Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με το Nuendo...


Subfire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν παιδιά γειά σας,

 

τον τελευταίο καιρό προσπαθώ να κανω κάποιες ηχογραφήσεις στο σπίτι μου (δηλ. προσπαθώ να γράψω κάποια κιθαριστικά μέρη στο Nuendo) με σκοπό να μάθω το πρόγραμμα και το μεγαλύτερο μου πρόβλημα εντοπίζεται την ώρα που γράφω την 2η κιθάρα, καθώς δεν συγχρονίζονται τα κομμάτια μεταξύ τους...

 

Ψάχνοντας τι φταίει, νομίζω πως το latency της κάρτας είναι μεγάλο (140ms στην εισοδο και 740ms στην έξοδο)! Ενας μουσικός μου είπε πως κάποια ρυθμιση πρέπει να κάνω στο Nuendo και οτι δεν είναι πρόβλημα hardware αλλα δεν μπορώ να βρω ποια...Επίσης πειράζοντας τισ ρυθμίσεις ASIO κάτι πήγε να γίνει αλλα είτε κολλάει την ώρα της ηχογράφησης είτε δεν καταφέρνω τπτ...

 

Η κάρτα που έχω είναι μια soundblaster της Creative αλλα σκοπεύω σε 15 μέρες να πάρω την m-audio 410...

 

Ελπίζω κάποιος να μπορεί να βοηθήσει...

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τους drivers των παλιών soundblaster δε μπορείς να κανεις και πολλά πράγματα όσον αφορα το latency.

ψάξε να βρεις τους kxdrivers ή αν το θεωρείς μπλέξιμο ,περίμενε μέχρι να σου έρθει η m-audio (μπορείς να πετύχεις χαλαρα χαμηλότατο latency με αυτήν).

 

για τις ρυθμίσεις τώρα,πας devices->device setup.εκεί επιλέγεις vst audiobay και δεξιά επιλέγεις τον asio driver της καρτας σου (ή τον kx driver,αν το κατέβασες).το latency αναγράφεται κατω από το asio driver menu. αν θες το αλλάζεις (expert).έχε υπόψην σου πως όσο πιο χαμηλό είναι τόσο περισσότερο strain στο cpu και την κάρτα.γύρω στα 10ms είναι οκ (εκτός αν ηχογραφείς πλήκτρα,εκεί το κατεβάζεις κι αλλο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις να ξερω και πολλα πολλα

αλα τυχαινει να εχουμε ιδια καρτα και ιδιο προβλημα

η καλυτερη λυση ειναι να βαλεις στο device set up:

Asio directx full duplex driver

εμενα τουλαχηστον εκει δουλευει γενικα καλυτερα

και στην εγγραφη και στα midi

αλα και 15 μερες ειναι λιγες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κατι αλο δεν ξερω γιατι αλα το cubase δουλευει πολυ καλυτερα

παρα το nuendo μπορει να ετυχε σ'μενα.

μηπως το cubase εχει λιγοτερες απετησεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου