Προς το περιεχόμενο

Mαγνητες για jazz bass...


pastelius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω δοκιμάσει σχεδόν όλες τις μάρκες για Jazz Bass. Καλύτερους από Rockinger δεν έχω ακούσει!

Εχεις κανενα λινκ απο θωμα να δω τιμες?Ποσοι διαφορετικοι τυποι

τετοιων μαγνητων παιζουν?

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα τους βρείς στου θωμά

 

Μπές www.rockinger.com διάλεξε αγγλική γλώσσα και πήγαινε εκεί που λέει bass pickups...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα τους βρείς στου θωμά

 

Μπές www.rockinger.com διάλεξε αγγλική γλώσσα και πήγαινε εκεί που λέει bass pickups...

thanx ρε man.Eλπιζω να αξιζει τον κοπο..Επειδη δεν

εχω ξανακανει παρομοια διαδικασια,θα ειναι ευκολη υποθεση?Ξερω κατι λιγα

απο ηλεκτρολογικα(το σπυδαζω)αλλα δε θελω να βρεθω προ εκπληξεων...

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις πείρα από ηλεκτρολογικά και ξέρεις και από κολλητήρι βρές ένα Schematic για jazz bass και μελέτησε το, δεν είναι καθόλου δύσκολο.

 

Ειδικά για να αλλάξεις τους μαγνήτες είναι απλό γιατί μπορείς να δείς πώς είναι η συνδεσμολογία τώρα και απλά να κάνεις αντικατάσταση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την αλλαγή μαγνητών (είτε κιθάρας είτε μπάσσου) χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη προσοχή στις κολλήσεις? Μήπως δεν πρέπει να αναπτυχθούν υψηλές θερμοκρασίες από το κολλητήρι και καεί κάνα πηνείο?

P>Ζωή είναι, δε βαριέσαι θα περάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, τα πηνία δεν παίρνουν εύκολα χαμπάρι! Τα επικίνδυνα σημεία στις κολλήσεις είναι στους (ηλεκτρολυτικούς) πυκνωτές και τα ολοκληρωμένα!

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα επικίνδυνα σημεία στις κολλήσεις είναι στους (ηλεκτρολυτικούς) πυκνωτές και τα ολοκληρωμένα!

8O

Ορε σύντεκνε έχ τέτοια η κιθάρ ή να μη φουβάμ τιπτ ? :lol:

P>Ζωή είναι, δε βαριέσαι θα περάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8O

Ορε σύντεκνε έχ τέτοια η κιθάρ ή να μη φουβάμ τιπτ ? :lol:

 

Χαχαχα, όχι δεν έχει, αλλά έχει ποτενσιόμετρα και διακόπτες που θέλουν (λίγη) προσοχή.

 

Το θέμα είναι απλο, παίρνεις ένα κολλητήρι, μερικά μέτρα κόλληση και μερικά άχρηστα καλώδια και περνάς 1-2 απογεύματα κάνωντας εξάσκηση σε κάποιο παλιό κύκλωμα... Αν σου δείξει και κάποιος 1-2 'μυστικά' ακόμα καλύτερα... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κανω μια κουλη ερωτηση..Τσεκαρα αυτουςhttp://www.thomann.de/thoiw7_seymour_duncan_ssjb3b_bk_prodinfo.html

στου Θωμα και μου απο αυτα που λεει μου φανηκαν αρκετα καλοι(και φυσικα

σε καλο price...)Η ερωτηση λεει:Υπαρχουν διαφορετικα μεγεθη(το μπασσο μου ειναι re-issue)στα μαγνητακια?Παιζει να εχω προβλημα?Ή ειναι one size-unisex για να ταιριαζουν σε ολα τα μοντελα?... :D

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου