Προς το περιεχόμενο

Ποια η έννοια της Εντροπίας;


IxNiLaTiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η εντροπία μπορεί να θεωρηθεί σαν ένα μέτρο της αταξίας των μορίων. Καθώς η αταξία ενός συστήματος αυξάνεται, οι θέσεις των μορίων γίνονται όλο και πιο απρόβλεπτες και η εντροπία τους αυξάνεται. ¶ρα η εντροπία μιας ουσίας στη στερεά κατάσταση είναι χαμηλότερη απ'οτι στην αέρια (στη στερεά τα μόρια ταλαντώνονται γύρω από μια θέση ισορροπίας αλλά δεν μπορούν να μετακινηθούν μεταξύ τους όπως στην αέρια).

 

Τώρα, η εφαρμογή της εντροπίας στο noiz είναι αυτό ακριβώς που είπε ο μέγιστος δάσκαλος Dr. Elavd!

 

Το θέμα της εντροπίας στο ΝΟΙΖ κατά τη γνώμη μου, είναι σαν να ανοίξω ένα θέμα σε ένα forum μαγειρικής και να ρωτάω αν το rosewood έχει πιο σκαστό ήχο από το maple...

icon_rolleyes.gif

 

... και θα αρχίσει να αυξάνεται αν βγω να σου απαντήσω ότι το maple έχει πιο σκαστό ήχο γιατί αν το βάλεις για φωτιά σε έναν χωρίατικο φούρνο (αυτόν με τα ξύλα) το γουρουνόπουλο θα είναι πιο γευστικό απ''οτι αν κάνεις το ίδιο με rosewood (τουλάχιστον έτσι μου είπε η γιαγιά μου). :roll:

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ζουγουαου, τι σβήστηκε και δεν το κατάλαβα? Λοιπον καμμία σχέση με οτι σου είπανε βασικά. Μάλλον σου μιλάγανε για το πώς αυξάνεται η εντροπία, μεταβολές καταστάσεων αερίων ή κάτι τέτοιο δεν ξέρω, δεν σου ορίζανε την εντροπία πάντως... Ο πιο απλός ορισμός και παραδείγματα είναι απο δω και κάτω:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Entropy_(statistical_views)#Boltzmann.27s_principle

 

Δεν έχει καθόλου μαθηματικά, μόνον έναν απλό τύπο οπότε μην το φοβάσαι. Η πιο εκλαικευμένη πρόταση είναι οτι είναι ο βαθμός αταξίας (ανοργάνωτης ενέργειας) σε ένα σύστημα, ότι μπορεί αυτό να σημαίνει... Θα σου έκανα μια ψιλοπερίληψη του τι λέει το λινκ αλλά δεν προλαβαίνω αυτή τη στιγμή, κοίτα το μια πάντως, κι επανερχόμαστε το βράδυ να το ψάξουμε. Α, υπάρχει και εκλαικευμένα ορισμός και ανάλυση, αλλά αρκετά για να αποκτήσεις διαίσθηση (πιστεύω, δεν είμαι ειδικός), στη φυσική κατεύθυνσης της τρίτης λυκείου (τουλάχιστον στων δεσμών υπήρχε).

Ρε blue, φυσικός δεν είσαι? Πες του μια του ανθρώπου.... :P :P

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πολλά από φυσική και εντροπία, μόνο όσα έμαθα στο σχολείο άρα με κάλυψαν οι προλαλήσαντες (και έμαθα και κάποια παραπάνω κιόλας).

 

Αλλά όπως είπε (εμμέσως) και ο Αντουάν, ήμουν σίγουρος με το που είδα τον τίτλο του thread ότι θα το είχε ανοίξει ο Ιχνηλάτης! Προκατάληψη; Λογική πρόβλεψη; Μονόδρομος; Όπως θέλετε πείτε το αλλά τελικά μέσα έπεσα...

 

Υ.Γ. Δεν έχω πρόβλημα με το thread, τόσα άσχετα ανοίγονται, δεν είναι σοβαρότερα ή καλύτερα από αυτό.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε αγορίνα μου γιατί επιμένεις να ανοίγεις Threads ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΑ με το ύφος του forum???

 

Για σπάσιμο? Από αφέλεια? Από κακή εκτίμηση του τι "κολλάει" και τι όχι???

 

 

Το θέμα της εντροπίας στο ΝΟΙΖ κατά τη γνώμη μου' date=' είναι σαν να ανοίξω ένα θέμα σε ένα forum μαγειρικής και να ρωτάω αν το rosewood έχει πιο σκαστό ήχο από το maple...

:roll:

 

ΗΜΑΡΤΟΝ!!!![/quote']

 

Κάτσε ρε Εlavd, σ'αγαπάω σ'εκτιμάω αλλά νομίζω ότι υπερβάλεις (έτσι, για να trollάρω και λίγο) :D .

Ο Σκουντής δηλαδή τι παραπάνω σχετικό με το noiz έχει? Ή το "Summer 2006" του Αντουάν?

Ίσα-ίσα καθότι και πολύ φοιτητές στο φόρουμ το θέμα (της εντροπίας τουλάχιστον) έχει και επιστημονικό ενδιαφέρον (δεν ακούγεται "ψαρωτική" η λέξη ? :D ).

P>Ζωή είναι, δε βαριέσαι θα περάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mιας και υπάρχει μουσικό ενδιαφέρον... 8O

 

Ψάξε να βρεις το βιβλίο της Γ' Λυκείου (επί εποχής δεσμών),σίγουρα είναι η καλύτερη 1η επαφή.

 

Σε πολύ απλά λόγια είναι η ιδιότητα της φύσης να μην της αρέσει η τακτοποίηση σε φόρμες (χωρίς να έρχεται αυτό σε αντίθεση με τα πάτερνς γιατί το σπάσιμο της συμμετρίας φέρνει αυτό που εμείς λέμε συμμετρία).Είναι ένα μέγεθος που συνεχώς αυξάνεται και τα φαινόμενα στα οποία "μετράμε την εντροπία τους" ειναι μη αντιστρεπτά.πχ ο τρόπος που παγώνει ένα παγάκι είναι συγκεκριμένος (ξεκινάει το 1ο μόριο,μετά ένα άλλο κλπ).Το παγάκι όταν θα ξεπαγώνει,δεν θα γίνεται με αντιστρεπτό τρόπο,δηλ δεν θα ξεπαγώσει πρώτο το τελευταίο μόριο που "πάγωσε".

 

Είναι στατιστικό ζήτημα,δηλ ακραία τυχαίο,οπότε στη μουσική δεν θα είχε ποτέ αποτέλεσμα.Η δημιουργία μουσικής με πιθανότητες γίνεται με πιο συγκεκριμένα πράγματα πχ μαθηματικά που χρησιμεύουν στην αρχιτεκτονική υπολογιστών.

 

Αν φτιάχναμε μια μηχανή που υπακούει στην κατανομή Boltzmann πχ και βγάζει ήχους σε ακουστές συχνότητες θα έφτιαχνε ένα φάσμα σε σχήμα καμπάνας*,το οποίο θα περιείχε όχι φθόγγους αλλά όλες τις τιμές συχνοτήτων,δηλ θα ήταν σαν λευκός θόρυβος.

 

* :οριζόντιος άξονας=τιμές συχνοτήτων

κάθετος άξονας=αριθμός φορών που τυχαίνει να ακουστεί η εκάστοτε συχνότητα

 

ΥΓ1) Αν είναι εκτός θεματολογίας του νόιζ το μηνυμά μου ας σβηστεί

ΥΓ2)Ήμουν ειρωνικός στο θέμα νωρίτερα επειδή ρώτησες "τη γνώμη μας"

ΥΓ3)Για να αποφύγω φαινόμενα φλίπερ,ξεκαθαρίζω:το οτι είμαι φυσικός,δεν σημαίνει οτι ξέρω τι είναι η εντροπία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μην βιαζόσαστε να εκτονωθείτε επάνω μου… γμτ. :evil:

 

Σωστά. Θα έπρεπε να ψάχνουμε για εκτόνωση σκοτώνοντας ζώα, όπως κάνεις εσύ.

 

Βρε ουστ από δω! :evil: :evil: :evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μην βιαζόσαστε να εκτονωθείτε επάνω μου… γμτ. :evil:

 

Σωστά. Θα έπρεπε να ψάχνουμε για εκτόνωση σκοτώνοντας ζώα' date=' όπως κάνεις εσύ.

 

Βρε ουστ από δω! :evil: :evil: :evil:[/quote']

 

Ορίστε; :?:

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε; :?:

 

Φαίνεται ότι δεν ξέρεις ότι το άλλο χόμπυ του Ιχνηλάτη (εκτός από το να παπαρολογεί στα φόρουμ) είναι να παίρνει τα βουνά με άλλους βλαμμένους σας αυτόν και να πυροβολεί ζώα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε; :?:

 

Φαίνεται ότι δεν ξέρεις ότι το άλλο χόμπυ του Ιχνηλάτη (εκτός από το να παπαρολογεί στα φόρουμ) είναι να παίρνει τα βουνά με άλλους βλαμμένους σας αυτόν και να πυροβολεί ζώα.

 

Προσωπικά γνωρίζω ένα κυνηγό για τον οποίo τρέφω μεγάλη εκτίμηση και συμπάθεια.

 

Το "βλαμμένοι" είναι καθαρά δικιά σου άποψη...

 

Υπάρχουν κυνηγοί και "κυνηγοί".

 

Και επειδή δεν φημίζομαι για τα φιλοζωικά μου αισθήματα, δεν βρίσκω τι σχέση έχει η εν λόγω ασχολία με το θέμα της συζητησης... :roll:

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου