Προς το περιεχόμενο

Berklee Chops - Κάτι φοιτητάκια στο America...


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακόμα θυμαμαι την..τρομοκρατημενη ταμια στο Safeway την πρωτη φορα που πηγα να ψωνισω στις ΗΠΑ, ο Λογαριασμος ηταν 6,20 δολλαρια και της εδωσα 11,20 για να μου δωσει πισω ταλληρο και κοντεψε να παθει καρδιακη προβολη γιατι “they haven’t showed us during training how to give change this way”….  ;D ;D και φυσικα με γεμισε ψιλα.... ;D

 

Πες της κι εσυ...."subtraction μωρη, τι training με λες?"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ακόμα θυμαμαι την..τρομοκρατημενη ταμια στο Safeway την πρωτη φορα που πηγα να ψωνισω στις ΗΠΑ, ο Λογαριασμος ηταν 6,20 δολλαρια και της εδωσα 11,20 για να μου δωσει πισω ταλληρο και κοντεψε να παθει καρδιακη προβολη γιατι “they haven’t showed us during training how to give change this way”….   ;D ;D και φυσικα με γεμισε ψιλα.... ;D

 

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!! Λοιπόν αυτό ακριβώς μου έχει συμβεί κι εμένα... Ακριβώς όμως...

Εκεί να δεις έντρομο και χαμένο βλέμμα... Του στυλ αυτός πάει να με μπερδέψει και να μου φάει λεφτά...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...οπως και το σοκ που παθαιναν οι μπαρμεν στην Αγγλια οταν θελαμε να πληρωσουμε ξεχωριστα!Καλα γενικα οι ταμιες στα μαγαζια και στα σουπερ μαρκετ ειχαν σοβαρα θεματα,αυτο που μου εκανε εντυπωση ομως ειναι οτι οι πελατες ηταν υπομονετικοτατοι!!!

 

 

Ον τοπικ:Επισης νομιζω οτι το σημαντικο με αυτες τις σχολες ειναι οτι διδασκουν και κυριως μουσικες που εχουν γεννηθει στο ευρυτερο χωρο τους,οποτε και οι σπουδαστες πιανουν το ολο feeling!!!Φανταστειτε ας πουμε να διδασκε το Berkleε ρεμπετικα!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ Λακη μου,Λακη μου... ;D...πως φαινεται οτι δεν εχεις ζησει στα εξωτερικα... ;D

 

Εσυ εχεις μαθει με την ελληνικη πραγματικοτητα δηλ. οτι μεσα σε ενα ΧΑΟΣ οι ΣΩΣΤΟΙ εχουν το μυαλο και την ικανοτητα (πολλες φορες και μεσω...πατεντων) να επιβιωνουν και να προχωρανε ...μαθαινοντας στο...δρομο απο τα λαθη τους,υπερπηδωντας τις δυσκολιες..αλλα ολα αυτα βεβαια ΜΟΝΟΙ τους μια και ΚΑΝΕΙΣ δεν προκειται (μια και το συστημα της παιδειας μας ειναι εντελως διαλυμενο) να τους τα μαθει..

 

Στον...πολιτισμενο κοσμο (και εκει που ΥΠΑΡΧΕΙ συστημα)...τα πραγματα ειναι...αλλοιως....τα ΠΑΝΤΑ μπαινουν σε ΚΟΥΤΑΚΙΑ και τα παντα περιγραφονται με...manual (σκεψου ενα πραγμα σαν το στρατο ας πουμε που και για το πως θα σκουπισεις τον πισινο σου υπαρχουν ΣΑΦΕΙΣ οδηγιες... ;D)...και για τα παντα υπαρχει ΣΥΣΤΗΜΑ...

 

Για αυτο και οι Ελληνες οταν πανε στα..εξωτερικα διαπρεπουν...γιατι εδω τα καταφερνουν στην Ελλαδα τη χωρα της πατεντας ,της προχειροτητας και του χαβαλε, στην Αμερικη/Γερμανια/Πολιτισμενο κοσμο, που ολα ειναι ωραια και οργανωμενα δεν θα τα καταφερουν και δεν θα ξεπερασουν τους ξενους που ετσι και κατι δεν παει οπως..."πρεπει" τα χανουν και ψαχνουν το κουμπι του πανικου?

 

Like stealing candy from a baby..    ;D  

 

 

Πες τα Νικο !!Λακη κανονισε ν'ανεβω Κοζανη για σεμιναριο ''πατεντας'' !! ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα του σαμ ιτ απ... ;D..εχουμε τα παρακατω:

 

1.Παιδια που προερχονται απο μια χωρα οπου η εθνικη μουσικη ειναι η blues,country,rock,jazz και οχι το ντιρινταχταντιριντιρινταχτα (nothing wrong w/ ντιρινταχταντιριντιρινταχτα αλλα δεν σε κανει και βραχο του groove διατι να το κρυψωμεν αλλωστε.. ;D) αρα εχουν στο DNA τους τα συγκεκριμενα ειδη μουσικης που ετσι κι αλλοιως θα πρεπει να παιζουν για να ζησουν απο τη μουσικη. 

 

2.Παιδια που ,τα περισσοτερα, και ειδικα οσο ειναι αφροαμερικανοι εχουν ζησει απο πολυ μικροι μεσα στη μουσικη  μεσα στην εκκλησια (ο μονος τροπος να μην καταλήξει μελος συμμοριας το παιδι του  ειναι αυτος,και ο στρατος, για πολλες φτωχες μαυρες οικογενειες)και πολλα απο αυτα εχουν ηδη εμπειρια πολλων ετων στο παλκο και ας ειναι....18 ετων....

 

3.Παιδια τα οποια φοιτουν σε ενα οργανωμενο και με απολυτο ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ προσανατολισμο σχολειο μουσικης,απο τα πλεον φημισμενα στον κοσμο.Πολλα απο αυτα φοιτουν με υποτροφια και φυσικα οταν εισαι φτωχος και στερημενος και σου δινεται η ευκαιρια "την πιανεις απο τα μαλλια" και ξεσκιζεσαι στη ΔΟΥΛΕΙΑ (δεν καθεσαι να καπνιζεις μπαφους,να πινεις καφεδες και να κανεις καταληψεις... ;D...οπως ισως καποιοι πιο προνομιουχοι συμμαθητες τους ανα...την υφηλιο κανουν...)

 

4.Παιδια που ξερουν πολυ καλα οτι πρεπει να αποκτησουν οσο το δυνατον περισσοτερη ικανοτητα,γνωσεις και know how για να επιτυχουν σε αυτο που θελουν να κανουν (και βεβαια εχουν και την τυχη να εχουν και ανθρωπους που θα τους κατευθυνουν σωστα στους στοχους τους)

 

5.Παιδια που ζουνε σε μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ χωρα,με ΤΕΡΑΣΤΙΑ μουσικη βιομηχανια και παρα πολλες ευκαιριες απασχολησης.

 

6.Παιδια που ζουνε σε μια χωρα που ,συνηθως,μονο οι ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ και οι αξιοι πανε μπροστα (δε πα να εχουν και μπαρμπα στην Κορωνη) και ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΙ απο ολους.

 

Αρα εχουμε τους καταλληλους ανθρωπους,στον καταλληλο χωρο,την καταλληλη στιγμη και με τις καταλληλες προϋποθεσεις....

 

Καλη τους τυχη λοιπον...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλη τους τυχη λοιπον...

 

 

Και καλό κουράγιο σε μας. Ενα- δυο- πέντε: ΤουΜπαΤουΜπαΤου-Μπα- ΤουΜπαΤουΜπα-Του-Μπα /Ντιριντάχτα Ντιριντιριντάχτα, Ντιριντάχτα Ντιριντιριντα- "Στρίψε κάνα μπάφο ρε μπασοκίθαρε, δεν την παλεύω απόψε με την καμία"  ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα εχουμε τους καταλληλους ανθρωπους,στον καταλληλο χωρο,την καταλληλη στιγμη και με τις καταλληλες προϋποθεσεις....

 

Καλη τους τυχη λοιπον...

 

Κατι που δεν έχουμε εμείς, άρα μάλλον καλή τύχη σε 'μας γιατί θα την χρειαστούμε.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στρίψε κάνα μπάφο ρε μπασοκίθαρε, δεν την παλεύω απόψε με την καμία

 

Εχω ακουσει το εξης απιστευτο κατα τη διαρκεια..."προβας":

 

"Ρε Μητσο μεχρι να στριψει ο Μανος αυτο το τριφυλακι δεν στριβεις ενα διφυλακι να περναει η ωρα?"... ;D

 

Κατι που δεν έχουμε εμείς, άρα μάλλον καλή τύχη σε 'μας γιατί θα την χρειαστούμε.

 

Δεν χρειαζομαστε τυχη φιλως,ειμαστε Ελληνες,οι καλυτεροι ολων και οι πιο διαλεχτοι στον πλανητη ...τωρα που θα ερθει ο... ΕΛ την Παρασκευη η τυχη θα ειναι για τις αδερφαρες τους Γερμανους που μας καταστρεψαν... ;D (αλλα θα δουνε τι θα τους κανουμε εμεις...)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Πες τα Νικο !!Λακη κανονισε ν'ανεβω Κοζανη για σεμιναριο ''πατεντας'' !! ;D ;D

 

Να ανέβεις, αλλά στο ξεκαθαρίζω.

Αν έρθεις τώρα σιμά, κοντά…….δεν ξέρω πώς να σε υποδεχθώ.

Δεν έχω manual για το : «πώς να υποδεχθείτε, φίλο από το noiz.gr, drummer, τα Χριστούγεννα.pdf».

 

Για Πάσχα έχω…έλα τότε.

:P ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έρθεις τώρα σιμά, κοντά…….δεν ξέρω πώς να σε υποδεχθώ.

Δεν έχω manual για το : «πώς να υποδεχθείτε, φίλο από το noiz.gr, drummer, τα Χριστούγεννα.pdf».

Αν θες έχω φωτό από το πρώτο μάθημα του Berkley.

Nazareth covers για αρχή αλλά οκ. Από κάπου ξεκινάει κανείς.

Ο μαθητής πάντως ξεπέρασε τον δάσκαλο. Άσε που ήξερε κι από κσύλα.

 

inspirational-christmas-stories-the-little-drummer-boy-14e.jpg

 

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑΑΑΑΑΑΑΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου