Προς το περιεχόμενο

Απορια για ROLAND EXR-GR5


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω το roland exr-gr5 και εδω και χρονια εχω ενα προβλημα αλλα τωρα τελευταια καταλαβα οτι με ενοχλει ιδιαιτερα........

το οργανο οταν το ανοιγω καθε φορα μπαινει σε κατασταση ARRANGER ετοιμο να ξεκινησει να παιζει τον αυτοματο ρυθμο...με INTRO..ταυτοχρονα επιλεγει ηχο ακορντεον+ ρυθμο καρσιλαμα......αν πατησεις λοιπον ενα πληκτρο ξεκινουν ολα και παιζουν.....εγω το χω συνηθισει πλεον και οταν ανοιγω αμεσως πριν πατησω καποιο πληκτρο παταω 2-3 κουμπια να απενεργοποιηθει ο ρυθμος και να επιλεγει ηχος πιανου....οταν ομως το ανοιγει καποιος αλλος και δεν το ξερει αυτο αρχιζει και παιζει τα δικα του......

διαβασα στο μανιουαλ οτι το οργανο οταν ανοιγει μπαινει σε κατασταση piano solo...λογικο δλδ και αν θελω τους ρυθμους τους ενεργοποιω εγω......αυτο ομως δεν γινεται στο δικο μου οργανο...

απ'το μανιουαλ το μονο που καταφερα ηταν οτι βρηκα μια κρυφη λειτουργεια απενεργοποιησης των ρυθμων,την εκανα λοιπον και πραγματι στην εκκινηση δεν ακουγεται ρυθμος αλλα αναφοσβηνουν οι ενδειξεις,δειχνοντας παλι οτι ναι μεν εκτελειται ο ρυθμος του καρσιλαμα απλα δεν ακουγεται.....συν οτι επιλεγεται παλι ηχος ακορντεον.....

ελπιζω οτι καταλαβατε το προβλημα.....θελω να ξερω υπαρχει τροπος οταν ανοιγω το οργανο να επιλεγεται ο τελευταιος ηχος? η εστω ηχος πιανου? και να μην μπαινει σε λειτουργια ο ρυθμος?

και μια διευκρινιση οταν λεω ρυθμος δεν εννοω μονο το κρουστο αλλα ολο το ακομπανιαμεντο με INTRO....ευχαριστω και περιμενω καμια απαντηση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οργανο οταν το ανοιγω καθε φορα μπαινει σε κατασταση ARRANGER ετοιμο να ξεκινησει να παιζει τον αυτοματο ρυθμο...με INTRO..ταυτοχρονα επιλεγει ηχο ακορντεον+ ρυθμο καρσιλαμα....οταν ομως το ανοιγει καποιος αλλος και δεν το ξερει αυτο αρχιζει και παιζει τα δικα του.....

Πολυ γλεντζες το Roland σου. ;D Παιρνει και πρωτοβουλιες και παιζει μονο του, τι αλλο θες?

Εγω θα το μαθαινα να πηγαινει μονο του για "αρπαχτες" και να μου φερνει τα λεφτα... :P

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...
  • Guru

το οργανο οταν το ανοιγω καθε φορα μπαινει σε κατασταση ARRANGER ετοιμο να ξεκινησει να παιζει τον αυτοματο ρυθμο...με INTRO..ταυτοχρονα επιλεγει ηχο ακορντεον+ ρυθμο καρσιλαμα......αν πατησεις λοιπον ενα πληκτρο ξεκινουν ολα και παιζουν.....

Ναι, έτσι το προγραμματίσαμε by default όταν ανοίγει - ξεκινάει. Ready... Plug & Play.

 

εγω το χω συνηθισει πλεον και οταν ανοιγω αμεσως πριν πατησω καποιο πληκτρο παταω 2-3 κουμπια να απενεργοποιηθει ο ρυθμος και να επιλεγει ηχος πιανου....

Πολύ ωραία.

Μπορείς να κάνεις και κάτι άλλο, αν δεν το έχεις κάνει ήδη.

Να κατασκευάσεις δικά σου User Programs (Μνήμες Χρήστη). Το κουμπί τέρμα δεξιά που από κάτω γράφει [ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗ].

Με αυτόν τον τρόπο μπορείς να αποθηκεύσεις σε μνήμες ότι θες όπως θες και με ονομασίες.

Στην πρώτη μνήμη για παράδειγμα.

Οπότε ανοίγοντας το όργανο με δύο κινήσεις, αν θυμάμαι καλά, πατώντας user program και μετά το δεξί βελάκι, επιλέγεις την πρώτη μνήμη στην λίστα όπου έχεις αποθηκευμένα για παράδειγμα όποιον ρυθμό με όποια ταχύτητα με όποιον ήχο κλπ κλπ και φυσικά με απενεργοποιημένο το SYNC START/STOP που αυτό θέτει σε αυτόματη λειτουργία τους ρυθμούς όταν πατήσεις κάποιο πλήκτρο. Επίσης, μπορείς να αποθηκεύσεις στην ίδια μνήμη τις ρυθμίσεις - επιλογές σου, με απενεργοποιημένο προσωρινά το arranger, πατάς το κουμπί που λέει [PIANO / SOLO] και μετά το κουμπί [ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗ] κλπ κλπ.

Αφού φτιάξεις τις ρυθμίσεις σου μην ξεχάσεις να τις αποθηκεύσεις και σε δισκέτα πέραν από την εσωτερική μνήμη, διότι εάν κάποια στιγμή κάνεις κατά λάθος factory reset από τις σελίδες των utility, θα πρέπει να ρυθμίσεις ξανά όλα αυτά από την αρχή.

 

οταν ομως το ανοιγει καποιος αλλος και δεν το ξερει αυτο αρχιζει και παιζει τα δικα του......

Πολύ απλά θα μπορούσε να το συνηθίσει και αυτός, τέλος πάντων.

 

Παρένθεση.

Αν και αργά το αναφέρεις ως "παράπονο", πρώτη φορά το ακούω, κανένας άλλος δεν εξέφρασε αυτό το παράπονο.

 

διαβασα στο μανιουαλ οτι το οργανο οταν ανοιγει μπαινει σε κατασταση piano solo...λογικο δλδ και αν θελω τους ρυθμους τους ενεργοποιω εγω......αυτο ομως δεν γινεται στο δικο μου οργανο...

Τι ακριβώς δεν γίνεται στο δικό σου;

Μήπως φταίει κάτι άλλο ή μήπως εγώ δεν κατάλαβα κάτι σωστά.

 

απ'το μανιουαλ το μονο που καταφερα ηταν οτι βρηκα μια κρυφη λειτουργεια απενεργοποιησης των ρυθμων,την εκανα λοιπον και πραγματι στην εκκινηση δεν ακουγεται ρυθμος αλλα αναφοσβηνουν οι ενδειξεις,δειχνοντας παλι οτι ναι μεν εκτελειται ο ρυθμος του καρσιλαμα απλα δεν ακουγεται.....συν οτι επιλεγεται παλι ηχος ακορντεον.....

Από την στιγμή που αναφέρει το manual την λειτουργία, δεν είναι κρυφή εκτός κι αν εννοείς κάτι άλλο.

Πιθανόν, απ ενεργοποίησες το arranger, υποθέτω - μάλλον αυτό έκανες εάν κατάλαβα σωστά.

 

ελπιζω οτι καταλαβατε το προβλημα.....θελω να ξερω υπαρχει τροπος οταν ανοιγω το οργανο να επιλεγεται ο τελευταιος ηχος? η εστω ηχος πιανου? και να μην μπαινει σε λειτουργια ο ρυθμος?

Η λειτουργία που έκανες πιό πάνω, εάν κατάλαβα σωστά.

Δηλαδή έχοντας πατημένα ταυτόχρονα τα κουμπιά [ACOUSTIC] και [ΜΕ ΣΥΝΟΔΕΙΑ/BAND], πατάς τον διακόπτη [ΕΝΑΡΞΗ ΟΡΓΑΝΟΥ]. Θα σου το επιβεβαιώσει απεικονίζοντας την λέξη [DISABLED] στην οθόνη. Προσοχή, αν θες να ενεργοποιήσεις και πάλι το arranger (τους ρυθμούς), θα πρέπει να επαναλάβεις την ίδια διαδικασία για ενεργοποίηση των ρυθμών - ακομπανιαμέντων.

 

και μια διευκρινιση οταν λεω ρυθμος δεν εννοω μονο το κρουστο αλλα ολο το ακομπανιαμεντο με INTRO....

Αυτό σίγουρα το κατάλαβα.

 

Υ.Γ. 1

Το όργανο διαθέτει μόνο Ελληνικό manual.

 

Υ.Γ. 2

Την επόμενη φορά θα σ' έχω υπ'όψη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πολυ γλεντζες το Roland σου. ;D

Αυτό ήταν το concept και πέτυχε.

 

Εγω θα το μαθαινα να πηγαινει μονο του για "αρπαχτες" και να μου φερνει τα λεφτα... :P

Ίσως σε κάποιο επόμενο ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου