Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση Squier Classic Vibe Strat 50's


Προτεινόμενες αναρτήσεις

οπως ειπε και ο blackie ΜΗΝ βαζεις humbuckers. ασε τον kotzen αυτος εχει 500 κιθαρες

 

 

Εχεις άπειρα δίκια απλά ξέρετε πως κάνουμε,

 

με μια κιθάρα να τα παίζουμε ολά και να φτιάχνει και καφέ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εχεις άπειρα δίκια απλά ξέρετε πως κάνουμε,

 

με μια κιθάρα να τα παίζουμε ολά και να φτιάχνει και καφέ.....

 

Δε θα το βρεις ποτε...μη το ψαχνεις...

 

o 59 βγαινει και σε μικρουλι...

Οσο για το τρεμολο εγω δε θα το επαιρνα το Super Vee...

Εχω βεβαια μια κιθαρα με Floyd Rose αλλα και με την classic vibe ενος φιλου κανω κανονικα dives ala EVH...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τον neck-midlle παιζω τα παντα και με τον dimarzio-bridge παιζω blackmore!!! μαγεια!!.οσο για το τρεμολο ενα στυλ φεντερ αλλα πιο καλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημασία έχει ΟΛΟΙ καταλήγουμε οτι το όργανο

 

αξίζει.... οπότε φύγαμε για αγορές.....

 

Αν κερδίσουμε και στο λαχείο χτυπάω και εναν τέτοιο και τέλος......

 

http://www.fender.com/en-GR/products/super-sonic-22-combo/

 

Αντε καλές γιορτές παιδιά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ! Να πω κι εγώ τη γνώμη μου και την εμπειρία μου για την CV 50's ως κάτοχός της ?

Τον τελευταίο 1.5 χρόνο αυτή η strat είναι το MAIN μου όργανο για ό,τι είδος κι αν παίξω και ειλικρινά έχει παραγκωνίσει την άλλη μου κιθάρα της τάξης των 1000ε.

Είναι strat όσο δεν πάει στον ήχο και στο σκάσιμο κι επιπλέον διαθέτει  ασύλληπτο μπράτσο (για τα χέρια μου πάντα).

Το όργανο είναι προσεγμένο πέρα για πέρα και οι όποιες ατέλειες υπάρχουν εργοστασιακά ,με το πρώτο setup(λεπτομερές όμως!) εξαλείφονται.

Προσωπική μου συμβουλή θα ήταν να πας σε ένα μαγαζί που να έχει 2-3 ίδιες (όσο εύκολο κι αν είναι αυτό δεδομένων των σημερινών stock) ,να τις δοκιμάσεις όλες και να πάρεις αυτή που ρεζονάρει καλύτερα και γενικά ξεχωρίζει για κάποιο λόγο από τις υπόλοιπες. Έχω την αίσθηση ότι υπάρχουν μικροαποκλίσεις από CV σε CV (λογικότατο,ΜΟΝΟ 330 ευρώ πληρώνουμε!)που αν είσαι ιδιαίτερα απαιτητικός θα τις αντιληφθείς και θα διαλέξεις αυτή που σου "κάθεται" καλύτερα  :)

 

Τώρα για το θέμα αναβάθμιση /μαγνήτης. Να πω καταρχάς πως οι stock μονοί είναι ιδιαίτερα ποιοτικοί και αναδεικνύουν άψογα την "stratίλα" του οργάνου. Ωστόσο για μένα ως Βασίλης πάντα και γι'αυτά που παίζω ,θεωρώ τον πιο all around συνδυασμό σε μια κιθάρα τον HSS .Επομένως ,σχεδόν άμεσα αντικατέστησα τον bridge με humbucker .Συγκεκριμένα έβαλα τον mo joe της dimarzio (http://www.dimarzio.com/pickups/humbuckers/mo-joe). Ο συγκεκριμένος μαγνήτης ισορροπεί άψογα με τους άλλους δύο stock μονούς.Είναι πολύ open και ήπιος  σε gain .Δεν "καλουπώνει" σε καμία περίπτωση το όργανο και "my strat still sounds like a strat".Συχνοτικά έχει σωστή παρουσία μεσαίων και το "cut through the mix " είναι δεδομένο.

Φυσικά θα υπάρχουν κι άλλες εξαιρετικές επιλογές για τον μαγνήτη που ψάχνεις,απλά εγώ παραθέτω την δική μου εμπειρία με τον mo joe.

 

Το μόνο που μπορώ να κάνω για να ακούσεις  τον mo joe στην CV μου αλλά και τον stock neck μονό της είναι να σου παραθέσω 2 σύντομα βίντεο στα οποία παίζω με την CV και το Vamp3 της behringer(βραβείο low budget gear ;D )

 

Εδώ μόνο Ο Mo Joe .

 

Εδώ στην αρχή neck κι έπειτα λίγο bridge.(Me @ 3.06)

 

Αυτά κι ελπίζω να βοήθησα  :)

Για ό,τι άλλο χρειαστείς επί του θέματος,εδώ είμαστε !

 

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρέσει ο ήχος πολύ απο τα βίντεο που μου παράθεσες,

 

βεβαια εσύ έβαλες humbucker πισω.

 

Το σκεφτόμουν απλά έλεγα να μη μπω σε διαδικασία να σκάψω τη κιθάρα

 

για αυτο κοιτούσα τους μονούς dimarzio.

 

Απο humbuckers σπιτι γινεται της κολάσεως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο humbuckers σπιτι γινεται της κολάσεως....

 

Άστην όπως είναι τη κιθαρούλα να τη ευχαριστηθείς και στο μέλλον βλέπεις .

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου