Προς το περιεχόμενο

Γιατί ωρέ μαγαζάτορα ξηγιέσαι έτσι;;;


kontras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπότε μου λες ότι εφόσον ο νόμος δεν βολεύει, τον παραβλέπουμε;

 

Μπορούμε να μην τον παραβλέψουμε. Πάντα είναι καλό να είμαστε νομοταγείς πολίτες. Ωστόσο, φόροι που δεν μπορούν να πληρωθούν, δεν θα πληρωθούν. Όχι επειδή κάποιος δεν θέλει να υπακούσει στο νόμο. Αλλά απλά επειδή φόροι που δεν μπορούν να πληρωθούν, δεν θα πληρωθούν. Απλό οικονομικό αξίωμα. Ενδεχομένως, ο νόμος να χρειάζεται κάποια τροποποίηση.

 

(Το άρθρο για το παράδειγμα που παρέθεσα πριν: http://www.capital.gr/tax/news_tax.asp?id=1625848)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 142
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

όταν ήμουν 16-17 χρονών δεν είχα ιδέα από έναρξη επαγγέλματος, ΤΕΒΕ, ΚΑΔ κλπ

δεν μπορούσα επίσης να διανοηθώ ότι θα πληρωθώ παίζοντας μουσική

το θεωρούσα πολύ σπουδαίο (σπουδαιότερο από πληρωμή) το γεγονός ότι θα παίξω σε ακροατήριο

με αυτά ως αφετηρία τελικά κόλλησα στη μουσική, έκανα έναρξη, πληρώνω ΤΕΒΕ και πληρώνομαι για τις μουσικές μου υπηρεσίες

δεν μπορώ όμως να μην αναγνωρίσω το δικαίωμα του άλλου να παίξει τη μουσική του σε κόσμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορούμε να μην τον παραβλέψουμε. Πάντα είναι καλό να είμαστε νομοταγείς πολίτες. Ωστόσο, φόροι που δεν μπορούν να πληρωθούν, δεν θα πληρωθούν. Όχι επειδή κάποιος δεν θέλει να υπακούσει στο νόμο. Αλλά απλά επειδή φόροι που δεν μπορούν να πληρωθούν, δεν θα πληρωθούν. Απλό οικονομικό αξίωμα. Ενδεχομένως, ο νόμος να χρειάζεται κάποια τροποποίηση.

 

Μα δε σου ζητάει κανένας να πληρώσεις φόρους εκ του μη όντος στην προκειμένη περίπτωση. Έχεις εισόδημα. Κάνεις μια εργασία που πληρώνεται. Και επίσης, πρέπει να είσαι ασφαλισμένος όταν κάνεις αυτή την εργασία. Αυτά δεν εναπόκεινται στη διακριτική σου ευχέρεια. Είναι υποχρεωτικά από το νόμο. Και άσχετα αν ο νόμος χρειάζεται τροποποίηση, αυτή τη στιγμή ισχύει αυτό που λέμε. Άρα μου λες ότι απλά δεν σε βολεύει να εφαρμόζεις το νόμο...

 

δεν μπορώ όμως να μην αναγνωρίσω το δικαίωμα του άλλου να παίξει τη μουσική του σε κόσμο

 

Ας το κάνει. Δωρεάν. Και για τον ίδιο και για τον κόσμο.

 

Αν όμως υπάρχει εισόδημα, πρέπει να φορολογείται σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις. Αν υφίσταται εργασία, πρέπει να είναι ασφαλισμένη, επίσης σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπαθεστατε neeg (μην μου βαλεις τις φωνες παλι για το g, δεν βρισκω το αλλο γραμμα στο πληκτρολογιο. Τωρα θα μου πεις αν ψαξω θα το βρω....τελος παντων δεν εψαξα  ;D)

 

Είναι μουσική, ο καθένας την υπηρετεί όπως καταλαβαίνει.

 

Δεν ειναι μουσικη, αλλα ειναι μουσικες παραστασεις live στις οποιες παραγεται χρημα, και

δεν μπορει να την υπηρετει ο καθ ενας οπως γουσταρει, αλλα σεβομενος τους νομους και τις εκαστοτε φορολογικες και ασφαλιστικες διαταξεις. Στο σπιτι του ο καθενας μας μπορει να υπηρετει οτι μπορει και οτι θελει.

 

επειδή δε βάλαμε ταμπελάκι με τιμή

 

Δηλαδη ολοι οι καλλιτεχνες που εχουν κασε (οι περισσοτεροι επαγγελματιες ολων των μουσικων χωρων), εχουν βαλει καποιο ταμπελακι στη μπαλα για να αναγνωριζονται??

Δε μας πεζεις βρε Δαλαρα??!!

 

 

αυτου που ζητάει ντουκου χαρτουρα

 

Αυτο δεν το σχολιαζω γιατι ειναι σαχλαμαρα απ ολες τις αποψεις.

Il puchino cio.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπαθεστατε neeg (μην μου βαλεις τις φωνες παλι για το g, δεν βρισκω το αλλο γραμμα στο πληκτρολογιο. Τωρα θα μου πεις αν ψαξω θα το βρω....τελος παντων δεν εψαξα  ;D)

 

Είναι μουσική, ο καθένας την υπηρετεί όπως καταλαβαίνει.

 

Δεν ειναι μουσικη, αλλα ειναι μουσικες παραστασεις live στις οποιες παραγεται χρημα, και

δεν μπορει να την υπηρετει ο καθ ενας οπως γουσταρει, αλλα σεβομενος τους νομους και τις εκαστοτε φορολογικες και ασφαλιστικες διαταξεις. Στο σπιτι του ο καθενας μας μπορει να υπηρετει οτι μπορει και οτι θελει.

 

επειδή δε βάλαμε ταμπελάκι με τιμή

 

Δηλαδη ολοι οι καλλιτεχνες που εχουν κασε (οι περισσοτεροι επαγγελματιες ολων των μουσικων χωρων), εχουν βαλει καποιο ταμπελακι στη μπαλα για να αναγνωριζονται??

Δε μας πεζεις βρε Δαλαρα??!!

 

 

αυτου που ζητάει ντουκου χαρτουρα

 

Αυτο δεν το σχολιαζω γιατι ειναι σαχλαμαρα απ ολες τις αποψεις.

Il puchino cio. 

 

Οταν βρεις το γραμμα q, θα μαθεις και να συζητάς. Τωρα απλα βαριεσαι και λες βλακειες για να πικαρεις τους αλλους :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπαθεστατε neeg (μην μου βαλεις τις φωνες παλι για το g, δεν βρισκω το αλλο γραμμα στο πληκτρολογιο. Τωρα θα μου πεις αν ψαξω θα το βρω....τελος παντων δεν εψαξα  ;D)

 

Είναι μουσική, ο καθένας την υπηρετεί όπως καταλαβαίνει.

 

Δεν ειναι μουσικη, αλλα ειναι μουσικες παραστασεις live στις οποιες παραγεται χρημα, και

δεν μπορει να την υπηρετει ο καθ ενας οπως γουσταρει, αλλα σεβομενος τους νομους και τις εκαστοτε φορολογικες και ασφαλιστικες διαταξεις. Στο σπιτι του ο καθενας μας μπορει να υπηρετει οτι μπορει και οτι θελει.

 

επειδή δε βάλαμε ταμπελάκι με τιμή

 

Δηλαδη ολοι οι καλλιτεχνες που εχουν κασε (οι περισσοτεροι επαγγελματιες ολων των μουσικων χωρων), εχουν βαλει καποιο ταμπελακι στη μπαλα για να αναγνωριζονται??

Δε μας πεζεις βρε Δαλαρα??!!

 

 

αυτου που ζητάει ντουκου χαρτουρα

 

Αυτο δεν το σχολιαζω γιατι ειναι σαχλαμαρα απ ολες τις αποψεις.

Il puchino cio.  

χαχαχα θεος !  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν βρεις το γραμμα q, θα μαθεις και να συζητάς. Τωρα απλα βαριεσαι και λες βλακειες για να πικαρεις τους αλλους :)

 

Neeq το βρηκαααα!!!!! Νατο:

 

 

 

                                                  q

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δε σου ζητάει κανένας να πληρώσεις φόρους εκ του μη όντος στην προκειμένη περίπτωση. Έχεις εισόδημα. Κάνεις μια εργασία που πληρώνεται. Και επίσης, πρέπει να είσαι ασφαλισμένος όταν κάνεις αυτή την εργασία. Αυτά δεν εναπόκεινται στη διακριτική σου ευχέρεια. Είναι υποχρεωτικά από το νόμο. Και άσχετα αν ο νόμος χρειάζεται τροποποίηση, αυτή τη στιγμή ισχύει αυτό που λέμε. Άρα μου λες ότι απλά δεν σε βολεύει να εφαρμόζεις το νόμο...

 

Δεν είναι ότι διαφωνώ (τελείως) μαζί σου. Και δεν είμαι υπερ της μαύρης εργασίας. Ωστόσο θα έπρεπε να υπάρχει ένα σύστημα που να μην δεσμεύει τόσο κάποιον που θέλει να βγάλει ένα έξτρα μεροκάματο, να μπορεί να αποδόσει στο κράτος τα πρέποντα, χωρίς να μπλέκει περαιτέρω. Γιατί ναι, το να βαράς την λα μινόρε, να ξεστήνεις και να κουβαλάς είναι μεροκάματο. Συμφωνώ απόλυτα με τον Νικόλα, που κάνει κάτι πιό εξειδικευμένο, που έχει τα αυθεντικά λογισμικά, που έχει τα επαγγελματιά δικαιώματα να διδάξει κ.τ.λ. Αυτό δεν είναι μεροκάματο, είναι η αμοιβή του από την οποία πληρώνει την ασφάλειά του, τους φόρους του κ.τ.λ. Μπορεί φυσικά στο πλάισιο των επαγγελματικών του δικαιωμάτων, να βγάλει και αυτός μεροκάματο, του οποίου η προσφερόμενη υπηρεσία δεν νομίζω να συγκρίνεται με αυτόν που βαράει την λα μινόρε. (Νίκολα θα με ενδιέφερε η άποψή σου επί του θέματος)

 

 

Για παράδειγμα, στις εκλογές, πήγα 2 φορές γραμματέας, πήγα εφορία, πληρώθηκα και μου έγινε κράτηση δεν θυμάμαι πόση στο ποσό. Ούτε ασφάλειες ούτε τίποτα. Και έβγαλα κάτι, και το κράτος κερδισμένο. Ούτε...''πτυχίο γραμματέα'' έπρεπε να έχω, ούτε ''επαγγελματικά δικαιώματα στο γραμματιλίκι'' ούτε να έχω το αυθεντικό office στο pc και τον προβλεπόμενη έδρα έτσι ώστε να είμαι εντάξει σε τυχόν έλεγχο.

 

Αντίστοιχα για κηπουρούς, οικοδόμους κ.τ.λ.

 

Εξάλλου ας αντιμετωπίσουμε την πραγματικότητα, live γίνονταν και θα γίνονται (γιατί και έλεγχος να γίνει, ο μαγαζάτορας θα πει :

Το κάνει δωρέαν. Και για τον ίδιο και για τον κόσμο.

και είναι καλλυμένος (αν έχει αντίστοιχη άδεια).

 

Για τους παραπάνω λόγους, δεν βρίσκω τον λόγο να μην είναι κερδισμένο και το κράτος (με κάτι σε φάση ''κουπονάκια''), και αυτός που θέλει να βγάλει το μεροκάματο. Όσο δεν αλλάζει αυτό, η κατάσταση λογικά θα διαιωνίζεται.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν διαφωνώ σχετικά με το τι θα έπρεπε να γίνει. Τα λες όλα πολύ καλά.

Τώρα, όμως, σήμερα, με το Νόμο που έχουμε, τι γίνεται; Πρέπει να συνεχίζουμε να βγάζουμε μεροκαματάκι (ένα από εδώ, ένα από εκεί μαζεύονται), χωρίς ασφάλιση και φοροδιαφεύγοντες;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλος  ;D Lord_Goumis, το κουρασαμε λιγο το θεμα, αλλα δεν πειραζει ετσι και αλλως δεν μας φαγανε και οι δουλειες.  ;D

 

Οταν πας και παιζεις σε ενα live ο νομος σε υποχρεωνει για παρα πολλα πραγματα. κυριολεκτικα δηλαδη σε αυτο το κρατος που λεγεται Ελλαδα ουτε να κλασεις δεν μπορεις.

Αλλα...

Αν καποια στιγμη ερθει καποιος ελεγχος, δεν λες ποτε οτι εγω δουλευω με ποσοστα αλλα δεν λες και ποτε οτι δουλευεις δωρεαν. Δωρεαν μπορεις να δουλεψεις μονο οταν εχει συγγενεια πρωτου βαθμου με τον μαγαζαρορα (γυναικα αδερφια γονεις και παιδια δηλαδη)

Λες οτι εγω θα παρω τα ταδε λεφτα και δεν θα ξαναρθω παλι αυριο, και καθαριζεις και συ και το μαγαζι. Και απορω γιατι τα μαγαζια δεν καθοδηγουν τους μουσικους ουτως ωστε σε περιπτωση αναγκης να μην τους εκθεσουν. Αυτο που φανταζομαι παντως ειναι οτι ο καθ ενας τους εχει τις ακρες τους.

Η εφορια σε τετοια περιπτωση θα ελεγξει τα τραπεζια για αποδειξεις και δεν πρεπει να βρει κανενα ειδους χαρτακι εισοδου γιατι θεωρειται εισιτηριο και σφραγιζεται με διατρυτη σφραγιδα και ο φορος ειναι μεγαλος, σχεδον τα μισα.

Βεβαια η εφορια αν θα δει επαγγελματιες μουσικους θα ζητησει χαρτια κλπ

Αν δει παιδακια η ερασιτεχνες (καταλαβαινουν αυτοι μην τους θεωρεις κουτους) δεν ασχολουνται και φευγουν. Χαρη μας κανουν δηλαδη?? Οχι, δεν μπορουν να βρουνε ακρη. Με τι φορολογικο μητρωο να σε γραψουν και που να στο περασουν το προστιμο??

Τρεχα γυρευε και κωλοκαρτερει δηλαδη.

 

Αυτο που θελω τελικα να πω ειναι οτι δεν μπορουμε εμεις οι ερασιτεχνες να βγαινουμε στα φορα και ζηταμε δικαιωματα απο τα μαγαζια και να κανουμε λιστες μαγαζιων (οπως ειπωθηκε) κλπ κλπ.

Αν δε μας αρεσει δεν ξαναπαμε και μεχρις εκει.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου