Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια σχετικά με κούρδισμα τυμπάνων...


NemOOO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους και σε όλες.....

 

Τον τελυταίο μήνα είμαι ένας ευτυχής κάτοχος της sonor 505 ...

Το προβλημα είναι ότι επειδή είμαι πολύ αρχάριος ακόμα δεν ξέρω να κουρδίσζω καλά....

 

Μετα απο ένα search που έκανα στο noiz βρήκα κάποια links για κούρδισμα τυμπάνων....

 

Το πρόβλημα όμως είναι...Ότι μπορεί τη διαδικασία να την ξέρω, δεν ξέρω πώς πρέπει να είναι ο τελικός ήχος των τυμπάνων....

 

Γίνεται κάποιος να γράψει ενα tutorial για κούρδισμα τυμπάνων ή να μου εξηγήσει κάποια βασικά πράγματα όπως :

 

-Πόσο τεντωμένο πρέπει να είναι το κάθε δερμα?

-Θα είναι τα δερματα και πανω και κάτω τα ίδια τεντωμένα?

-Έχεται κάποιο link που ίσως να με βοηθούσε σχετικά με αυτό που ψάχνω?

 

 

=======Ευχαριστώ εκ των προτέρων.... :)

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά, θα πρέπει η μεμβράνη να έχει ομοιόμορφο ήχο σε όλη της την επιφάνεια. Αλλιώς θα ακούγεται "ντενεκές", όπως λέμε. Ένα σύντομο και περιεκτικό link για να αρχίσεις είναι αυτό. Για κάτι παραπάνω πήγαινε εδώ. Καλή συνέχεια.

P>Πρρουτ!</P>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τhanx....

 

Να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα....Υπάρχει περίπτωση μετα το πρώτο κούρδισμα (που προσωπικά ο ήχος δεν μου άρεσε) να αρχίσει με το παιξιμο να στρώνει σιγά σιγά...?

 

Γιατί μετά απο καμια βδομάδα που παίζαμε μουσική τώρα μου φαίνεται να έχει διορθωθεί ο ήχος.....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά! Το κούρδισμα (και άρα και ο ήχος σου) θα επηρρεαστεί και από το παίξιμο, και από τις μεταβολές της θερμοκρασίας και - κάποιες φορές - κι από τις μεταβολές υγρασίας (όταν η μεμβράνη είναι δέρμα πχ στα bongos). Αλλά μην πτοείσαι: Από ένα σημείο και μετά, όταν οι μεμβράνες πάρουν τη φόρμα τους, το μόνο που θα χρειάζεται το σετ σου θα είναι λίγο διόρθωση και τίποτε παραπάνω (υπόθεση δηλαδή 5 - 10 λεπτών).

 

Μετά από μια εβδομάδα παιξίματος έχουν βεβαίως συμβεί δυο πράγματα:

α) Οι μεμβράνες δουλεύτηκαν οπότε άλλαξε και κάπως ομογενοποιήθηκε το αρχικό τους κούρδισμα.

β) Συνήθισες.

 

Κάποιος χρόνος πριν από κάθε παίξιμο (περισσότερος στην αρχή, και ολοένα λιγότερος με τον καιρό) θα σε ανταμείψει με πολύ καλά αποτελέσματα.

P>Πρρουτ!</P>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Sygnwmi pou parembainw alla pisteuw oti poli 8a se boi8ouse an ebriskes na goraseis to DRUM-TORQUE Method of Tuning And Tensioning Musical Drums by J.Robert Neary. Mou xei lusei ta xeria kyriolektika... Psa3e na to breis kai 8a me 8ymi8eis... :D

What Fuckin' Reasonable Grounds: Piss Off!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου