Προς το περιεχόμενο

Thunderbird ή Jazz Bass ?


diskovolos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερωτηση: Περαν αυτου που εχεις στα χερια σου, εχεις δοκιμασει αλλα, φτηνοτερα jazz bass? Μηπως μπορεις να ερθεις πολυ κοντα σε αυτο που εχεις στο μυαλο σου με ενα jazz των 400-500 ευρω, οποτε σου μενουν και τα 2 οργανα και στο μελλον αν θες αναβαθμιζεις αναλογα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνυπολόγισε αρκετά αυτό.Το πειραγμένο epiphone θα αναγκαστεις να το σκοτώσεις.Fender usa δεν σκοτώνεται ούτε τώρα με την κρίση.Αν χαζεύεις αγγελίες θα το έχεις ήδη διαπιστώσει.

Μην εισαι απολυτος

Επίσης με το jazz χώνεσαι σε ότι στυλ μουσικής επιθυμείς.

Μην εισαι απολυτος

Αν και εσύ πρέπει να δεις ποιο θες περισσότερο νομίζω ότι καλό είναι να πας για το jazz...από όλες τις σκοπιές δεν θα σε προδώσει.

Μην εισαι απολυτος

 

Ολα τα παραπανω που λες δεν ειναι στανταρ και τα παρουσιαζεις ως ετσι....Δεν παει βαση τιμης ή μαρκας....οτι βολευει τον καθενα πρατει  ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεσάλιε παίρνω πίσω το απόλυτο ύφος στα άλλα μπατ αϊ ινστιστ ον..

 

Το πειραγμένο epiphone θα αναγκαστεις να το σκοτώσεις.Fender usa δεν σκοτώνεται ούτε τώρα με την κρίση.Αν χαζεύεις αγγελίες θα το έχεις ήδη διαπιστώσει.

 

Μεγάλυτερο ποσοστό επι της αξίας του οργάνου κόβεις στο epiphone.

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αλήθεια είναι πως δν έχω παίξει με αλλο jazz ποτέ μου . αλλά όπως και να έχει αν πρόκειται να αγοράσω τζαζ θα αγοράσω αυτό που έχω στα χέρια μου γιατί fender usa (ολοκαίνουργιο ουσιαστικά) με σκληρή θήκη δεν παίζει να το βρεις στα 9 κατοσταρικα ...

 

δεν ξέρω ρε **** μου , τώρα σκέφτομαι να αγοράσω μόνο τη θηκη για το thunderbird και τα υπόλοιπα φράγκα να τα δώσω προκαταβολή για το jazz . αλλά από την άλλη , αν ο ηχος του thunderbird βελτιωθεί αισθητά με τους emg μαγνήτες ?

 

παίζει να μην αποφασίσω ποτέ ...  :-\

Blues , NWOBHM and everything in between !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε 900 ευρω παιρνεις παντως το American Special Jazz οχι "ουσιαστικα καινουριο" αλλα με τα πλαστικα πανω :)

Και το standard σε πολλα μαγαζια δεν ειναι πολυ παραπανω.

 

That said, θα ελεγα οτι πραγματικα ασχετως του τι θα αποφασισεις, πηγαινε σε ενα μαγαζι να δοκιμασεις διαφορα jazz bass - ισως εκπλαγεις με το τι διαφορα θα αντιληφθεις εσυ ο ιδιος μεταξυ ενος AM Std και ενος Squier VM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι ελάχιστες διαφορές που βλέπω είναι η γεφυρα που ειναι η κλασσικη γεφυρα της fender , το std ειναι string-through και έχει CS 60's μαγνήτες ενώ το special έχει το greasebucket tone circuit .

Blues , NWOBHM and everything in between !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αλήθεια είναι πως δν έχω παίξει με αλλο jazz ποτέ μου. αλλά όπως και να έχει αν πρόκειται να αγοράσω τζαζ θα αγοράσω αυτό που έχω στα χέρια μου γιατί fender usa (ολοκαίνουργιο ουσιαστικά) με σκληρή θήκη δεν παίζει να το βρεις στα 9 κατοσταρικα ...

 

δεν ξέρω ρε **** μου , τώρα σκέφτομαι να αγοράσω μόνο τη θηκη για το thunderbird και τα υπόλοιπα φράγκα να τα δώσω προκαταβολή για το jazz . αλλά από την άλλη , αν ο ηχος του thunderbird βελτιωθεί αισθητά με τους emg μαγνήτες ?

Βρε αλάνι, δεν παίζεις λίγα μπάσα ακόμα, να διαβάσεις λίγο για αυτά, να δεις τι θες να παίξεις με αυτά, με τι θες να τα παίξεις αυτά, να δεις πόσο κάνουν και πόσο μπορείς να τα βρεις, και γενικώς να τη ψάξεις λίγο πριν τα χώσεις γενικώς και όπου να ναι, μιας και, παρόλο που ναι Γενάρης, βλέπεις δεν φυτρώνουν τα ρημάδια τα "μαρούλια" στους κάμπους.

Και όταν με το καλό κατασταλάξεις, εδώ είμαστε.....

 

παίζει να μην αποφασίσω ποτέ ...  :-\

Μην σε τρομάζει αυτό. Εδώ γεράσαμε και ακόμα να αποφασίσουμε.....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου