είναι το φόρτε μου (ούτε των άλλων νομίζω). Ο ήχος εν γένει έχει ελάχιστη επεξεργασία (λίγο compression-limiter στη μίξη και izotope trash σε κρουστά και φωνή).

 

Ίσως σας φανεί πολύ βαρύ, έως και πένθιμο, για το θέμα "Χριστούγεννα" αλλά για μένα ταιριάζει πολύ με αυτή τη γιορτή ή εν πάσει περιπτώσει είναι πολύ συνδεδεμένο με αυτή τη γιορτή. Παρεμπιπτόντως ο άγγλος στιχουργός που σύνδεσε το Greensleeves με τη θεματολογία των Χριστουγέννων το έκανε σε στιγμές μεγάλης μελαγχολίας αλλά και λύτρωσης. Περισσότερα εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/What_Child_Is_This%3F

 

Έυχομαι καλά χριστούγεννα και καλές γιορτές σε όλους!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο sfaku. Η φωνή μου θύμισε Waterboys και θα της άξιζε να βγει λίγο πιο μπροστά. Λίγο πρόχειρο το εγχείρημα όπως λες κι αυτό το τύμπανο το εμμονοληπτικό δεν λέει να αλλάξει τροπάρι, αλλά ωραίο.

 

Κατά τα άλλα κρίμα το παλικάρι που έπεσε σε κατάθλιψη αλλά και τι θα ήταν ο κόσμος χωρίς λίγους καταθλιπτικούς εδώ κι εκεί;

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 90' και κάτι το έσωσα...  ;D

 

Το περιμέναμε δύο χρόνια αλλά άξιζε την αναμονή!

 

Η φωνή, βρώμικη και πίσω, δεν κατάλαβα αν τελικά τραγουδούσε το ελληνικό τραγουδάκι ή του Άγλλου.  ???

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλτατε sfaku είναι πάρα πολύ ωραία η διασκευή, μπράβο!  :)

 

Τα φωνητικά δυστυχώς δεν ακούγονταν σχεδόν καθόλου αλλά no harm done (που λεν και στο χωριό μου  :P).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ παίδες!  :)

 

Έχετε δίκιο για τα φωνητικά, τα φοβήθηκα στη μίξη, μάλλον το παράκανα. Τη φωνή μου δεν την... πολυκυκλοφορώ ;D Έχω και πολύ καιρό να τραγουδήσω αγγλικά... ( και όμως, φίλτατε Μίλτο ;D ) Ιδού και τα στίχοι:

 

What child is this, who, laid to rest,

On Mary’s lap is sleeping,

Whom angels greet with anthems sweet

While shepherds watch are keeping?

This, this is Christ the King,

Whom shepherds guard and angels sing;

Haste, haste to bring Him laud,

The babe, the son of Mary!

(είναι η πρώτη στροφή, έχει κι άλλες αλλά δεν τις λέω γιατί θα έφτανε η διάρκεια 9:30 λεπτά  ;D ).

 

 

Λίγο πρόχειρο το εγχείρημα όπως λες κι αυτό το τύμπανο το εμμονοληπτικό δεν λέει να αλλάξει τροπάρι, αλλά ωραίο.

Το εμμονοληπτικό "drumbeat" είναι κιθάρα. Μία κούφια στις μπάσες και δύο στα καντίνια με μπόλικο βάθος, και περασμένο από το λούπερ. Για αυτό και δεν αλλάζει, λουπάρει συνέχεια απού κάτ' (το πέρασα κι ένα χέρι φίλτρο στο daw).

 

Βρε Sfaku  χριστουγιενιάτικο είπαμε, όχι εξόδιο ακολουθία της Μ Παρασκεύης  ;D ;D ;D

Μου επισημάνθηκε και από το στενό οικογενειακό περιβάλλον που άκουγε την ώρα που έγραφα, ότι έχει περιθώριο να γίνει και λίγο πιο γιορτινό  ;D  ;D  ;D

 

Δεν είμαι βέβαιος τι με ελκύει σε αυτό το τραγούδι. Είναι η παιδική ανάμνηση, είναι η αρχαΐζουσα αγγλική γλώσσα την οποία αγαπώ πολύ, είναι που μου αρέσουν τα λυπητερά. Είναι όμως και άλλα απροσδιόριστα που προσπάθησα να εκφράσω μουσικώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω την αλήθεια κι εγώ το παίδευα αυτό το τραγουδάκι εδώ και λίγες μέρες χωρίς να καταφέρω κάτι ιδιαίτερα αξιόλογο.

 

Ηχογράφησα καρφί την κιθάρα στο καθαρό κανάλι του ενισχυτή, με μια δόση chorus από τα εφφέ του ενισχυτή.

 

Αυτή είναι η προσπάθειά μου.  :)

jimmys_greensleeves.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου