Προς το περιεχόμενο

Mesa Boogie Dual Rectifier VS Blackstar Ht-5



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρη εμενα δεν μου αρεσε το αποτελεσμα κανενος απο τους 2. Αδικουνται κ οι 2 ενισχυτες...οχι απο το παιξιμο σου αλλα πιστευω οτι τα χαρακτηριστικα τους δεν αποτυπώνονται καλα στο τροπο που ηχογραφεις.. Θα σου προτεινα να πειραματιστεις λιγο παραπανω στο πως ηχογραφεις..

 

 

 

 

και μη παραλειψω το τερας!!

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Blackie, μάλλον δεν κατάλαβες τι έγραψα. Συμφωνώ με την αναζήτηση για τον "τέλειο" ήχο (ειδικά το παράδειγμα με το ύψος των μαγνητών είναι απόλυτα σωστό). Άρα είμαι μαζί σου.

 

Το σχόλιό μου έχει να κάνει με το παράδοξο απ' την μια να είμαστε ψείρες με κάθε λεπτομέρεια κι απ' την άλλη να διαβάζω "η έξοδος της κάρτας στην είσοδο του ενισχυτή", δηλαδή παραβίαση βασικών κανόνων και μετά να αναρωτιόμαστε και αν ακούγεται καλά.

 

Βιάζεσαι blackie, βιάζεσαι να κρίνεις.

 

αλλα παραδεξου οτι ειναι λιγο ειρωνικο...

 

Tough love Άρη, tough love.

 

Αυτα τα σχολια παντογνωσιας ειναι περιτα...

 

Μπρέ Άρη, δεν είναι παντογνωσία, απλές βασικές γνώσεις είναι. Πρέπει να μάθεις να περπατάς πρίν μάθεις να τρέχεις.  ;)

 

Και αμα θες να μάθεiς στην λέω γιατί ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ ICED EARTH  ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρη εμενα δεν μου αρεσε το αποτελεσμα κανενος απο τους 2. Αδικουνται κ οι 2 ενισχυτες...οχι απο το παιξιμο σου αλλα πιστευω οτι τα χαρακτηριστικα τους δεν αποτυπώνονται καλα στο τροπο που ηχογραφεις.. Θα σου προτεινα να πειραματιστεις λιγο παραπανω στο πως ηχογραφεις..

 

 

 

Ενταξει αποδεκτο το σχολιο σου αλλα ξεκοληστε λιγο απο τον ola... Παμε λιγο παρακατω... Κι εμενα μου αρεσει ο ola οκ  ...

 

Μαζι σου και δεν τιθεται θεμα συγκρισης αλλα οκ ξεκοληστε λιγο...Δεν ειναι και μετρ της ηχογραφησης... Ολα του τα βιντεο εχουν το ιδιο ηχο..

 

Παμε λιγο παρακατω . Προτεινεται τροπους ηχογραφησης και τεχνικες που θελετε να δοκιμασω και μην με προτρεπεται οπωσδηποτε να προσεγγισω τον ηχο του ola , διοτι αφενως ειναι πολυ ευκολο ( εχει δημοσιευσει ολες του τις τεχνικες ) αφετερου παιζω αλλο ειδος μουσικης , αφετερουτερου , ο ηχος του ola επουδενει δεν αντικατοπτριζει τον αντικειμενικο ηχο του εκαστωτε ενισχυτη... Ειναι τοσο παρεμβατικος σε αυτα που κανει μετα την ηχογραφηση που δεν ακους τον ενισχυτη τελικα... Εδω βγαζει φοβερο ηχο μικροφωναρωντας ενισχυτες τυπου line6 15w ... Οποτε καταλαβαινετε πιστευω...

 

Δεν τον μειωνω τον ανθρωπο . Ειναι και απο τους πρωτεργατες αλλα δεν ειναι πανακεια...

 

 

 

 

Μπρέ Άρη, δεν είναι παντογνωσία, απλές βασικές γνώσεις είναι. Πρέπει να μάθεις να περπατάς πρίν μάθεις να τρέχεις.  ;)

 

 

 

Αυτο μην το ξαναπεις... Ειναι χαζομαρα. Νομιζω το ξερεις... Λατι που ειναι για εσενα γνωστο δεν ειναι για ολους... Εγω πειραματιζομαι στο επακρο και κανω πραγματ που ακουω βλεπω κτλ κτλ... Δεν χασαμε και τιποτα... Οκ εκανα μια αποπειρα. Βγηκε μετρια και τι εγινε... Μου ειπες τον σωστο δρομο , την επομενη φορα θα γινει... Δεν χαλασε και ο κοσμος...Δηλαδη προσπαθησε να δεχτεις οτι μεχρι προτεινως δεν την ηξερα την διαδικασια...

 

Ο συγκεκριμενος ηχοληπτης που μου το ειπε εχει στουντιο δικο του και χρησιμοποιει ο ανθρωπος αυτην την τεχνικη και το αποτελεσμα ειναι υπεροχο κρινωντας απο τις επαγγελματικες δουλειες που εχω δει να φτιαχνει . Οποτε και λαθος και σωστο , εγινε τωρα... Δεξου οτι και το λαθος ειναι μεσα στο προγραμμα...

 

Την επομενη φορα λοιπον δεν θα παιξω iced earth... Να δω τοτε θα σταζεις μελι ? Γιατι ειναι μεσα στην ξυνιλα ολη την ωρα...

 

Ααααα και ειμαι και ανωτερος σου...

 

Ακου βασικες γνωσεις... Σιγα ρε μην ειναι το reamping βασικη γνωμη...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρη καταρχήν να σε ευχαριστήσω για τα καλά σου λόγια πιο πάνω, και να ενημερώσω ότι  θα έχουμε και άλλες αλληλοβοήθειες στο μέλλον οι οποίες θα δώσουν ωραία συγκριτικά και χρήσιμα πορίσματα για πολλούς. Πραγματικά χαίρομαι που μέσω του Noiz γνώρισα εσένα όπως και άλλα παιδιά, μεγάλα ή μικρά με την διάθεση και την αγάπη για τη μουσική, την παραγωγή, την κιθάρα και τη βελτίωση.  

 

Στο θέμα του reamping το βρίσκω λίγο άκομψο και αχρείαστο να αναλυθεί αν έγινε σωστά ή όχι, από τη στιγμή που το σκεπτικό σου πίσω από αυτό είναι ολόσωστο κατά την γνώμη μου (και την κοινή λογική νομίζω). Το καλύτερο σε ένα συγκριτικό. Είτε μιλάμε για ενισχυτές, αμάξια, ατμομάγειρες, σπαθιά νίτζα κτλ, είναι η σύγκριση να γίνει σε όσο ποιο ουδέτερο περιβάλλον και από όσο πιο σταθερούς παράγοντες για τα προϊόντα σύγκρισης γίνεται  ώστε να μην επηρεαστεί η λειτουργία τους, και το τελικό αποτέλεσμα.

 

Από μένα μπράβο που επέλεξες το reamping γιατί έτσι είναι το σωστό να γίνει. Τώρα με λίγο διάβασμα παραπάνω, καθοδήγηση από τους γνώστες εδώ μέσα και λίγο πειραματισμό σίγουρα την επόμενη φορά θα είσαι καλύτερος και θα γίνει "πιο σωστά" -αν είναι δόκιμος ο όρος αυτός.

 

Δεν νομίζω κανένας να λέει ότι δεν είσαι στο σωστό δρόμο και ότι δεν σημειώνεις βελτίωση κάθε φορά που παρουσιάζεις κάτι νέο. Τα δικά μου σχόλια στα έχω πει ούτως ή άλλος για τη δουλειά σου. Θα ήθελα να σε ακούσω να μιλάς και στα βίντεο και να παρουσιάζεις αυτά που συγκρίνεις, όπως και κάποιο μικρό σχόλιο όπως τη λογική με την οποία έκανες τις ρυθμίσεις, τα μέσα που χρησιμοποιείς, όλα αυτά που λες δηλαδή κατόπιν στο φόρουμ. Θα ήθελα κάτι παραπάνω από "ξερό" ήχο.

 

Μπράβο σου και περιμένουμε τα επόμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Blackie, μάλλον δεν κατάλαβες τι έγραψα. Συμφωνώ με την αναζήτηση για τον "τέλειο" ήχο (ειδικά το παράδειγμα με το ύψος των μαγνητών είναι απόλυτα σωστό). Άρα είμαι μαζί σου.

 

Το σχόλιό μου έχει να κάνει με το παράδοξο απ' την μια να είμαστε ψείρες με κάθε λεπτομέρεια κι απ' την άλλη να διαβάζω "η έξοδος της κάρτας στην είσοδο του ενισχυτή", δηλαδή παραβίαση βασικών κανόνων και μετά να αναρωτιόμαστε και αν ακούγεται καλά.

 

Βιάζεσαι blackie, βιάζεσαι να κρίνεις.

 

Aυτο ακριβως λεω φιλε μου!!!!

Συμφωνω μαζι σου 1000000%...

Εσυ δε με καταλαβες... ;)

 

Αρη σε περιμενω να δεις τη διαφορα με πειραγμενα polepieces!!!!!! ;) ;) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως Άρη, ο Ola δεν πειράζει και τόσο τις dry ηχογραφήσεις του. Panning, ένα ελαφρύ EQ και τέλος. Το ότι ο ήχος του μοιάζει αρκετά από βίντεο σε βίντεο σε καμία περίπτωση δεν αποδεικνύει ότι οφείλεται στην εκτενή μετα-επεξεργασία, αλλά αποδεικνύει ότι 1) έχει αυτί ο φούστης και he knows hiz buttons και 2) είναι πολύ δύσκολο να αναγνωρίσεις λεπτομέρειες σε ένα πλήρες τραγούδι, με πολλά κανάλια, μπάσο, drums, φλάουτο, φαγκότο και κλανιές με την μασχάλη.  ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει αποδεκτο το σχολιο σου αλλα ξεκοληστε λιγο απο τον ola... Παμε λιγο παρακατω... Κι εμενα μου αρεσει ο ola οκ  ...

 

Μαζι σου και δεν τιθεται θεμα συγκρισης αλλα οκ ξεκοληστε λιγο...Δεν ειναι και μετρ της ηχογραφησης... Ολα του τα βιντεο εχουν το ιδιο ηχο..

 

Παμε λιγο παρακατω . Προτεινεται τροπους ηχογραφησης και τεχνικες που θελετε να δοκιμασω και μην με προτρεπεται οπωσδηποτε να προσεγγισω τον ηχο του ola , διοτι αφενως ειναι πολυ ευκολο ( εχει δημοσιευσει ολες του τις τεχνικες ) αφετερου παιζω αλλο ειδος μουσικης , αφετερουτερου , ο ηχος του ola επουδενει δεν αντικατοπτριζει τον αντικειμενικο ηχο του εκαστωτε ενισχυτη... Ειναι τοσο παρεμβατικος σε αυτα που κανει μετα την ηχογραφηση που δεν ακους τον ενισχυτη τελικα... Εδω βγαζει φοβερο ηχο μικροφωναρωντας ενισχυτες τυπου line6 15w ... Οποτε καταλαβαινετε πιστευω...

 

Δεν τον μειωνω τον ανθρωπο . Ειναι και απο τους πρωτεργατες αλλα δεν ειναι πανακεια...

 

Το θεμα δεν ειναι να παμε παρακατω αλλα παραπάνω... :P

Το οτι σ δειχνει τον τροπο που ηχογραφει δεν σημαινει οτι μπορεις να βγαλεις τον ηχο του τοσο ευκολα (θα χαρω να τον βγαλεις παντως γιατι θα εχεις ενα καλο starting point)

Τι εννοεις παρεμβατικος...

Γιατι στα περισσοτερα δεν εχει post processing...

 

Και στο λεω αυτο γιατι εχω τα audio stems του 2ου δισκου των feared και σε διαβεβαιω πως κ τα DI tracks του μεσω revalver, gr5 κτλ κτλ ακουγονται ola...με τα καταλληλα impulses

τα impulses ομως ειναι ενα αποτυπωμα του πως ηχογραφεις ;)

 

Το οτι βγαζει καλο ηχο με ενισχυτες της σειρας μαλλον τροφη για σκεψη ειναι παρα για θεωριες συνομωσιας...

 

 

 

 

 

 

 

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως Άρη, ο Ola δεν πειράζει και τόσο τις dry ηχογραφήσεις του. Panning, ένα ελαφρύ EQ και τέλος. Το ότι ο ήχος του μοιάζει αρκετά από βίντεο σε βίντεο σε καμία περίπτωση δεν αποδεικνύει ότι οφείλεται στην εκτενή μετα-επεξεργασία, αλλά αποδεικνύει ότι 1) έχει αυτί ο φούστης και he knows hiz buttons και 2) είναι πολύ δύσκολο να αναγνωρίσεις λεπτομέρειες σε ένα πλήρες τραγούδι, με πολλά κανάλια, μπάσο, drums, φλάουτο, φαγκότο και κλανιές με την μασχάλη.  ;D

 

Η επεξεργασια στην μιξη δεν ξεκινα και σταματα στις κιθαρες... Ο ola ειναι υπρβολικα παρεμβατικος στο συνολο της μιξης... Οντως προσπαθει να βγαλει ενα σωστο ηχο απο τις κιθαρες χωρις να τις πειραζει ιδιατερα... Το mastering που κανει ομως επειτα στο συνολο της μιξης ειναι υπερβολικο( οχι με την κακη εννοια )... Μιλα μαζι του αν θες...

 

 

 

 

Το οτι βγαζει καλο ηχο με ενισχυτες της σειρας μαλλον τροφη για σκεψη ειναι παρα για θεωριες συνομωσιας...

 

Τωρα αυτο απο που προεκυψε ? Εγω ειπα οτι για εμενα δεν ειναι σημειο αναφορας... Μια χαρα ειναι ο ανθρωπος και πολυ τον γουσταρω... Εχουμε μιλησει ατελειωτες ωρες στο fb... Και μου εχει στελει κι εμενα backing tracks για να βαλω κιθαρες... Δεν σημαινει ομως οτι πρεπει να ειναι το ονειρο μου να ηχογραφω ετσι...

 

Προφανως και κανει εξωντοτικη επεξεργασια με το τελος της ηχογραφησης... Το οτι δεν πειραζει τις κιθαρες δεν σημαινει οτι δεν κανει κανει την απαραιτητ επεξεργσια...

 

Θελω να πιστευω , που το πιστευω δηλαδη ειληκρινα οτι εχετε κανει ηχογραφησεις και θα ξερετε οτι αυτος ο ηχος δεν βγαινει με ενα μικροφωνο μπροστα απο ενα ενισχυτη και τελος... Δεν το λεω ειρωνικα... Ειμαι σιγουρος οτι ηχογραφειτε και καταλαβαινετε τι λεω...

 

Κατι που επισης βοηθαει απιστευτα τον Ola ειναι το κουρδισμα... Με τοσο βαρυ κουρδισμα τουλαχιστον τα δικα μου χερια οταν ηχογραφω με τον κλασικο τροπο να χερια μου λυνονται ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον ιδιο λογο φιλε μου που καποιοι διαλεγουν ενισχυτες των 5 βαττ γιατι ειναι ευκολοι στο κουβαλημα...οπως και αν ακουγονται...και γιατι καποιοι αλλοι λενε οτι ακουγεται τιμια,οποτε ειναι καλο...ε δεν ειναι καλο ενα μηχανημα επειδη ειναι 5 κιλα και 5 βατ.Προτιμω το κεφαλι μου που ειναι 15 και 50 βαττ.Και ειναι καλυτερο αντικειμενικα πως να το κανουμε.Καποιοι ειναι "ψειρες" και προσεχουν το υψος των μαγνητων και των βιδων τους(πες μου ποσοι απο εδω το κανουν και δε το λεω για να κομπορημοσυνη αλλα γιατι ΕΧΕΙ πραγματικα ΜΕΓΑΛΗ ΣΗΜΑΣΙΑ,εγω τουλαχιστον το εμαθα με το κακο τροπο αλλαζοντας 150 μαγνητες)

Το πρωτο που θα επρεπε να μας νοιαζει ειναι ο ΗΧΟΣ.Αν ο δρομος για να φτασεις σε αυτο που θελεις ειναι ευκολο καλως,αν ειναι πολυπλοκο(huge racks,W/D/W κοκ) κακως για τη μεση σου...

Τιποτα δε πρεπει ΚΑΝΟΝΙΚΑ να σε αποσπα απο την αναζητηση του ηχου σου.Το πως θα βγει και με τι εξοπλισμο ειναι αλλο θεμα...

Η ευκολια ειναι ο ευκολοτερος τροπος να χασει κανεις το δρομο προς τον ηχο...

Εμενα αυτη ειναι η αποψη μου...

Κραξτε ελυθερα...

 

Γεράσιμε, καταλαβαίνω το σκεπτικό σου (καλύτερα και από άλλους γιατί ξέρω τα γούστα σου) αλλά διαφώνω σε πολλά (δεν έγινε και κάτι :P):

 

1) Ο ήχος είναι στα δάχτυλα, όσο και κλισέ να είναι αυτή η φράση! Ποτέ δεν πρόκειται να ακουστεί χειρότερα ένας παιχταράς που παίζει με έναν όχι καλό ενισχυτή από κάποιον κακό κιθαρίστα που παίζει με έναν πολύ καλό ενισχυτή (επίτηδες δε βάζω μέσα ακραία χαρακτηριστικά του στυλ τραγικός ενισχυτής/κιθαρίστας γιατί τότε αλλάζει το πράγμα)!

 

2) Κι ας είναι κάτι αντικειμενικά καλύτερο από κάτι άλλο, το καλύτερο μηχάνημα για κάποιον είναι αυτό που εξυπηρετεί τα "θέλω" του, είτε αυτά είναι ανάγκες, είτε απαιτήσεις, είτε γούστα...ακόμα και για 'σένα που έχεις αλλάξει τόσο εξοπλισμό, όπως έχω κάνει κι εγώ λίγο πολύ, αυτό που είχες κάθε στιγμή ήταν το καλύτερο για 'σένα τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή που το είχες (αν και γι'αυτό παίζουν και άλλα πράγματα ρόλο, θα τα αναφέρω σε σχετικό thread που θέλω να ανοίξω κάποια στιγμή)! Oπότε το να την λες σε κάποιους που θεωρούν έναν ενισχυτή καλό επειδή είναι 5w και 5 κιλά είναι ακριβώς ίδιο με τη δική σου στάση, το να θάβεις δηλαδή τον ίδιο ενισχυτή για τον ίδιο λόγο!

 

3) Στην αναζήτηση του ήχου κάποιες φορές χάνεις (όχι εσύ συγκεκριμένα, γενικά μιλάω) το παιχνίδι...και μεταφορικά και κυριολεκτικά...ξέχνας αυτό που σου προσφέρει η μουσική, να διασκεδάζεις δηλαδή, ανεξαρτήτως πως βλέπει την έννοια διασκέδαση ο καθένας μέσω της μουσικής!

 

4) Στο λέει ο Άρης στο λέω κι εγώ (που έχω παίξει και σε κάμποσα live και είχα και κεφαλή+καμπίνα), αν δεν παίξεις αρκετά live, αν δεν κάνεις πάμπολλες πρόβες δε μπορείς να καταλάβεις τα περι ευκολίας στο κουβάλημα κλπ! Μέχρι τότε θα λες πως το να κουβαλάς κεφαλή και 4x12 καμπίνα κάθε φορά που πας για πρόβα ή live δεν είναι τίποτε! Επίσης να σε δω να παίζεις σε μικρά μαγαζιά (φυσικά σου εύχομαι πάντα σε μεγάλα) με το half stack και να βάζεις τον ενισχυτή στο 1 επειδή δε γίνεται διαφορετικά...ή να σου λένε πως δε μπορείς να χρησιμοποιήσεις την καμπίνα σου επειδή έχει το μαγαζί δικιά της και δε μπορεί να χωρέσει κάπου στη σκηνή η δικιά σου...θα αναθεωρήσεις πολλά πράγματα τότε κι εδω θα είμαστε να τα ξαναπούμε! Κάνεις δεν θα προτιμούσε την ευκολία από την ηχάρα αν ήταν τόσο απλά τα πράγματα, πίστεψε με, απλά οι περισσότεροι ψάχνουν τη χρυσή τομή (και με μηχανήματα τύπου AxeFX αυτό γίνεται ολοένα και πιο εφικτό)!

 

Αυτά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mιχαλη,

 

1)Συμφωνω

2)Συμφωνω

3)Συμφωνω

4)Διαφωνω στα παρακατω...κι εκει ειναι που διαφωνω γενικα...

 

Υπαρχει διαφορα στο να σου αρεει κατι επειδη σου αρεσει ο ηχος του...και τυχαινει να ειναι 5 βατ και 5 κιλα και αλλο να ΘΕΣ η να ΕΠΙΒΑΛΛΕΙΣ να σου αρεσει ενας ενισχυτης επειδη ειναι 5 κιλα και 5 βαττ...

Επειδη το ακουω πολυ αυτο με τα μαγαζια τα μικρα,τις 4χ12 κοκ...

Η επιλογη του εξοπλισμου αλλαζει αναλογα με το μερος...συμφωνοι...αλλα και παλι γιατι να μην παρεις μια 1χ12 με ενα μεγαφωνο κοντα στα 100db που θα δουλεψει σχεδον αψογα(γιατι τπτ δεν αντικθιστα τη 4χ12 ;D ;D) και να χρησιμοποιησεις το κεφαλι που διαλεξες και ξερεις...

Αλλωστε ο ηχοληπτης θα σε ρυθμισει αναλογα με τα ντραμς και οχι με τη κιθαρα...αν εχεις ντραμμερ που ξεσπα στα τυμπανα ειτε εχεις 1 βατ ειτε 5 ειτε 50 παλι θα χρειαζεσαι ανοιγμα για να μπεις στη μιξη...

το κουβαλημα του εξοπλισμου ειναι μερος της δουλειας...ειτε μας αρεσει ειτε οχι...αν θελεις να εχεις τον ηχο σου,κουβαλας τα πραγματα σου...

οπως εχεις τη κιθαρα στον ωμο ετσι θα πρεπει να πας 3 φορες μεχρι το αυτοκινητο και να παρεις τη πραματεια...

Αν το μαγαζι εχει καμπινα που ξερεις τοτε ολα οκ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου