Προς το περιεχόμενο

Ten Words - Joe Satriani (guitar cover)


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Παραθέτω μια προσπάθεια μου σε αυτό το τρομερό κομμάτι του master Joe!Ελπίζω να σας αρέσει!

https://soundcloud.com/billtrantos/ten-words-joe-satriani-guitar

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχεις βάλει υπερβολική παραμόρφωση και νομίζω ότι και στο κούρδισμα δεν είσαι εκατό τοις εκατό σωστός  ;)

Κατά τα άλλα οκ  :)

όχι άλλο κάρβουνο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έχεις βάλει υπερβολική παραμόρφωση και νομίζω ότι και στο κούρδισμα δεν είσαι εκατό τοις εκατό σωστός   ;)

Κατά τα άλλα οκ  :)

Μου λένε συνεχώς για το πολύ gain που χρησιμοποιώ,κάτι πρέπει να κάνω μου φαίνεται γι'αυτό,γιατί γενικά έχω την τάση να παίζω με πολύ gain... :S Για το κούρδισμα έχεις δίκιο,δεν είμαι 100% σωστός και δυστυχώς το άκουσα αφού είχα τελειώσει το recording...  ::)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο λιγότερη παραμόρφωση χρησιμοποιείς, τόσο περισσότερο καλύπτονται τα λάθη, έτσι αναγκάζεσαι να παίζεις πιο "καθαρά" , συνεπώς και καλύτερα  ;)

όχι άλλο κάρβουνο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Xμμ...τί;

Νομίζω και ελπίζω ο Πάνος να εννοεί το αντίθετο,ότι δηλαδή όσο λιγότερη παραμόρφωση χρησιμοποιείς τόσο πιο δύσκολο είναι να καλυφθούν τα λάθη!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σου bill  :) εμένα στον ήχο με ενόχλησαν οι υψηλές συχνότητες περισσότερο από την παραμόρφωση .Το ίδιο μου φάνηκε και στα άλλα τραγούδια σου .το συγκεκριμένο τραγούδι όπως και πολλά άλλα του joe καλό είναι να παίζεται με ένα  boost σε κάποιες συχνότητες σαν πετάλι wah αφημένο σε μια θέση ,κάνοντας τον ήχο να μοιάζει λίγο με ανθρώπινη φωνή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για σου bill  :) εμένα στον ήχο με ενόχλησαν οι υψηλές συχνότητες περισσότερο από την παραμόρφωση .Το ίδιο μου φάνηκε και στα άλλα τραγούδια σου .το συγκεκριμένο τραγούδι όπως και πολλά άλλα του joe καλό είναι να παίζεται με ένα  boost σε κάποιες συχνότητες σαν πετάλι wah αφημένο σε μια θέση ,κάνοντας τον ήχο να μοιάζει λίγο με ανθρώπινη φωνή.   

Σ'ευχαριστώ πολύ γι'αυτή σου την παρατήρηση,θα ψάξω κι άλλο το eq μου την επόμενη φορά!!Να 'σαι καλά!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο Bill πολύ καλή προσπάθεια!!!  ;)

 

Κι εγώ πιστεύω πως η παραμόρφωση ήταν υπερβολική και θα συμφωνήσω και με το κούρδισμα όπως είπε και ο Πάνος παραπάνω. Μπορώ να πω ότι το κούρδισμα ήταν αυτό που με "χάλασε" περισσότερο.  :)

 

Και πάλι μπράβο για την προσπάθειά σου.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω και ελπίζω ο Πάνος να εννοεί το αντίθετο,ότι δηλαδή όσο λιγότερη παραμόρφωση χρησιμοποιείς τόσο πιο δύσκολο είναι να καλυφθούν τα λάθη!

 

Δεν νομίζω να εννοεί το αντίθετο,όσο πιο λίγη παραμόρφωση τόσο πιο πολύ προσεχτικός πρέπει να είσαι γιατί δεν έχεις το gain να σε ¨ψιλόκαλύψει" αν κάνεις κανένα ψιλολαθάκι.

 

Οπότε όσο πιο λίγο gain τόσο πιο πολύ βασίζεσαι στο παίξιμο και μόνο και είσαι πιο προσεχτικός.

 

Ωραίος Bill  :D

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου