Προς το περιεχόμενο

Kremona acoustic guitar... έχει κανένας τετεια να μου πει τι παίζει


Προτεινόμενες αναρτήσεις

15cm μηκος 8 cm το saddle και γυρω 1,5cm υψος ...Τι ξύλο είναι δεν ξέρω να σου πω  :-\

 

Και εγώ είχα φάει κόλλημα γιαυτο και την σένιαρα.Με καλό setup η κιθάρα

 

μεταμορφώθηκε(έφαγε και fret leveling) φαντάσου ότι απο εκεί που μου έξυνε στον

 

ενισχυτή τώρα ακούγεται μέλι χωρις καν equalizer... Τις έχω δοκιμάσει και διάφορες

 

χορδές ακουστικής - gypsy αλλα στο feel και ήχο μου ταιριάξαν 11ρες flatwound

 

daddario (και για ακουστικό και για ενισχυόμενο)...  Το μανίκι είναι Χοντρό -

 

μπαμπάτσικο όλα τα λεφτά  8)

 

Έχει χαθεί ο δικός της και πήρα έναν μικρο από rosewood και τις έβαλα, αυτός που φαίνεται στην φώτο, τώρα που έχω τις διαστάσεις θα της κάνω ένα καινούριο από έβενο, αν δεν διορθωθεί μάλλον πάμε για καπάκι, το γουστάρω πολύ το μπράτσο της, χοντρό και άνετο! με βολεύει! Χορδές κάτι τις πλάκας έβαλα από το Lidl, από ταστάρισμα καλά είμαι, μόνο στο 13 στην κάτω μι τρίζει λίγο αλλά εντάξει, τόσα χρόνια παρατημένη αφού δεν έγινε τόξο πάλι καλά να λέω! Μια χαρά είναι το μπράτσο της (στραβώνει αυτό το τέρας)!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δεν ξέρω τι λένε οι κιθάρες της, πάντως τα βιολιά Kremona (προσοχή, όχι τα Cremona, αν και επίσης παίρνουν το όνομα τους απο εδώ http://en.wikipedia.org/wiki/Cremona είναι κινέζικα εργοστασίου) είναι γνωστά, χειροποίητα, και στο UK γενικά παίζουν γύρω στο χιλιάρικο (λίρες). Απο mid-range (400£-1500£) βιολιά χειροποίητα βασικά αυτά και τα Gliga (Ρουμανία) είναι τα πιο γνωστά απο Ευρώπη (παίζουν και stentor κτλ αλλά παρότι Ευρωπαικές μάρκες, φτιάχνονται στην Κίνα).

 

Δες εδώ για το εργοστάσιο σήμερα:

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις είδα αυτό:

 

Since the end of 1999 Kremona is again a privately owned and operated facility that employs about 120 people and craftsman

 

Με λίγα λόγια πριν το 1999 ανήκε στο δημόσιο... δεν νομίζω να είχε λοιπόν κανένα σοβαρό κίνητρο να βγάζει ποιοτικά όργανα η εταιρεία τότε...

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου