Προς το περιεχόμενο

Το αβαείο του VAI


kbasilis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν αντέχω….θα το πω…. ;D ;D ;D

 

Ναι,νταξ,  όλοι μας – και το εννοώ- είμαστε ψώνια, και έχουμε μια φιλαυτία.  ;D

 

Επίσης όλοι μας , More or less, είμαστε gear sluts.

Και όταν λέω όλοι, εννοώ όλοι….αυτοί που ασχολούνται με τη μουσική, με την φωτογραφία…..με το ψάρεμα….με το interior design......και τη μαγειρική.

 

Αλλά τόσο , όσο ο Βάις….δεν νομίζω να είναι κανένας (με την κακή έννοια).

 

Και δεν το λέω με βάση το βίντεο (αυτό απλά στάθηκε η αφορμή) …έχω σωρρευτικά παραδείγματα, ακόμα και από τα Live που τον είδα «από κοντά» , και κυρίως τι έλεγε.

 

Να, συμφωνώ ότι είναι μέγας κάγκουρας (και εγώ εκεί καταλήγω), και μάλιστα μου δίνει την εντύπωση ότι μπορεί να βγει από τον εαυτό του και να κάθετε με τις ώρες και να θαυμάζει τον εαυτό του…μόνος του… ;D ;D ;D

 

Αυτό που ξεχείλισε το ποτήρι…ήταν η ανάλυσή του για το υλικό, την εργονομία και τα άλλα απίστευτα κατορθώματα της….πένας του! ;D ;D ;D

Έκανε και demo στο χαλί (που μάλλον το αγόρασε από το Μέτσοβο :P.

 

Don’t get me wrong, ξέρω καλό το έργο του…αλλά νισάφι πια …πάρε την πένα , παίξε και ΣΚΑΣΕ… ;D ;D ;D

 

 

Vai, Vai manam'... :P

 

δε θα μπορούσα να συμφωνώ περισσότερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δεν αντέχω….θα το πω…. ;D ;D ;D

 

Ναι,νταξ,  όλοι μας – και το εννοώ- είμαστε ψώνια, και έχουμε μια φιλαυτία.  ;D

 

Επίσης όλοι μας , More or less, είμαστε gear sluts.

Και όταν λέω όλοι, εννοώ όλοι….αυτοί που ασχολούνται με τη μουσική, με την φωτογραφία…..με το ψάρεμα….με το interior design......και τη μαγειρική.

 

Αλλά τόσο , όσο ο Βάις….δεν νομίζω να είναι κανένας (με την κακή έννοια).

 

Και δεν το λέω με βάση το βίντεο (αυτό απλά στάθηκε η αφορμή) …έχω σωρρευτικά παραδείγματα, ακόμα και από τα Live που τον είδα «από κοντά» , και κυρίως τι έλεγε.

 

Ναι, συμφωνώ ότι είναι μέγας κάγκουρας (και εγώ εκεί καταλήγω), και μάλιστα μου δίνει την εντύπωση ότι μπορεί να βγει από τον εαυτό του και να κάθετε με τις ώρες και να θαυμάζει τον εαυτό του…μόνος του… ;D ;D ;D

 

Αυτό που ξεχείλισε το ποτήρι…ήταν η ανάλυσή του για το υλικό, την εργονομία και τα άλλα απίστευτα κατορθώματα της….πένας του! ;D ;D ;D

Έκανε και demo στο χαλί (που μάλλον το αγόρασε από το Μέτσοβο :P.

 

Don’t get me wrong, ξέρω καλό το έργο του…αλλά νισάφι πια …πάρε την πένα , παίξε και ΣΚΑΣΕ… ;D ;D ;D

 

 

Ναι είναι ψωνάρα "είμαι ο Vai αυτός που βλέπειτε στα βίντεο και που έχει κατορθώσει τόσα πολλά(δεν λέει κανείς ότι δεν έκανε)".

 

Με την πένα να έχει κάποια ιδιαιτερότητα το καταλαβαίνω αλλά πες απλά ότι έφτιαξες μια πένα στα μέτρα σου και αυτό είναι όλο,εκτός αν το λέει για να πειραματιστούν και οι καινούριοι κιθαρίστες που δεν το  νομίζω αλλά λέω μπας και δεν το κατάλαβα σωστά

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με κάλυψε όταν είπε ότι ο κλώνος του, ίσως καταφέρει να βάλει την μουσική του να παίζει στο ράδιο  8)

όχι άλλο κάρβουνο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Με την πένα να έχει κάποια ιδιαιτερότητα το καταλαβαίνω αλλά πες απλά ότι έφτιαξες μια πένα στα μέτρα σου και αυτό είναι όλο,εκτός αν το λέει για να πειραματιστούν και οι καινούριοι κιθαρίστες που δεν το  νομίζω αλλά λέω μπας και δεν το κατάλαβα σωστά

 

 

Αν γινόταν στα πλαίσια κάποιου endorsement από κάποια πενο-εταιρία, θα το καταλάβαινα και θα το δεχόμουν.

 

Αλλά εδώ νομίζω ότι έχουμε το άλλο.

Μμμμμμ…..πώς να το πω με απλά λόγια….θα προσπαθήσω να το θέσω έτσι….:

 

Η ευλαβική προσήλωση και υπερ-ανάλυση/ επεξήγηση των ιδιοτήτων  ενός αντικειμένου, στην ουσία ανούσιου, στην  όλη «αλυσίδα» της μουσικής παραγωγής , όπως είναι η πένα , νομίζω ότι είναι ίδιον πνευματικά καθυστερημένου ;D ;D (το λέω γνωρίζοντας ότι  τα όρια της υστέρησης με την ιδιοφυΐα , είναι ρευστά.)

 

Δεν δέχομαι πάντως σε καμία περίπτωση ότι όλο αυτό εντάσσεται στη λογική, «προσπαθώ να εξελίξω όλο μου τον εξοπλισμό, προκειμένου να πετύχω το βέλτιστο αποτέλεσμα».

Το αποδίδω απλά στην καγκουρίλα , που προ-ανέφερα.  ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Don’t get me wrong, ξέρω καλά το έργο του…αλλά νισάφι πια …πάρε την πένα , παίξε και ΣΚΑΣΕ… ;D ;D ;D

 

;D ;D ;D

 

Ναι,κάπως έτσι θα έπρεπε να γίνει,αλλά Vai είναι αυτός..

 

Και εγώ τον έχω δει live και έχω να πω χαλάλι το ποζεριλίκι.

Τουλάχιστον είναι παιχτούρα,έχει προσφέρει πολλά,κ.λ.π.

 

Εδώ την έχουν δει τόσοι και τόσοι άμπαλοι,στον Vai θα κολλήσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάντως το ξανα λέω…μην παρεξηγηθώ.

Το έργο του το ξέρω καλά.

 

Έχω δισκογραφία του, και όχι μόνο προσωπική.

Για την ακρίβεια έχω ό,τι έχει παίξει μέχρι και μια νότα.

Και δεν μιλάω για Zappa π.χ.

 

Μιλάω για δίσκους που έπαιξε με την lisa popeil, για western vacation ...μέχρι το Shankar & Caroline – “The Epidemics” (....και μάλιστα σε βινύλιο ...και ύστερα λέω τους άλλους για καγκουριλίκια ;D ;D ;D ;D)

 

Το video δεν το είδα τώρα.

Το έχω δει από καιρό (είμαι subscriber και στο κανάλι του Vai, και στο premierguitar).

 

Μάλιστα, επειδή μου αρέσουν τα videos που παρουσιάζουν studios, το είχα κατεβάσει (αυτό και πολλά άλλα), ως αρχείο.

Αλλά , άλλο το να / άλλο τ’ άλλο….. ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστευω οτι ολες αυτες οι εγχρωμες κιθαρες ειναι δικες του επιλογες, μαλλον του τις χαριζει η εταιρια. Αυτος συνεχιζει και παιζει στο studio και στα live συνηθως με τη γνωστη λευκη του, 60% οπως λεει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστευω οτι ολες αυτες οι εγχρωμες κιθαρες ειναι δικες του επιλογες, μαλλον του τις χαριζει η εταιρια. Αυτος συνεχιζει και παιζει στο studio και στα live συνηθως με τη γνωστη λευκη του, 60% οπως λεει.

 

Για τα leds όμως πιστεύω πως είναι δικιά του επιλογή,αυτή που περιέχει και αίμα του παραπάει  ;D ;D ;D

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Don’t get me wrong, ξέρω καλά το έργο του…αλλά νισάφι πια …πάρε την πένα , παίξε και ΣΚΑΣΕ… ;D ;D ;D

 

...πες τα χρυσοστομε!

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου