Προς το περιεχόμενο

rack amps


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα παιδιά. ψαχνομαι για ενα ενισχυτη για rack. προς το παρόν έχω ένα egnater preamp, που κουμπώνει σε ενα marshall valvestate 8008 amp και καταλήγω στην marshall jcm 900 καμπίνα.

επειδή θέλω να πέσω λίγω σε watt σκέφτομαι να αντικαταστήσω το 8008 που είναι 80+80w.

έχετε καμία πρόταση για rack amp αλλά σε λιγότερα watt;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου δεν έχει νόημα να πας σε μικρότερο τελικό σε ένα rack rig.

Παίξε με το 1 μονο κανάλι του τελικού σου και χαμηλωσε το volume. Ετσι και αλλιώς solid state είναι αν θυμάμαι καλά ο 8008 όποτε διαφορά δεν θα δείς.

Solid state Rack τελικό για κιθαρά δεν θα βρεις σε λιγότερα από 100 watt. Μπορείς να δείς τους αρκετά ακριβότερους λαμπάτους mesa 20 20 και Marshall EL84 που αμφότεροι δίνουν 2χ20 βατ αλλά σου το ξαναλέω, γνώμη μου είναι πως δεν έχει νόημα μια τέτοια κίνηση αν θες απλά να μειώσεις την ένταση.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι πραγματι κ εγω κατι τετοιο ειχα διαγνωσει αλλα ηθελα να το επιβεβαιωσω.

το marshall κ το mesa boogie ειναι 20w λαμπα άρα απο τα 80w τρανσιστορ δε νομιζω οτι θα με ριξει σε ενταση. ασε που οι λαμπες θελουν κ volume για να "ακουσουν" άρα πάλι στα ίδια είμαι.

loki, λεγοντας solid state εννοεις οτι δεν είναι 80w λαμπα έτσι ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...επειδή θέλω να πέσω λίγω σε watt σκέφτομαι να αντικαταστήσω το 8008 που είναι 80+80w.

έχετε καμία πρόταση για rack amp αλλά σε λιγότερα watt;

 

Για ποιο λογο θες λιγοτερα watt; Tην ενταση την ελεγχεις με τον προ αν ο τελικος σου δεν εχει volume. Σε transistor ενισχυτες καλο ειναι να εχεις αποθεμα απο Watt. Aν μιλαμε καθαρα για ποιοτητα ηχου προσωπικα η λεξη Valvestate με απωθει απο οταν ακουσα τη σειρα οταν τους ειχε πρωτοβγαλει.

 

Σε λαμπατο 1U δε θα πηγαινα γιατι το μεγεθος ειναι πολυ μικρο για να χωρεσουν μεγαλοι μετασχηματιστες. Δεν ειναι τυχαιο οτι ο Frayette με 20+ χρονια κατασκευης τελικων ενισχυτων ακομα δεν εχει κυκλοφορησει μοντελο 1U.

 

Επειδη εχεις πολυ καλο προ προτεινω και εναν ποιοτικο τελικο. Προσωπικα αν δεν πηγαινα σε Frayette ή Boogie Strategy θα πηγαινα σε Μatrix http://matrixguitaramplification.com/products/ Σε σχεση με τους λαμπατους που προανεφερα ειναι αρκετα πιο φθηνοι και παντου τα σχολια ειναι πολυ θετικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λαμπατο 1U δε θα πηγαινα γιατι το μεγεθος ειναι πολυ μικρο για να χωρεσουν μεγαλοι μετασχηματιστες. Δεν ειναι τυχαιο οτι ο Frayette με 20+ χρονια κατασκευης τελικων ενισχυτων ακομα δεν εχει κυκλοφορησει μοντελο 1U.

 

Κι όμως --> https://www.google.gr/search?num=50&hl=el&safe=off&tbo=d&biw=1920&bih=1028&q=Fryette+LXII&oq=Fryette+LXII&gs_l=serp.12..0i19l3.8857.8857.0.9533.1.1.0.0.0.0.150.150.0j1.1.0...0.0...1c.1.4UeUKAGGbQg ;)

 

Όντως ακούγονται τα καλύτερα για τους Matrix αλλά προσωπικά δεν ξέρω αν χρησιμοποιούσα κάποιον αν δεν είχα AxeFX ή κάποιο άλλο rack πολυεφέ ώστε ο τελικός μου να είναι flat και να μη χρωματίζει τον ήχο του πολυεφέ μου, ώστε οι προσομειώσεις του να βγαίνουν όσο το δυνατόν αυτούσιες και αχρωμάτιστες! Ανάλογα τι θέλει να πετύχει ο καθένας βέβαια, άλλος θέλει flat απόκριση και άλλος λαμπάτο ηχόχρωμα!

 

Γενικότερα δε μπορώ ούτε εγώ να καταλάβω φίλε Dead Inside για ποιό λόγο θες να πέσεις σε watt, αν μας το διευκρινήσεις θα γίνουν πιο ξεκάθαρα τα πράγματα! Εξάλλου μπορείς να ανεβοκατεβάσεις την ένταση με ένα knob και ειδικά αν ο τελικός δεν είναι λαμπάτος (ώστε να θέλεις πχ λίγο ηχόχρωμα από λάμπα που θα μπορούσες να έχεις με το knob της έντασης ανοιγμένο αρκετά) δε σε νοιάζει καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τον εχω δει πουθενα ακομα, απο το καλοκαιρι υποτιθεται θα κυκλοφορουσε αλλα αυτη η εταιρεια ηταν παντα αργη...

 

...Όντως ακούγονται τα καλύτερα για τους Matrix αλλά προσωπικά δεν ξέρω αν χρησιμοποιούσα κάποιον αν δεν είχα AxeFX ή κάποιο άλλο rack πολυεφέ ώστε ο τελικός μου να είναι flat και να μη χρωματίζει τον ήχο του πολυεφέ μου, ώστε οι προσομειώσεις του να βγαίνουν όσο το δυνατόν αυτούσιες και αχρωμάτιστες! Ανάλογα τι θέλει να πετύχει ο καθένας βέβαια, άλλος θέλει flat απόκριση και άλλος λαμπάτο ηχόχρωμα...

Με εναν προ της ποιοτητας του Εgnater δε νομιζω οτι οι Matrix θα ακουγονται ασχημα. Ολα τα σχολια που εχω δει ειναι οτι εχουν λαμπατη χροια. Εχω διαβασει για δοκιμες με CAE 3+SE που ο Matrix προτιμηθηκε απο Βοogie και Fryette!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τον εχω δει πουθενα ακομα, απο το καλοκαιρι υποτιθεται θα κυκλοφορουσε αλλα αυτη η εταιρεια ηταν παντα αργη...

 

Α το γνωρίζεις τότε...εντάξει :)

 

Με εναν προ της ποιοτητας του Εgnater δε νομιζω οτι οι Matrix θα ακουγονται ασχημα. Ολα τα σχολια που εχω δει ειναι οτι εχουν λαμπατη χροια. Εχω διαβασει για δοκιμες με CAE 3+SE που ο Matrix προτιμηθηκε απο Βοogie και Fryette!

 

 

Ούτε κι εγώ νομίζω πως θα ακουγόταν άσχημα αλλά, πες το και κολλήμα μου, δεν θα επέλεγα κάποιον Matrix αν είχα το preamp της Egnater αλλά κάποιον άλλον λαμπάτο τελικό! Όντως μιλάνε όλοι για λαμπάτη χροιά και κάποιοι έχουν δώσει τους πανάκριβους Mesa και VHT τελικούς για έναν Matrix :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου