Προς το περιεχόμενο

Engl Gigmaster 30 ή Blackstar HT-5R ?


dimmer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Dimmer, καταρχάς καλωσόρισες.

Ως ευτυχισμένος κάτοχος του Tubemeister σε προκαλώ να τον δοκιμάσεις (δωρεάν από Thomman για 30 ημέρες)...δεν σου κάνει? τον επιστρέφεις...

Με ένα od πετάλι (όποιο ναναι), ένα delay και ένα eq στο loop έχεις καθαρίσει.

Ωραία και τα τέρατα bugera etc αλλα θα θέλεις να ρίξεις μια μπλουζιά ένα βραδάκι με ουισκάκι και δεν θα σου κάνει κούκου...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Mε τοσο πολλα watt, θα δινουν gain σε πολυ χαμηλη ενταση?

Απλα βάζεις ψηλά το gain και χαμηλά το volume ;). Αυτές οι βλακείες δηλαδη ότι για να έχεις πολυ gain πρεπει να βάλεις τον ενίσχυτη στο τέρμα έχουν ξεμείνει απο ενίσχυτες του '60 και '70. Οι σημερινοί μια χαρα παίζουν και χαμηλά.

Guitars:

Yamaha EG112

Yamaha PAC120

Epiphone Les Paul Custom

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα βάζεις ψηλά το gain και χαμηλά το volume ;). Αυτές οι βλακείες δηλαδη ότι για να έχεις πολυ gain πρεπει να βάλεις τον ενίσχυτη στο τέρμα έχουν ξεμείνει απο ενίσχυτες του '60 και '70. Οι σημερινοί μια χαρα παίζουν και χαμηλά.

+1000

 

Όλα είναι θέμα γούστου...

Εγώ ας πούμε δίνω ρέστα για τον blackstar.Στο παλικάρι παραπάνω δεν αρέσει και τον βρίσκει χάλια. Εγώ προσωπικά βρίσκω λίγο άτοπη τη σύγκριση. Ο ένας είναι 5 βατ ο άλλος 30, δηλαδή με τον έναν παίζεις σπίτι και λίγο πρόβα στο χαλαρό, με τον άλλο κάνεις και λάιβ. Ο ένας έχει άψογα γκάζια για μέταλ, ο άλλος όχι τόσο καλά, περισσότερο για πιο λαιτ καταστάσεις, αλλά είναι για μένα προσωπικά πάλι οι engl οι άψογες πεταλομηχανές. Βάζω πάνω την me 70 και νομίζω ότι πάιζω με ότι καλύτερο υπάρχει σε πετάλια.... ;) Γενικά αν είχα λεφτά να πάρω τον engl θα τον έπαιρνα με κλειστά τα μάτια γιατί είναι καλύτερος ενισχυτής απο τον blackstar (και το λέει αυτό ένας φαν της blackstar) και πιο δυνατός. Απο κει και πέρα εγώ θα σου έλεγα άκουσέ τους και διάλεξε. Οι bugera πλέον είναι και μαμώ τα εργαλεία, και εγώ έχω έναν αλλά άσχετο με τη κουβέντα μας (v55head) και επίσης τους προτείνω ανεπιφύλακτα, αλλά ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΑΝ ΓΙΑΝΝΗΣ, θα έπαιρνα τον engl...καλό ψάξιμο...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη θέση σου θα πήγαινα καρφί σε Engl ,

 

δες τις αγγελίες.

 

Screamer 630 ευρώ

Thunder 550 ευρώ

Gigmaster 480 ευρώ

(εννοείται δε ξέρω τους τύπους που τα πουλάνε).

 

Θα πήγαινα να τους άκουγα θα έβλεπα σε τι κατασταση είναι

και θα διάλεγα ότι μου καθόταν στο αυτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όντας κάτοχος του Blackstar HT-5R θα σου έλεγα να πάρεις τον ENGL  :P Όχι γιατί ο Blackstar δεν είναι καλός,ίσα ίσα είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος,αλλά όπως και να το κάνουμε ο Blackstar είναι πιο all around,ενώ ο ENGL είναι για πιο high gain παιξίματα.Και πάλι,δε λέω ότι δε μπορείς να έχεις high gain αποτέλεσμα με τον Blackstar,αλλά θέλει 10 φορές πιο πολύ ψάξιμο απ'ότι θα χρειαστείς για τον ENGL.Ελπίζω να βοήθησα κάπως!!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000

 

Όλα είναι θέμα γούστου...

Εγώ ας πούμε δίνω ρέστα για τον blackstar.Στο παλικάρι παραπάνω δεν αρέσει και τον βρίσκει χάλια. Εγώ προσωπικά βρίσκω λίγο άτοπη τη σύγκριση. Ο ένας είναι 5 βατ ο άλλος 30, δηλαδή με τον έναν παίζεις σπίτι και λίγο πρόβα στο χαλαρό, με τον άλλο κάνεις και λάιβ. Ο ένας έχει άψογα γκάζια για μέταλ, ο άλλος όχι τόσο καλά, περισσότερο για πιο λαιτ καταστάσεις, αλλά είναι για μένα προσωπικά πάλι οι engl οι άψογες πεταλομηχανές. Βάζω πάνω την me 70 και νομίζω ότι πάιζω με ότι καλύτερο υπάρχει σε πετάλια.... ;) Γενικά αν είχα λεφτά να πάρω τον engl θα τον έπαιρνα με κλειστά τα μάτια γιατί είναι καλύτερος ενισχυτής απο τον blackstar (και το λέει αυτό ένας φαν της blackstar) και πιο δυνατός. Απο κει και πέρα εγώ θα σου έλεγα άκουσέ τους και διάλεξε. Οι bugera πλέον είναι και μαμώ τα εργαλεία, και εγώ έχω έναν αλλά άσχετο με τη κουβέντα μας (v55head) και επίσης τους προτείνω ανεπιφύλακτα, αλλά ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΑΝ ΓΙΑΝΝΗΣ, θα έπαιρνα τον engl...καλό ψάξιμο...

 

Φιλε Γιαννη,

Η συγκριση δεν ειναι ατοπη.Εξαρταται απο τα κριτηρια.Αν το κριτηριο ειναι ο ηχος αυτος καθ'αυτος τοτε μπορεις να συγκρινεις εναν 5αρη με ενα 30αρη.Ο blackstar μπορει να ειναι μικρουλης και ομορφουλης και γκαζουλης αλλα κανει μονο για να παιζεις σπιτι και μαλιστα χωρις αξιωσεις.

Ρωτα τον Αρη που ειχε κανει το συγκριτικο με τον dark terror.O dark τον παταει...στα ιδια χρηματα περιπου.Δεν υπαρχει λογος να μπεις καν στο κοπο.

Για τον ενγκλ τωρα,πιστευω οτι πασχει οπου πασχουν ΟΛΟΙ σχεδον οι engl...πολυ μπασσο,πολλα πριμα.Μεσσαια τα ψαχνουμε.

Ολα αυτα ειναι υποκειμενικες αποψεις και επιλογες με κριτηρια δικα μου.Καποιος αλλος θα πει τα δικα του κοκ...

Επισης ο gigmaster δε μου εδωσε την αισθηση ενος high gain μηχανηματος οπως ο dark terror...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Γιαννη,

Αν το κριτηριο ειναι ο ηχος αυτος καθ'αυτος τοτε μπορεις να συγκρινεις εναν 5αρη με ενα 30αρη.

 

Ο blackstar μπορει να ειναι μικρουλης και ομορφουλης και γκαζουλης αλλα κανει μονο για να παιζεις σπιτι και μαλιστα χωρις αξιωσεις.

 

Για τον ενγκλ τωρα,πιστευω οτι πασχει οπου πασχουν ΟΛΟΙ σχεδον οι engl...πολυ μπασσο,πολλα πριμα.Μεσσαια τα ψαχνουμε.

 

Επισης ο gigmaster δε μου εδωσε την αισθηση ενος high gain μηχανηματος οπως ο dark terror...

 

Συμφωνώ σε όλα εκτός απο το 3ο, στο οποίο...μπορεί και να έχεις δίκιο, και να μην το έχω παρατηρήσει εγώ, καθώς παίζω με πολύ λίγα μεσαία...

Στη θέση σου θα πήγαινα καρφί σε Engl ,

 

δες τις αγγελίες.

 

Screamer 630 ευρώ

Thunder 550 ευρώ

Gigmaster 480 ευρώ

(εννοείται δε ξέρω τους τύπους που τα πουλάνε).

 

Θα πήγαινα να τους άκουγα θα έβλεπα σε τι κατασταση είναι

και θα διάλεγα ότι μου καθόταν στο αυτί.

 

ΤΟ ΑΥΤΟ.....

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημουν σε αναζητηση λαμπατης high gain κεφαλης και γω με μπατζετ μεχρι 450ευρο και πανω κατω οτι σου προτεινουν τα αλλα παιδια αυτα δοκιμασα.

 

Ο Blackstar για τα 5watt εκανε τιμια δουλεια αλλα εμενα προσωπικα μου φανηκαν λιγα τα watt και ηθελα λιγο περισσοτερο gain.

 

Ο Dark terror εξαιρετικος και με EQ πεταλι στην loop πραγματικα εβγαζα οτι ηχο ηθελα. Το μονο αρνητικο για μενα και ο λογος που δεν προχωρησα ηταν το γεγονος οτι ειναι μονοκαναλος.

 

Ο αλλος κιθαριστας που παιζουμε μαζι εχει τον Βugera 6260 οποτε τον δανειστικα για καμια βδομαδα. Ολα καλα, ολα σουπερ, τονους gain αλλα νομιζω τα 120 watt ειναι too much. Oσο και αν εχει master volume ο ενισχυτης για να ακουστει οραια πρεπει να τον εχεις στο 2 τουλαχιστον και πραγματικα ειναι πολυ δυνατα. 

 

Τελικα στραφηκα σε μια εντελως τυφλη  αγορα απο thomann αφου δεν τον εβρισκα να τον δοκιμασω πουθενα. Να ναι καλα το το 30 day money back  βεβαια  :D  http://www.thomann.de/gr/randall_rd_50h_head.htm

Υπαρχει και σε combo btw.

Τον εχω δυο βδομαδες κοντα και ακομα τον μαθαινω αλλα ειμαι απολυτα ικανοποιημενος και ξαφνιασμενος για το ποσο καλος ειναι. Ακομα και ο αλλος κιθαριστας σκεφτεται να δωσει τον bugera για αυτον. Το μονο αρνητικο ηταν η απουσια footswitch αλλα με 12 ευρο πηρα ενα για να κανω την δουλεια μου.

Ολους τους δοκιμασα σε καμπινα Randall 4x12 με eminence governor 8ohm μεγαφωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις!

 

Διευκρινιζω: Δεν θελω ηχο απο πεταλια παραμορφωσης. Θελω ηχο ενισχυτη. Μονο το BOSS EQ εχω το οποιο θα δουλεψει ως Booster στα leads και για να δωσει περισσοτερες επιλογες αμα το tone control του ενισχυτη δεν αρκει.

 

Το budget σιγουρα κατω απο χιλιαρικο, μεχρι 600-700€, αφου η χρηση θα ειναι περιορισμενη.

 

Απλα βάζεις ψηλά το gain και χαμηλά το volume ;). Αυτές οι βλακείες δηλαδη ότι για να έχεις πολυ gain πρεπει να βάλεις τον ενίσχυτη στο τέρμα έχουν ξεμείνει απο ενίσχυτες του '60 και '70. Οι σημερινοί μια χαρα παίζουν και χαμηλά.

 

Μακαρι να ειναι ετσι, δεν εχω εμπειρια απο tube amp.

 

+1000

 

Όλα είναι θέμα γούστου...

Εγώ ας πούμε δίνω ρέστα για τον blackstar.Στο παλικάρι παραπάνω δεν αρέσει και τον βρίσκει χάλια. Εγώ προσωπικά βρίσκω λίγο άτοπη τη σύγκριση. Ο ένας είναι 5 βατ ο άλλος 30, δηλαδή με τον έναν παίζεις σπίτι και λίγο πρόβα στο χαλαρό, με τον άλλο κάνεις και λάιβ. Ο ένας έχει άψογα γκάζια για μέταλ, ο άλλος όχι τόσο καλά, περισσότερο για πιο λαιτ καταστάσεις, αλλά είναι για μένα προσωπικά πάλι οι engl οι άψογες πεταλομηχανές. Βάζω πάνω την me 70 και νομίζω ότι πάιζω με ότι καλύτερο υπάρχει σε πετάλια.... ;) Γενικά αν είχα λεφτά να πάρω τον engl θα τον έπαιρνα με κλειστά τα μάτια γιατί είναι καλύτερος ενισχυτής απο τον blackstar (και το λέει αυτό ένας φαν της blackstar) και πιο δυνατός. Απο κει και πέρα εγώ θα σου έλεγα άκουσέ τους και διάλεξε. Οι bugera πλέον είναι και μαμώ τα εργαλεία, και εγώ έχω έναν αλλά άσχετο με τη κουβέντα μας (v55head) και επίσης τους προτείνω ανεπιφύλακτα, αλλά ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΑΝ ΓΙΑΝΝΗΣ, θα έπαιρνα τον engl...καλό ψάξιμο...

το οτι εισαι φαν των blackstar και μου προτεινεις engl μετραει διπλος ποντος για τον Εngl! Η συγκριση δεν ειναι ατοπη αφου δεν κοιταζω την ισχυ αλλα την ποιοτητα του ηχου που θα μου δωσει σε αυτα τα χρηματα.

 

Πες μας budget ρε άνθρωπε!!!

 

χαχα ειπα ειπα

 

Στη θέση σου θα πήγαινα καρφί σε Engl ,

 

δες τις αγγελίες.

 

Screamer 630 ευρώ

Thunder 550 ευρώ

Gigmaster 480 ευρώ

(εννοείται δε ξέρω τους τύπους που τα πουλάνε).

 

Θα πήγαινα να τους άκουγα θα έβλεπα σε τι κατασταση είναι

και θα διάλεγα ότι μου καθόταν στο αυτί.

 

Ειδα και εγω τις αγγελιες και το σκεφτομαι οταν κατεβω Θεσ/νικη να ακουσω ο,τι θα βρω εκει. Τον Thunder τον εχω ακουσει καινουργιο.

 

Όντας κάτοχος του Blackstar HT-5R θα σου έλεγα να πάρεις τον ENGL  :P Όχι γιατί ο Blackstar δεν είναι καλός,ίσα ίσα είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος,αλλά όπως και να το κάνουμε ο Blackstar είναι πιο all around,ενώ ο ENGL είναι για πιο high gain παιξίματα.Και πάλι,δε λέω ότι δε μπορείς να έχεις high gain αποτέλεσμα με τον Blackstar,αλλά θέλει 10 φορές πιο πολύ ψάξιμο απ'ότι θα χρειαστείς για τον ENGL.Ελπίζω να βοήθησα κάπως!!

 

Κι αλλος διπλος ποντος για Engl απο κατοχο blackstar. Το ψαξιμο δεν με απασχολει καθολου, απλα δεν θελω να καταφυγω στη λυση του Distortion pedal.

 

Φιλε Γιαννη,

Η συγκριση δεν ειναι ατοπη.Εξαρταται απο τα κριτηρια.Αν το κριτηριο ειναι ο ηχος αυτος καθ'αυτος τοτε μπορεις να συγκρινεις εναν 5αρη με ενα 30αρη.Ο blackstar μπορει να ειναι μικρουλης και ομορφουλης και γκαζουλης αλλα κανει μονο για να παιζεις σπιτι και μαλιστα χωρις αξιωσεις.

Ρωτα τον Αρη που ειχε κανει το συγκριτικο με τον dark terror.O dark τον παταει...στα ιδια χρηματα περιπου.Δεν υπαρχει λογος να μπεις καν στο κοπο.

Για τον ενγκλ τωρα,πιστευω οτι πασχει οπου πασχουν ΟΛΟΙ σχεδον οι engl...πολυ μπασσο,πολλα πριμα.Μεσσαια τα ψαχνουμε.

Ολα αυτα ειναι υποκειμενικες αποψεις και επιλογες με κριτηρια δικα μου.Καποιος αλλος θα πει τα δικα του κοκ...

Επισης ο gigmaster δε μου εδωσε την αισθηση ενος high gain μηχανηματος οπως ο dark terror...

 

Tα εγραψες οπως τα σκεφτομαι. Σιγουρα πρεπει να ακουσω και να κρινω μονος για να βγαλω ασφαλες συμπερασμα αφου προκειται για ιδιαιτερα υποκειμενικο θεμα. Eπομενως κοιταζω τα στοιχεια εκεινα τα οποια μπορουν να αντιπαρατεθουν αντικειμενικα.

πχ. ο Dual Terror εχει μονο ενα καναλι , αρα δεν βολευει για προβα ή αμα το gain του ΗΤ-5 μπορει να ενισχυθει με το GE-7 ή μονο με OD pedal φτανει σε metal επιπεδα. Τετοια πραγματα..

 

Dimmer, καταρχάς καλωσόρισες.

Ως ευτυχισμένος κάτοχος του Tubemeister σε προκαλώ να τον δοκιμάσεις (δωρεάν από Thomman για 30 ημέρες)...δεν σου κάνει? τον επιστρέφεις...

Με ένα od πετάλι (όποιο ναναι), ένα delay και ένα eq στο loop έχεις καθαρίσει.

Ωραία και τα τέρατα bugera etc αλλα θα θέλεις να ρίξεις μια μπλουζιά ένα βραδάκι με ουισκάκι και δεν θα σου κάνει κούκου...

 

Αυτο με την bluesια ισχυει. Αλλα με τον συγκεκριμενο ενισχυτη ειναι επιβεβλημενη η χρησιμοποιηση του πεταλιου, πραγμα που δεν το θελω.

 

Ημουν σε αναζητηση λαμπατης high gain κεφαλης και γω με μπατζετ μεχρι 450ευρο και πανω κατω οτι σου προτεινουν τα αλλα παιδια αυτα δοκιμασα.

 

Ο Blackstar για τα 5watt εκανε τιμια δουλεια αλλα εμενα προσωπικα μου φανηκαν λιγα τα watt και ηθελα λιγο περισσοτερο gain.

 

Ο Dark terror εξαιρετικος και με EQ πεταλι στην loop πραγματικα εβγαζα οτι ηχο ηθελα. Το μονο αρνητικο για μενα και ο λογος που δεν προχωρησα ηταν το γεγονος οτι ειναι μονοκαναλος.

 

Ο αλλος κιθαριστας που παιζουμε μαζι εχει τον Βugera 6260 οποτε τον δανειστικα για καμια βδομαδα. Ολα καλα, ολα σουπερ, τονους gain αλλα νομιζω τα 120 watt ειναι too much. Oσο και αν εχει master volume ο ενισχυτης για να ακουστει οραια πρεπει να τον εχεις στο 2 τουλαχιστον και πραγματικα ειναι πολυ δυνατα.

 

Τελικα στραφηκα σε μια εντελως τυφλη αγορα απο thomann αφου δεν τον εβρισκα να τον δοκιμασω πουθενα. Να ναι καλα το το 30 day money back βεβαια :D http://www.thomann.de/gr/randall_rd_50h_head.htm

Υπαρχει και σε combo btw.

Τον εχω δυο βδομαδες κοντα και ακομα τον μαθαινω αλλα ειμαι απολυτα ικανοποιημενος και ξαφνιασμενος για το ποσο καλος ειναι. Ακομα και ο αλλος κιθαριστας σκεφτεται να δωσει τον bugera για αυτον. Το μονο αρνητικο ηταν η απουσια footswitch αλλα με 12 ευρο πηρα ενα για να κανω την δουλεια μου.

Ολους τους δοκιμασα σε καμπινα Randall 4x12 με eminence governor 8ohm μεγαφωνα.

 

Πανω κατω αυτα που ισχυουν με την περιπτωση μου. Αμα ειχες ακουσει και τον Gigmaster θα τα ειχες καλυψει ολα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου