Προς το περιεχόμενο

Πετάλι - Τροφοδοτικό - Μπαταρία


mamakin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε,

 

Το τελευταίο χρονικό διάστημα δούλευα ένα Overdrive πετάλι μόνο με μπαταρία. Σήμερα αγόρασα ένα τροφοδοτικό 9 βολτ.  Το λαμπάκι στο τροφοδοτικό ανάβει, τα λαμπάκια στο πετάλι ανάβουν και αυτά κανονικά.

 

Το θέμα είναι: Πλέον το πετάλι λειτουργεί με το τροφοδοτικό ή με τη μπαταρία; Δηλαδή σε περίπτωση που το τροφοδοτικό δεν δίνει κανονικά ρεύμα πως εγώ μπορώ να γνωρίζω ότι υπάρχει πρόβλημα και ότι το πετάλι καλύπτεται από τη μπαταρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν συνδεθει το dc jack γινεται bypass η μπαταρια.

 

Ο καλυτερος τροπος βεβαια για να το διαπιστωσεις ειναι απλα να βγαλεις την μπαταρια και να συνδεσεις το τροφοδοτικο.

 

Εκει θα φανουν ολα...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχεις το τροφοδοτικό γιατί κρατάς την μπαταρία μέσα?

 

Αν την κρατάς για ασφάλεια του στυλ αν σου χαλάσει το τροφοδοτικό να το αντικαταστίσει η μπταρία χωρίς να γίνει κάποια διακοπή σωστό σαν σκέψη,αλλά μήπως χαλάσει η μπαταρία εκεί που την έχεις,το λέω αυτό γιατί σε συσκευές που δεν δούλευα και άφηνα τις μπαταρίες μέσα φουσκώνανε και βγάζανε και υγρά.

 

Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό ή αν συμβεί το ίδιο καιστο πετάλι σου αλλά καλό θα ήταν να το ψάξεις.

 

Και στο κάτω κάτω μπορείς να έχεις την μπαταρία μαζί σου εκτός του πεταλιού και αν σημβεί κάτι την βάζεις στο μπαμ,ακόμα και σε μεγάλα συγκροτήματα υπάρχουν τεχνικά προβλήματα.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βγαλε την μπαταρια, απλα τα πραγματα αν λειτουργει (που δεν βλεπω το λογο να μην λειτουργει) βαλε την μπαταρια στην κιθαρα σου η σε κανενα τηλεκοντρολ :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζίφος. Έβγαλα τη μπαταρία. Αλλά όταν ανοίγω τον ενισχυτή και συνδέω το πετάλι με τη χρήση τροφοδοτικού δεν ανάβουν τα λαμπάκια απ' το πετάλι και ακούγεται ένας εκνευριστικός ήχος. Με τη μπαταρία πάλι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως ειναι αναστροφη η πολικοτητα?

 

δες προσεκτικα. Καπου θα εχει ενα σχεδιακι για την πολικοτητα.

 

Συνηθως ο "πυρηνας" του βυσματος ειναι το αρνητικο.

 

edit:

 

δες εδω για το σχεδιακι που λεω: http://en.wikipedia.org/wiki/Polarity_symbols

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως ειναι αναστροφη η πολικοτητα?

 

δες προσεκτικα. Καπου θα εχει ενα σχεδιακι για την πολικοτητα.

 

Συνηθως ο "πυρηνας" του βυσματος ειναι το αρνητικο.

 

edit:

 

δες εδω για το σχεδιακι που λεω: http://en.wikipedia.org/wiki/Polarity_symbols

 

+1

 

Και κάτι ακόμα,αν το τροφοδοτικό δεν είναι της "μάνας του" και είναι από εκείνα που επιλέγεις πόλους και βολτ τότε θα ήταν καλό αν υπάρχει πολύμετρο να μετρίσεις τα βολτ.

 

Αυτό το λέω γιατί έχω και εγώ ένα παρόμοιο (πέρα από το γνήσιο της booss)το είχα στα 9 βολτ αλλά αυτό έδεινε παραπάνω,τώρα το έχω τοποθετίσει στην θέση των 6 βολτ και μου δείνει 9,1 βολτ.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα τα μεταβλητα ειναι πολυ επικινδυνα αν δεν εχεις πολυμετρο να δεις τι βγαζουν πραγματικα...

 

Εγώ το χρησιμοποίησα γιατί δεν ξέρω πόσα mA έχουν τα πετάλια που έφτιαξα.

 

Το boss έχει 200 mA και το μεταβλητό έχει 1000mA.

 

Οπότε το boss το έχω μόνο για το cry baby και τα άλλα με το μεταβλητό.

 

Κάτι που μου έκανε εντύπωση είναι πως δοκίμασα μεταβλητό και το boss στο clean boost,με το μεταβλητό βγάζει θόρυβο ενώ με το Boss είναι τελείως αθόρυβο

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που μου έκανε εντύπωση είναι πως δοκίμασα μεταβλητό και το boss στο clean boost,με το μεταβλητό βγάζει θόρυβο ενώ με το Boss είναι τελείως αθόρυβο

 

το μεταβλητο δεν ειναι σταθεροποιημενο, γι' αυτο σου βγαζει θορυβο.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου