Προς το περιεχόμενο

επιλογή κάρτας ήχου..ξανά αυτό το θέμα?


zeromancer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειδες τι καλό που ειναι να ρωτας? γιατι ο πωλητής μου είπε "σωπα μωρε ιδιο πραγμα είναι"

αλλα οταν τον ρωτησα αν έχει την 2i4 μου ειπε, οχι :P

ευχαριστω παρα πολυ για την άμεση απάντηση.σκέφτομαι να πώ στο άγιο Β. να μου φέρει μια άμεσα..αλλά μετα θα σας πρήξω στις ερωτησεις γιατι ειμαι βρωμονουμπο  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

για πυκνωτικό ακόμα δεν το σκέφτομαι γιατί αν δεν κάνω λάθος  θέλει περισσότερο διάβασμα για το που θα το στήσεις για να πάρεις το αποτέλεσμα που θες (όχι ότι με το απλό δεν θέλει αλλά λέμε τώρα)

η c 400 ήταν η πρώτη που σκέφτηκα και εγώ αλλά έχω διαβάσει ότι το interface της είναι πολύ πλαστικούρα κακής ποιότητας.

 

Ισχυει και για το πυκνωτικο αυτο αλλα και για το δυναμικο (π.χ sm57) μην νομιζεις οτι θα βαλεις το μικροφωνο μπροστα στο ενισχυτη ετσι απλα και θα βγαλεις ηχο. Βεβαια οντως με το δυναμικο ειναι πιο ευκολο γιατι ειναι περιορισμενες οι θεσεις του... Διαβασε καποια απο τα αρθρα του νοιζ περι ηχογραφησεων ειναι πολυ αξιολογα!

 

Οσο για την c400 ειναι πιστευω απο τις καλυτερες αν οχι η καλυτερη σε αυτα τα χρηματα. Το interface που λες και νομιζω εννοεις το Pro Tools SE ειναι οντως αρκετα περιοριστικο. Για αυτο ομως σου προτεινα το bundle με το Pro Tools MP!

Tα Pro Tools ειναι απο τα καλυτερα DAW που κυκλοφορουν στον επαγγελματικο χωρο και για πολλους (βλεπε εμενα :P ) θεωρουνται ως τα πιο ευχρηστα. Εγω παντως θα σου προτεινα την c400 ΜΕ τα pro tools mp με κλειστα ματια.

 

Γενικα ψαχνε το πριν ακους τον καθενα να λεει τα δικα του!

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BlackForest ευχαριστω για αλλη μια αναλυτικότατη απαντηση ( και αιώνιο respect στους opeth :P )

εννοειται πως οσο μπορω το ψάχνω απλως το θεμα ειναι οτι για τις ηχογραφήσεις οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες (δυστυχώς) για αυτο και ανοιξα το θέμα για να το συζητήσουμε και να με διαφωτίσετε  ;D

θέλεις να μου πείς την γνώμη σου όσον αφορά τις 2i4 και την c 400...εννοώ μια σύγκριση ή ειναι πολύ μεγάλο κεφάλαιο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να είμαι σίγουρος για το αν το κάτωθι προϊόν κάνει για την δουλειά που θέλεις - σου βάζω το λινκ για να το τσεκάρεις και άν σου κάνει μελέτα το !

 

(φαίνεται πως έτσι γλυτώνεις τα μικρόφωνα με ότι συνεπάγεται αυτό ! )

 

 

 

και ένα δείγμα του ήχου του

 

 

 

 

Όλοι κάνουμε όνειρα........ (custom shoP & V.O.S)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BlackForest ευχαριστω για αλλη μια αναλυτικότατη απαντηση ( και αιώνιο respect στους opeth :P )

εννοειται πως οσο μπορω το ψάχνω απλως το θεμα ειναι οτι για τις ηχογραφήσεις οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες (δυστυχώς) για αυτο και ανοιξα το θέμα για να το συζητήσουμε και να με διαφωτίσετε  ;D

θέλεις να μου πείς την γνώμη σου όσον αφορά τις 2i4 και την c 400...εννοώ μια σύγκριση ή ειναι πολύ μεγάλο κεφάλαιο?

 

 

Να σου πω την γνωμη μου αλλα χωρις να ειχα ποτε μια πραγματικη εμπειρια με την 2i4.

Γενικα απο οτι εχω καταλαβει καλο ειναι να κοιταμε το value for money αλλα οταν προκειται να ξοδεψεις καποια λεφτα για να κανεις σωστα μια δουλεια πρεπει να αναλογιστεις και την αξιοπιστια των προϊοντων.

 

Για την c400 μπορεις να εισαι σιγουρος οτι ειναι απο τις πιο αξιοπιστες καρτες και αν και κατοχος της μονο 1 χρονο τωρα πιστευω πως θα αντεξει αρκετα ακομα. Η οποια μαλιστα βγαινει απο την avid η οποια ειναι απο τους μεγαλυτερους κολοσσους στον χωρο της ηχογραφησης και πως ακομα και αν ποτε σου εμφανισει προβλημα η καρτα θα υπαρχει παντα καποιο support / site που θα σου λεει καποια λυση. Eπισης τωρα εχει πεσει αρκετα η τιμη της! Εγω την ειχα παρει απο thomann περσι 200Ε και τωρα ερχεται στα 240 με τα ΜΡ (που μονα τους κανουν ενα κατοσταρι)

 

Για την 2i4 δεν ξερω πολλα... εχω ακουσει πως και αυτη ειναι αρκετα καλο value for money αλλα δεν νομιζω πως η focusrite εχει το μεγεθος της avid. Στοχευει περισσοτερο η εταιρια σε budget μηχανηματα και πιστευω πως σε ενα επαγγελματικο studio δεν θα βρεις κανενα μηχανημα της (αντιθετα με της avid) χωρις ομως αυτο να σημαινει οτι ειναι για πεταμα αυτα που βγαζει

 

Τελος, στον ηχο πιστευω πως δεν θα καταλαβεις διαφορες... Το κυριο θεμα σου ειναι με ποιο λειτουργικο θα ηχογραφησεις. Η c400 με τα Pro Tools MP για εμενα ειναι παρα πολυ καλη προσφορα. Τα MP ειναι πολυ κοντα (αν δεν θεωρουνται κιολας) σε επαγγελματικα DAW χωρις ομως να ειναι περιπλοκα και με ενα διαβασματακι μιας ωρας περι του προγραμματος ξεκινας ηχογραφηση κανονικοτατα.  Και παλι ομως ειναι υποκειμενικο τι τον βολευει τον καθενα... Με την 2ι4 μπορεις να δουλεψεις ειτε με το ableton που ερχεται ή να κατεβασεις δωρεαν DAW (βλεπε reaper).

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

black σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση/ αρθρο σου :)

η αλήθεια ειναι πως με ενδιαφερει να ειναι σχετικά εύκολη η διαδικασία ηχογράφησης..εστω για αρχη. και τι εννοώ..να κάνω τα απλά πραγματάκια σχετικά εύκολα.

γενικά ό,τι  reviews εχω κοιτάξει λένε πολυ καλά λόγια και για τις 2. εγώ σίγουρα διαφορά δεν θα καταλάβω.

 

@lofring

σε ευχαριστω πολυ για την πρόταση...δεν είχα ιδεα οτι παίζει κατι τέτοιο . θα το μελετήσω λίγο οσο μπορω μέσω νετ

 

υ.γ αυτο δεν ειναι?

http://www.thomann.de/gr/palmer_pdi09.htm

αν είναι αυτο δεν χρειαζεται να το φερει καποιος απο την χώρα της coca cola :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε επειδή ψάχνω και εγώ περίπου τα ίδια για να μην μπλέκεις με γερμανίες κτλ βρήκα αυτό www.athensproaudio.gr ...δεν έχω αγοράσει τιποτα ακόμα αλλα σκοπεύω να πάρω ή την m-audio ή την focusrite... κολλάω και εγώ στα pro tools... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω καταλήξει δυστυχώς ακόμα..... το σκέφτομαι πολύ... απο την μία ακούω τα καλύτερα για τους προενισχυτές της focusrite + είναι φθηνότερη απο την αλλη όπως είπε και ο φίλος παραπάνω pro tools + avid.... εαν αποφασίσω θα σου πώ πάντως ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου